Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Birleşik Krallık Mı, Büyük Britanya Mı, İngiltere Mi?

Pek çok insan İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık ifadelerini birbirine karıştırır ya da bu ifadelerin aynı yer olduğunu düşünür. Peki, aralarındaki fark nedir?

İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık genel olarak benzer ve yakın coğrafi bir konumu işaret etse de, aslında çok farklı anlamlar içeriyorlar. Günümüzde Birleşik Krallık sınırı içinde yaşayan kimi göçmenler bile bu coğrafi konumları birbirlerine karıştırabiliyorlar.

 

Öyleyse hep birlikte İngiltere, Büyük Britanya ve Birleşik Krallık arasındaki farka şöyle bir göz atalım:

 

Harita: Günümüzde Birleşik Krallık sınırı içinde yaşayan kimi göçmenler bile bu coğrafi konumları birbirlerine karıştırabiliyor. (Maps of World)

 

Birleşik Krallık (United Kingdom - UK)

 

Aslında Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın kısa adıdır ve egemen bir devlettir. Bu egemen devlet İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın toplamı ile pek çok küçük adayı oluşturuyor.

 

Büyük Britanya (Great Britain - GB)

 

Kuzey Atlantik’te bir adadır. İçerisinde Galler, İngiltere ve İskoçya vardır. Büyük Britanya 1707 yılında Kral James I tarafından kuruldu. Günümüzde sadece coğrafi bir alanı ifade ediyor, bir siyasi ve idari yapı değildir.

 

İngiltere (England)

 

Büyük Britanya adasının en büyük ülkesidir. Birleşik Krallık, İngiltere'den yönetilir, ancak Birleşik Krallık içindeki 4 ülke de kendi bağımsız parlamento sistemine sahiptir.

 

Harita: Birleşik Krallık, Büyük Britanya ve içinde yer alan ülkeleri böyle özetleyebiliriz. (Anna Debenham)

 

Neden Yanlış Biliniyor?

 

Türkiye basınında da Ada'yla ilgili haber yapılırken genelde 'İngiltere' ifadesi kullanılır. İngiltere başbakanı Theresa May, İngiltere hükümeti gibi...

 

Bunun sebebi İngiltere'nin tüm yönlerden Birleşik Krallık'ın en büyük ve merkezi parçası olmasından kaynaklanıyor. Ne de olsa Birleşik Krallık nüfusunun % 85'i İngiltere'de bulunuyor.

 

İçerik: Londrali
Kaynaklar: Milliyet, Limenya, Historic UK
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!