Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de Astronomik Cenaze Masraflarına Karşı Sert Düzenlemeler Yolda

Ortalama bir cenaze ve defin töreni paketinin 3 Bin 800 Sterline mal olduğu İngiltere'de, Hazine Bakanlığı bu alanda hizmet veren şirketlere sert düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 'cenaze şirketlerinin aileleri en zayıf anlarında yanlış yönlendirdiği, baskı altına aldığı ve taciz ettiği' kaydedilirken, özellikle ön ödemeli cenaze piyasasının Finansal Yürütme Kurumu'nun denetimine alınacağı bildirildi.

 

Aile Fertlerini Maddi Zorluk İçinde Bırakıyor


Hazine Bakan Yardımcısı John Glen de yaptığı açıklamada, 'dürüstlükten uzak' şirketlerin cenaze töreni paketi satmak için başvurduğu yolların kendisini dehşete düşürdüğünü belirterek, "En yaşlı ve zayıf vatandaşlarımıza dayatılan cenaze paketlerinin, geride bıraktıkları aile fertlerini de maddi zorluk içinde bırakmasından üzüntü duyuyorum." ifadelerini kullandı.

 

Fotoğraf: Hazine Bakanlığı cenaze töreni alanında hizmet veren şirketlere sert düzenlemeler getirmeye hazırlanıyor. (Rex)


Cenaze şirketlerine yönelik sert düzenlemelerin yürürlüğe gireceği bilgisini paylaşan Glen, "Sert düzenlemelerle bütün tedarikçilerin doyurucu standartlara yükseltilmesi ve sorun yaşandığında bireylerin ve ailelerin korunması sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

 

Sorumluluk Sahibi Şirketlerin Büyümesi Sağlanacak

 

Finansal danışmanlık şirketi Fairer Finance Genel Müdürü James Daley de cenaze paketi pazarının önemli bir finansal hizmet alanı olduğunu belirterek, getirilecek düzenlemelerle sorumluluk sahibi şirketlerin büyümesinin önünün açılacağını ümit ettiğini dile getirdi.


"Cenaze paketi satın alan insanlar, verilen hizmetin beklentilerini karşılayıp karşılamadığını ölçme imkanına sahip değil" ifadesini kullanan Daley, bu sektörde hizmet veren şirketlere açık ve net kurallar getirilmesinin bu nedenle önem taşıdığını vurguladı.

 

Fotoğraf: Bireyler henüz hayattayken kendileri için taksitle cenaze töreni ve defin paketleri satın alabiliyor. (GIE)


İngiltere’de bireyler henüz hayattayken kendileri için taksitle cenaze töreni ve defin paketleri satın alabiliyor. Ancak bu alanda hizmet veren şirketler, müşterilerinin defin işlemleri sırasında ailelere çıkardıkları ilave masraflarla sık sık kamuoyu gündemine geliyor. Bazı durumlarda yakınlarının cenaze işlemleri için 2 Bin Sterline kadar ilave fatura çıkarılan aileler, ciddi borç yükü altına giriyor.

 

Astronomik Maliyetler Dikkat Çekiyor


Ülkede tipik bir cenaze ve defin merasiminin öğeleri ayrı ayrı satın alındığında da astronomik maliyetlerle karşılaşılabiliyor. Örnek bir merasimde naaşın kiliseye nakli 970 Sterlin, cenaze aracı ve sürücüsü 2.900 Sterlin, tabut 250 ila 1.500 Sterlin, din görevlisi 1.500 Sterlin, merasim yöneticisi 970 ila 1.500 Sterline mal oluyor.

 

Fotoğraf:  Bazı durumlarda yakınlarının cenaze işlemleri için 2 Bin Sterline kadar ilave fatura çıkarılan aileler, ciddi borç yükü altına giriyor. (Alamy)


Cenazenin yakılması halinde krematoryuma 800 Sterlin, küller için merasime 400 Sterlin, yakılma işlemine onay veren doktora 150 Sterlin verilirken, defin işlemi tercih edilirse, mezar kazıcısına 150 ila 1.500 Sterlin, defin merasimi planlamasına 320 ila 4.800 Sterlin, mezar taşına da 650 ila 1.300 Sterlin ödenebiliyor.

 

İçerik: AA
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!