Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de 'Robot Hemşire ve Doktorlar' Önerisi Tartışılıyor

İngiltere'de sağlık yetkililerinin yaptığı çalışma, hastanelerde doktor ve hemşirelerin üstlendiği bazı işleri, robotlara ve yapay zekayla çalışan sistemlere devretmeyi önerdi.

Halk Sağlığı Araştırmaları Enstitüsü'nün (IPPR) raporuna göre, hemşirelerin üstlendiği işlerin üçte biri, doktorların işlerinin ise dörtte birini robotlar da yapabilir. Guardian'ın haberine göre, 'başucu robotları' hasta bakımını üstlenebilir ya da ameliyat sonrası fizik tedavi egzersizlerine yardımcı olabilir.

 

Yapay Zeka, Sağlık Sorunlarını Teşhis Edebilir

 

Yapay zekayla çalışan sistemler ise, algoritmaları kullanarak meme ve deri kanseri, göz hastalıkları ve kalp rahatsızlıkları dahil çeşitli sağlık sorunlarını teşhis edebilir.

 

Fotoğraf:  1,3 milyon sağlık çalışanına istihdam sunan sağlık sistemini robotların ele geçireceği korkusu varlığını koruyor. (GIE)

 

Böyle bir düzenlemenin, Ulusal Sağlık Sistemi'ne (NHS) 13 Milyar Sterlin tasarruf ettireceği öne sürülüyor. Hizmetlerin "tamamen otomasyona bağlanması" ile hastane çalışanlarının hastalarına daha çok vakit ayırabileceği öngörülüyor.

 

Robotlar Sağlık Sistemini Ele Geçirebilir Mi?

 

Öte yandan 1,3 milyon sağlık çalışanına istihdam sunan sağlık sistemini robotların ele geçireceği korkusu da varlığını koruyor. Ancak aynı araştırma, makinelerin insan kaynağına destek olacağını, onların yerini almayacağını vurguluyor.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!