Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Londra, Dizel Araçlara Getirdiği Yasağı Genişletiyor

Küresel ısınmayla birlikte dünyanın önde gelen metropolleri çevreyi kirleten dizel ve benzinli araçlara getirdiği yasakları daha da sıkılaştırırken, bu konudaki en büyük atılım, Londra'dan geldi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan daha önceden sınırları çizilen Yüksek Derecede Düşük Emisyonlu Bölge'nin (Ultra Low Emission Zone-ULEZ) düşünülenden 18 kat daha büyük bir alanı kaplayacağını duyurdu. Kısa adıyla ULEZ bölgesinin 2019 yılının nisan ayında uygulamaya gireceği belirtildi.

 

Bölgeye Giren Araçlar Para Ödeyecek

 

Bölgedeki karbon monoksit gazı seviyesini en düşük düzeyde tutacak olan uygulama, yılın 365 günü ve 24 saat yürürlükte olacak. Kurallara uymayan ve bölgeye girmek isteyen araçlarsa 12,5 Sterlin ödemek zorunda kalacak.

 

Günde ortalama 100 bin araba, 35 bin kamyonet ve üç bin kamyonun yeni uygulamadan etkilenmesi beklenirken, ULEZ'in Londra'nın kuzey ve güney tarafında yer alan çevre yollarına kadar genişleyeceği aktarıldı.

 

Fotoğraf: Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan (GIE)

 

Belediye Başkanı Sadiq Khan, Londra'nın ölümcül havasına karşı koymak ve şehir sakinlerinin sağlık durumunu iyileştirmek için cesurca kararlar almak gerektiğini dile getirdiği konuşmasında, "Londra'nın merkezindeki ULEZ bölgesi milyonlarca Londralının soluduğu şehir havasını değiştirecek." dedi.

 

2020 Yılına Kadar Tüm Ağır Taşıtlar Yasaklanacak

 

Londra ayrıca 2020 yılında çevreyi aşırı derecede kirleten tüm otobüs, kamyon ve diğer ağır taşıtları tamamıyla yasaklamaya hazırlanıyor.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!