Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Uber, Sarhoş Yolcuları Yapay Zeka Teknolojisi İle Tespit Etmek İstiyor

Cep telefonu uygulamasıyla taksi hizmeti veren Uber, potansiyel yolcuların sarhoş olup olmadığını ölçen yapay zeka teknolojisinin patent hakkını almak için başvuru yaptı.

Yapay zeka teknolojisi ile birlikte, Uber uygulaması sürücüye yolcunun yerini, telefonda yazıları ne kadar doğru yazdıkları, hatta telefonu hangi açıyla tuttukları gibi bilgileri geçebilecek. Bu yeni sistem sayesinde, sarhoş müşteri almak istemeyen sürücülere yardımcı olunması amaçlanırken, aynı teknolojinin korunmasız yolcuların tespitinde de kullanılabileceği dile getirildi. ABD Patent Dairesi'ne yapılan başvuruya göre sistem 'normal olmayan kullanıcı faaliylerini' fark edebiliyor.

 

Sicili Temiz Değil

 

Öte yandan Uber'in kişisel bilgileri toplama konusunda pek iyi bir sicili olmadığı biliniyor.

 

Fotoğraf: Uber'in kişisel bilgileri toplama konusunda pek iyi bir sicili olmadığı biliniyor. (GIE)

 

2014'te şirketin God View adlı yazılımla müşterilerin ve sürücülerin yerlerini gerçek zamanlı olarak izleyebildiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca 100 binden fazla Uber sürücüsünün kişisel bilgilerine erişildiği belirlenmiş, daha sonra şirket yolcular ve sürücülerin mahremiyetini korumak için sert önlemler almıştı.

 

Dört Yılda 100'den Fazla Cinsel Saldırı Suçlaması

 

Uber'in kurucusu Travis Kalanick ise, geçen yıl haziran ayında cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etmişti. CNN televizyonu ABD'de son dört yılda 100'den fazla Uber sürücüsünün cinsel saldırı ya da tacizle suçlandığını ve bunların 31'inin hüküm giydiğini duyurmuştu.

 

Fotoğraf: Uber'in kurucusu Travis Kalanick, geçen yıl haziran ayında cinsel taciz suçlamalarının ardından istifa etti. (GIE)

 

Uber ise yayımladığı açıklamada "Daima sürücülerimiz ve yolcularımız için Uber deneyimini geliştirmek adına yeni teknolojileri deniyoruz. Birçok fikir için patent başvurusunda bulunuyoruz, ama bunların hepsi ürün ya da özelliğe dönüşmüyor" ifadelerini kullandı.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!