Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Facebook'un Kullanıcılarıyla İlgili Topladığı Bilgilerin Listesi Yayınlandı

Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kullanıcılarla ilgili topladığı bilgiler ve bu bilgileri toplamak için kullandığı yöntemlerin listesi, tam 225 sayfa tuttu.

Listede iletişim bilgileri, SMS mesajlarının geçmişi, Android cihazlarda arama günlüğü, kamera kullanımı, diskteki isimler ve dosya türleri, tarayıcıdaki eklentiler, yüklenen uygulamalar, internet siteleri üzerinden yapılan alışverişler, farenin hareketi, pilin şarj durumu, diskteki boş alan gibi bilgiler yer aldı.

 

Şirketin ayrıca fotoğraflar hakkında meta veriler topladığı belirtildi. Bu verilerin arasında çekim zamanı ve yeri ve ayrıca diğer kullanıcıların fotoğrafları ve onlarla temas sıklığı hakkında bilgiler.

 

Facebook, kullanıcıya yakın Wi-Fi ve hücresel iletişim noktaları, cep ve sabit telefon operatörleri hakkında bilgileri topladı ve onlarla ilgili cihazlardan bilgi okudu.

 

Fotoğraf: Sosyal paylaşım sitesi Facebook'un kullanıcılarla ilgili topladığı bilgiler ve bu bilgileri toplamak için kullandığı yöntemlerin listesi, tam 225 sayfa tuttu. (GIE)

 

Facebook, üçüncü şahıslar yardımıyla da kullanıcılar hakkında bilgi toplayabildiğini açıkladı, ama bu şahısların kimler olduğunu belirtmedi.

 

Nisan Ayında Zuckerberg İfade Verdi

 

Geçtiğimiz nisan ayında, Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, milyonlarca Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı kişisel verileri, seçimleri etkilemek için kullandığına dair suçlamalar krize yol açmıştı. Krizin ardından AP, Facebook'un, veri sızıntısı skandalı sonrası özel hayata saygı ve kişisel verilerin korunması konularında Avrupa'daki vatandaşlara hesap vermesi çağrısında bulunmuştu. Zuckerberg, nisan ayında da ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi'nde şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ifade vermişti.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!