Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır?

En uygun uçak bileti için erken rezervasyon mu yapılmalı, yoksa son dakika fırsatları mı kovalanmalı? Seyahat etmeyi sevenleri için, bu sorunun cevabı en uygun uçak bileti fiyatlarını yakalayabilmek adına çok önemli.

Seyahat etmeyi sevenler için uygun uçak bileti fiyatı yakalamak çok önemli, çünkü kimse bunun için bir servet ödemek istemez. Eğer ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarını bilirsek, seyahat maliyetlerimizi daha da ucuza getirebilmemiz mümkün.

 

En ucuz uçak biletini bulmak için en doğru rezervasyon zamanlarını analiz eden, çeşitli havayolu firmalarının yayınladıkları raporlar bu konuda bize biraz yol gösteriyor. Bu yüzden havayolu şirketlerinin veya karşılaştırmalı uçak bileti sunan firmaların e-posta listelerine kaydolmak iyi fikir. Bu şekilde güncel kampanyaları ilk önce duymak fırsatı doğuyor.

 

Erken Satın Alın


Uygun uçak bileti arama motoru olan Skyscanner’a göre, en uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, tüm destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, seyahatin ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamamız gerekiyor.

 

Fotoğraf: En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, seyahatin ortalama 27 hafta öncesinden uçak bileti aramaya başlamamız gerekiyor. (GIE)

 

Özellikle yurt dışı uçak bileti için, yolcular, en düşük fiyatı bulabilmek için 12 gün boyunca takip ediyor. Bu 12 gün süresinde bile fiyatlar ortalama %5 değişebiliyor.

 

Uçak Biletini Ne Kadar Önce Almalı?

 

Havayolları, 1 yıl önceden fiyatları sisteme girmeye başlıyor ve promosyon uygulanan ilk 5 veya 10 koltuk dışındaki biletleri yüksek fiyattan satıyor. Yurtdışı uçuşlarında ortalama 171 gün önce, fiyatlar en düşük seviyeye iniyor. Sonrasında ise hafif bir çıkış görülüyor. Son 1 ayda ise fiyatlarda neredeyse % 40’a varan artışlar yaşanıyor.

 

Fotoğraf: Özellikle yurt dışı uçak bileti için, yolcular, en düşük fiyatı bulabilmek için 12 gün boyunca takip ediyor. (GIE)

 

İç hatlarda daha hızlı karar alabildiğimiz için en ucuz bilet, seyahatin 57 gün öncesinden bulunabiliyor. Uçuştan 6 ay kadar öncesinde bilet alacaksanız bunu duyurulan kampanyalı biletler olmasına dikkat edin.

 

Hangi Sezonda Uçmalı?

 

Seyahat için düşük sezonlara odaklanın. Yaz uçuşları, yüksek sezon olması nedeniyle daha pahalı. Yine de yazın başlangıcı ve sonlarında daha uygun uçak bileti bulmak mümkün. Örneğin haziran başı ve ağustosun son haftası dönemleri, tatil ayları olan haziran sonu, temmuz ve ağustos başında göre daha uygun bilet satın alma zamanı. Bu yoğun ayların öncesi ve sonrasındaki mayıs ve eylül ayları ise ucuz bilet için daha uygun.

 

Fotoğraf: Seyahat etmeyi sevenler için uygun uçak bileti fiyatı yakalamak çok önemli, çünkü kimse bunun için bir servet ödemek istemez. (GIE)

 

Skyscanner’in hazırladığı uçak bileti fiyatı analizleri raporuna göre, yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın mayıs ayı olduğu belirtiliyor.

 

Hangi Gün Uçmalı?

 

Genelde çarşamba günleri en ucuz biletin bulunduğu söylenir. Ancak Airlines Reporting Corp’un 130 milyon uçak biletini analiz ettiği çalışmanın verilerine göre, haftanın en ucuz günü pazar olarak öne çıkıyor. Bunu ikinci sırada cumartesi takip ediyor. Cumartesi günü fiyatlar pazar gününe göre % 1,6 artıyor. Üçüncü sırada da çarşamba geliyor. En pahalı gün ise, cuma. Bunda haftasonu için yapılan seyahat planlarının büyük etkisi var.

 

Uygun Havalimanı Seçimi

 

Havayolu firması ve havalimanı seçimi fiyatlarda büyük değişimler yapabiliyor. Atatürk Havalimanı'ndan olan uçuşlar ile Sabiha Gökçen’den olan uçuşlar arasındaki fiyat farkının olmasının sebebi bu.

 

Fotoğraf: Yılın tüm ayları baz alındığında, ucuz uçak bileti için en uygun zamanın mayıs ayı olduğu belirtiliyor. (GIE)

 

Düşük fiyatla uçan havayolları bu havalimanlarını kullandığından, uyguladıkları bilet fiyatı ücretleri de daha düşük. Konfor düşkünü olmayanlar bu havayolları ile uçabilir.

 

Uygun Fiyat İçin 'Fiyat Alarmı'

 

Hizmet bedeli almadan fiyat karşılaştıran siteleri kullanmak, geniş bir yelpazeden fiyat kıyaslama olanağı vererek, seyahatseverlerin en ucuz bileti bulmasına yardımcı oluyor. Ayrıca seyahat zamanından birkaç ay önce bilet fiyatlarını kontrol etmeye başlayarak fiyatlar düştüğünde satın almak büyük önem taşıyor. Promosyonları ve fiyat düşüşlerini yakalamak için airfarewatchdog, Skyscanner, Farecompare gibi sitelerin fiyat alarmı seçeneklerini kullanabilirsiniz.

 

İçerik: Yoldaolmak
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!