Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Uludağ Üniversitesi Öğrencileri Londra'daki Yarışmada Birinci Oldu

Londra'da düzenlenen Shell Eco Marathon Avrupa 2018 yarışmasına katılan Uludağ Üniversitesi Makine Topluluğu (UMAKİT) öğrencileri, ürettikleri yerli araçla birinci oldu.

Gençlerin kendilerinin tasarlayıp ürettikleri enerji tasarruflu araçlarla, en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek için yarıştıkları inovasyon yarışması Shell Eco Marathon, Londra’da yapıldı.

 

182,6 Km Gitmeyi Başardı

 

UMAKİT öğrencilerinin tasarlayıp ürettiği ve 'Barbaros' adını verdiği hidrojen enerjili araç, 1 metreküp hidrojen gazıyla 182,6 kilometre gitme başarısı göstererek Avrupa şampiyonluğunum elde etti.

 

Fotoğraf: Ekip, araştırma görevlisi Mert Ali Özel ve Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşuyor. (AA)

 

Araştırma Görevlisi Mert Ali Özel ve Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan ekip, 1 yıl boyunca süren yoğun çalışmalar sonucunda, aracın yerli motorunu, motor sürücü devresini, 1,3 kilogram ağırlığındaki karbon fiber jantı, inovatif soğutma sistemi, aktif ve pasif güvenlik sistemlerini tasarlayarak üretti.

 

Yarışmaya Dünyanın Sayısı Üniversiteleri Katılıyor

 

Takım kaptanı Alperen Kaya, dünyanın sayılı üniversitelerinin katıldığı yarışmada, Türkiye’yi ve üniversitelerini şampiyon olarak temsil ettiklerini belirterek, "Her bir ekip üyesi arkadaşımın yoğun çalışmalarının ve vakitlerinden ettikleri fedakarlığın karşılığını yarışta birinci olarak aldık. Tasarladığımız yerli araçla, okulumuzu en iyi şekilde temsil etmenin gururuyla gelecek sene inovasyona sahip ürünlerimizin sayısını ve aracımızın verimliliğini daha da geliştirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

 

İçerik: AA
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!