Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Kraliçe İle Bir Araya Gelecek Olan Donald Trump'ı Neler Bekliyor?

ABD Başkanı Donald Trump, devlet lideri olarak İngiltere'ye yapacağı ilk resmi ziyarette Kraliçesi II. Elizabeth'in konuğu olacak.

İngiltere'ye yapacağı ilk resmi ziyaret öncesinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın kraliyet protokolüne ne kadar uyum sağlayacağı merak ediliyor.

 

İngiltere'de yapılan hazırlıklar, II. Elizabeth'in Başkan Trump ile mesafeyi korumak istediği izlenimi yaratıyor. Zira selefi Barack Obama için Buckingham Sarayı'nın kapıları açılıp onuruna resmi akşam yemeği verilirken, Kraliçe'nin Windsor Saray'ında görüşeceği Trump için özel bir davet planlanmadı.

 

Fotoğraf: Eski ABD Başkanı Barack Obama ve Kraliçe II. Elizabeth (AFP)

 

Peki, ABD Başkanı Donald Trump ve First Lady Melania Trump'ın Kraliçe karşısında nasıl davranması gerekiyor?

 

Adab-ı muaşeret konusunda danışmanlık hizmeti veren Rupert Wesson, "Kral veya Kraliçe ile görüşmelerde uyulması gereken çok sayıda görgü kuralı olduğu sanılır, ama bu bir şehir efsanesi" diyor.

 

Fotoğraf: Angelina Jolie de Kraliçe II. Elizabeth'i ziyaret etti. (Splash News)

 

Wesson'ın da dediği gibi, kraliyet ailesinin internet sitesine göre, Kral veya Kraliçe huzurunda zorunlu davranış kuralları diye bir kıstas yok. Aynı listede kuralların olmadığı söylense de, birçok ziyaretçinin gelenekleri devam ettirmek istediği yazılarak üstü kapalı bir mesaj veriliyor. "Zorlama yok, ama yapılması önerilir" diyen bir dille yazılan rehberin satır araları konuğun sergilemesi gereken davranışları anlatıyor.

 

Karşılama

 

Wessen, Trump'ın nazikçe başıyla selam vereceğini ve Kraliçe'nin bu konunun üzerinde çok durmayacağını düşünüyor. Kadınlara ise, karşılama sırasında reverans yapmaları öneriliyor.

 

Fotoğraf: Kadınlara, karşılama sırasında reverans yapmaları öneriliyor. (AFP)

 

Bir diğer önemli nokta ise, 'Kraliçe ile görüştüm" cümlesi yerine, 'Kraliçe'ye takdim edildim" demek... Kraliçe ile konuğunun buluşmasındaki seremoni mecburi olmayıp yüzyıllardır oturmuş bir gelenek. Kraliyet çalışanlarından biri, "Majesteleri, izninizle size sayın ABD Başkanı Donald Trump'ı takdim etmek isterim." ifadeleriyle Trump'ı kraliçenin huzuruna çağıracak. Bu noktada Trump'ın Majesteleri'ni başıyla selamlaması gerekiyor.

 

Hitap

 

Konuktan Kraliçe'ye 'Majesteleri' ifadesiyle hitap etmesi bekleniyor. Prens ve Prenses Hazretleri gibi ifadelerse, kraliyet ailesinin diğer üyeleri için kullanılıyor.
Majestleri denildikten sonraki hitaplarda 'hanımefendi' denmesinde sakınca görülmüyor.

 

Fotoğraf: Başbakan Theresa May ve Kraliçe II. Elizabeth (GIE)

 

Yemek

 

Trump'ın hamburger türü yiyeceklere düşkünlüğü göze alındığında, ince ayrıntılara dikkat eden Kraliyet Ailesi ile aynı masada nasıl davranacağı da merak konusu. Wessen bu konuda "Sakin olmak, nezaketi elden bırakmamak ve sabır, Kraliçe ile yemek yemenin püf noktaları" diyor. Amerika'nın sofra düzeni İngiltere'ye göre farklılık gösterdiği için Trump'ın ortama ayak uydurmak için biraz daha fazla çaba sarfetmesi gerekecek.

 

Yakınlık

 

Kraliçe'ye yakınlık göstermekten kaçınmak, Trump'ın lehine olacaktır. Zira bu tür davranışlarda bulunan devlet liderleri ile eşleri ev sahibi ülkede iyi bir intiba bırakmıyor. Örneğin, önceki First Lady Michelle Obama'nın 2009'daki ziyaretinde Kraliçe'nin sırtını sıvazlaması manşetlere taşınmıştı.

 

Fotoğraf: Michelle Obama'nın 2009'daki ziyaretinde Kraliçe'nin sırtını sıvazlaması manşetlere taşınmıştı. (PA)

 

Ancak Kraliyet ailesini yakından takip edenler, basının bu olayı büyüttüğünü düşünüyor. The Sunday Express gazetesinin Politika Editörü Camilla Tominey, "Obama'nın kırmızı çizgiyi aştığı söylense de, sadece hürmetkar ve saygılı bir davranıştı" diyor.

 

"Temastan kaçınmakta fayda var" diyen Wessen ise, Trump'ın baş eğerek selamlamayı tercih etmemesi halinde tokalaşmanın da kabul edilebilir olduğunu belirtiyor. Japonya Başbakanı Abe ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile tokalaşması ile gündeme oturan Trump, tarzını korursa, Kraliçe'yi uzun bir tokalaşma bekliyor gibi görünüyor.

 

Sohbet

 

Kraliçe'yi yakından tanıyanlar, kraliyet törenlerinde en önemli hususun rahat ve açık konuşmak olduğunu dile getiriyor. Politika Editörü Tominey, sohbet esnasında Trump'ın İskoçya geçmişinin ve İskoçya ile olan bağlantısının iki tarafı ortak bir noktada buluşturacağını tahmin ediyor. İnsanlarla şakalaşmayı ve takılmayı seven Prens Philip de Kraliçe'ye eşlik ederse, Trump için ziyaretin çok daha keyifli olacağı düşünülüyor.

 

Fotoğraf: Kraliçe II. Elizabeth, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte (GIE)

 

Britanya tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth, dünya liderlerini ağırlamadaki deneyimiyle rakip tanımıyor. 92 yaşındaki Kraliçe, tahta geçtiği süre içinde Trump'ın, Lyndon B. Johnson haricindeki tüm selefleri ile bir araya geldi.

 

Emin Ellerde

 

Tominey, "Kraliyet ailesi yüzlerce kez konuk ağırladı. Kraliçe II. Elizabeth diplomasi sanatında bir usta. Yani Trump emin ellerde." diyerek sözlerini tamamlıyor.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!