Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Mısır’da Gizemli Bir Kara Lahit Bulundu

Mısır'ın kuzeyinde yer alan İskenderiye şehrindeki arkeolojik kazılar sırasında, granit mermerinden yapılmış kara bir lahit bulundu. Uzmanlar henüz lahidin içini açamadı.

Science Alert dergisinin aktardığına göre, bilim insanları tarafından İskenderiye şehrindeki arkeolojik kazılar sırasında, granit mermerinden yapılmış kara bir lahit ortaya çıkarıldı. Bu lahidin İskenderiye'de şimdiye kadar bulunanlar arasında en büyüğü olduğunu söylüyor.

 

En Az 2 Bin Yıldır Açılmadı

 

185 santim yükseklik, 165 santim genişlik ve 265 santim uzunluğa sahip lahidin, milattan önce 305 ila 30 yıllarında hüküm süren Ptoleme Krallığı dönemine ait olduğu sanılıyor. Kapak ve gövde kısımları arasında bir sıva tabakasının olması, lahidin benzerlerinin aksine 2 bin yıldan fazla süredir hiç açılmamış olduğunu gösteriyor. Hırsızların dokunmadığı ve zarar vermediği antik mezarlara Mısır'da çok nadir rastlanıyor.

 

Fotoğraf: Hırsızların dokunmadığı ve zarar vermediği antik mezarlara Mısır'da çok nadir rastlanıyor. (AFP)

 

Lahidin hemen yanında kaymak taşı ya da su mermeri olarak bilinen bir taştan yapılmış büst de bulundu. Büstün, gömülü kişiye ait olduğu sanılıyor. Bilim insanları lahidin içinde yüksek sosyal statüye sahip bir kişinin kalıntılarının bulunduğunu düşünüyor.

 

İçerik: Hürriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!