Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Brexit'e İlişkin Yol Haritası Açıklandı

Birleşik Krallık hükümeti tarafından açıklanan Avrupa Birliği'nden çıkışa dair yol haritası belgesinde 'uygulanabilir ve prensiplere dayalı' bir çıkış önerildi.

Hükümet bugün Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa (Brexit) dair yol haritasını açıkladı. Açıklanan yol haritası belgesinde Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB) arasında dört temel alanda kapsamlı iş birliği amaçlanıyor.

 

Ekonomik Ortaklığın Sağlanması Hedefleniyor

 

Metinde, iki ülke arasında ekonomik ortaklığın sağlanması, güvenlik alanında iş birliğinin devamı, havacılık ve nükleer güç alanlarında iş birliğini sürdürülmesi ve anlaşmanın gücünü artırmak için kurumsal çerçevenin oluşturulması hedefleniyor.

 

Metnin ekonomi başlığı altında, "AB ile gelecekte refahı maksimize eden kapsamlı ve derin bir ekonomik ilişkinin geliştirilmesi ve Birleşik Krallık-AB arasında ticaretinde aksamaların minimum seviyede olması, istihdamın ve iş kaynaklarının muhafaza edilmesi, aynı zamanda dünyadaki fırsatlardan azami şekilde faydalanılması hedeflenmektedir." ifadesine yer verildi.

 

Fotoğraf: Hükümet bugün Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışa (Brexit) dair yol haritasını açıkladı. (Rex)

 

Yol haritası metninde, 'toplumlar' başlığı altında ise serbest dolaşımın yeni bir göçmenlik sistemiyle birlikte sonlandırılmasının planlandığı, öte yandan AB vatandaşlarının 'sınırlı süreyle ve kesin bir şekilde belirtilmiş koşullarla' Birleşik Krallık'ta vize olmaksızın çalışabileceği belirtildi.

 

Kuzey İrlanda Sınırına Da Yer Verildi

 

Birleşik Krallık'ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ve bağımsız İrlanda arasında katı bir sınır gümrük uygulamasının istenmediği belirtilen metinde, Kuzey İrlanda’da barış sürecinin devamının sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı. Metinde, ayrıca Birleşik Krallığın anayasal bütünlüğünün korunmasının da önemi vurgulandı.

 

Yol haritasında, Birleşik Krallık'ın AB ile kolaylaştırılmış gümrük düzenlemeleri (FCA) içerisinde yer alarak ticaretini sorunsuz şekilde devam ettirmeyi amaçladığı belirtildi. Öte yandan İngiltere’nin bazı alanlarda ticareti sınırlandırabilecek adımları atabileceği belirtildi.

 

Fotoğraf: Brexit Bakanı Dominic Raab (EPA)

 

Yol haritası metninde, Birleşik Krallık ve AB menşeli ürünlere karşılıklı olarak ek gümrük vergisi ya da kotası uygulanmamasının, her iki tarafın ürünlerinin ticaretinin mümkün olduğu ölçüde sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.

 

Giriş bölümünde değerlendirmelerine yer verilen Başbakan Theresa May, "Bizim teklifimiz kapsamlı, iddialı. (Teklifimiz) haklarımız ve yükümlülüklerimiz arasında ihtiyaç duyduğumuz dengeyi sağlıyor. Teklifimiz ulusal çıkarlarımız, Birleşik Krallık ve AB’nin ortak çıkarları içerisinde prensipli ve pratik bir Brexit sunuyor." ifadelerini kullandı.

 

AB, Ortak Pazar ve Gümrük Birliği'nden Çıkış

 

Brexit Bakanı Dominic Raab ise AB’ye sunulan teklifin, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği’nden, ortak pazardan ve Gümrük Birliği’nden çıkışını sağladığını belirtti.
Raab, "Bu şekilde Birleşik Krallık dünya ile yeni ticaret anlaşmaları imzalayabilecek. Özellikle hizmetler alanında yeni bir anlaşmalar yapabilecek. Birleşik Krallık ve AB arasında imzalanacak yeni bir ticaret anlaşması ile sorunsuz ticareti koruyabilecek, iş dünyasının ihtiyaçlarına cevap verebileceğiz." ifadelerini kullandı.

 

Gökhan Kurtaran (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!