Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Köpekler, Sahiplerinin Üzüntüsünü Paylaşıyor

Bilim insanları, çoğu köpeğin sahipleri üzgünken empati kurduğunu ve yardımcı olmak için çabaladığını ortaya koydu.

Learning & Behavior dergisinde yayımlanan ve ABD'nin Johns Hopkins Üniversitesi'nden Emily M. Sanford'un liderliğinde yürütülen çalışmada, köpeklerin olumlu ve empatik bir doğaya sahip olduğu görüşünün gerçek olup olmadığı incelendi.

 

Köpekler Sahiplerinin Ağlamasına Tepki Gösterdi

 

Sanford ve ekibi, 34 köpek sahibinin katılımıyla yaptıkları deneylerden birinde katılımcılardan kapalı bir kapının arkasında oturup ağlama ya da inleme sesleri çıkarmalarını istedi. Köpeklerin tepkilerini izleyen araştırmacılar, durumlara fiziksel olarak nasıl tepki verdiklerini görmek için de köpeklerin kalp atış hızı değişkenliklerini ölçtü.

 

Fotoğraf: Köpeklerin olumlu ve empatik bir doğaya sahip olduğu görüşünün gerçek olup olmadığı incelendi. (GIE)

 

Sahipleri ağlayan köpekler, kapıyı daha hızlı açtı. Fizyolojik ve davranışsal tepkilerine dayanarak kapıyı açan köpeklerin, referans ölçümlerden çok daha az stresli olduğu, bu durumun da köpeklerin kendi üzüntülerini bastırıp sahipleri için harekete geçtikleri anlamına geldiği belirtildi.

 

Terapi Köpekleri De İncelendi

 

Deneye katılan köpeklerden 16'sı terapi köpeği olarak yetiştirilen hayvanlardı. Çalışmada, beklenenin aksine, terapi köpekleri de kapıyı açma konusunda diğer köpekler gibi davrandı. Bu da köpeklerin sadece belirli insanlara karşı empati duymadığını, bazı durumlarda bu empati üzerinden hareket edebildiklerini gösterdi.

 

Fotoğraf: Bilim insanları, çoğu köpeğin sahipleri üzgünken empati kurduğunu ve yardımcı olmak için çabaladığını ortaya koydu. (GIE)

 

Sanford, bunu çocukların başkalarına yardım etmesi durumlarına benzeterek çocukların da başkalarına, ancak kendi kişisel üzüntü duygularını bastırabildikleri zaman yardım edebildiklerini anımsattı.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!