Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Gelecek Yıllarda Yüksek Sıcaklık Nedeni İle İnsanlar Dışarı Çıkamayacak

Dünya çapında artan sıcaklıklar geçmiş araştırmaları gün yüzüne çıkardı. Gelecek yıllarda insanların dayanamayacağı sıcaklıklar olabilir.

Son zamanların en yüksek sıcaklıkları dünya genelinde ciddi problemlere neden olmaya başladı. Dünyada pek çok ülke, yüksek sıcaklıklar nedeniyle zor zamanlar geçiriyor.

 

Sıcaklar Yüzünden İnsanlar Hayatlarını Kaybetti

 

Kanada’da sıcaklıklar yüzünden 70 kişi ölürken, Pensilvanya’da yollar erimeye başladı. Ölümcül sıcak havaların hoş olmayan sonuçları her geçen gün artarken, bu koşullar geçtiğimiz yıl Kolombiya'nın Lamont-Doherty Dünya Gözlemevi'ndeki iklim bilimciler tarafından yayınlanan bir raporun bulgularını hatırlattı.

 

Araştırmacılar, mevcut iklim değişikliği yörüngesini göz önünde bulundurarak, sıcaklık stresinin yüzyılın sonuna kadar insanın dayanıklılığını aşabileceğini bildirdi. Raporda, 'wet bulb' (yaş termometre) ölçümleri, sıcaklık ve nem kombinasyonunun indeksi tartışıldı. Özellikle Güneydoğu ABD, Güney Amerika, Afrika, Hindistan ve Çin'de yaşayanlar için durumun pek de iyi olmadığına dikkat çekildi.

 

Fotoğraf: Sıcaklık stresinin yüzyılın sonuna kadar insanın dayanıklılığını aşabileceği konuşuluyor. (GIE)

 

Lamont-Doherty iklim bilimcisi ve çalışma yazarı Radley Horton, "2000'den beri ABD, iki kez rekor yüksek sıcaklıkları deneyimledi. Gelecekte sıcaklık ve nem arttıkça, gittikçe daha fazla bölge dış mekan işçiliğinin tehlikeli olduğu ve iklimlendirmenin gerekli olduğu koşulları yaşayacak" şeklinde konuştu.

 

Tehlike Yaşam Koşulları Bizi Bekliyor

 

Yayınlanan rapora göre insanların yaz aylarında dışarıda uzun süre kalamayacağı açıkça belirtilerek, bu durumun ciddi ve çok tehlikeli bir yaşam koşulu anlamına geldiğine dikkat çekildi.

 

Cerengül Etli (Webtekno)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!