Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Kanser Hücrelerini 'Aç Bırakmanın' Yolu Bulundu

Bilim insanları, kanser hücrelerini, büyümeleri için hayati gulatamin enziminden mahrum bırakarak çoğalmalarını engelleyen yöntem geliştirdi.

ABD'deki Vanderlit Üniversitesi Tıp Merkezi'nden bilim insanları, gulatamini hücre bloklarına taşıyan ACST2 proteinin üretimini bloke ederek hücreleri aç bırakmayı başardı.

 

Kanser hücrelerinin normal hücrelerden iki kat hızlı bölünüp çoğaldığını belirten bilim insanları, bu yüzden hücrelerin biyosentez için daha fazla glutamine ihtiyaç duyduğunu, bunun da vücuttaki ACST2 seviyesini yükselttiğini ifade etti.

 

Araştırmacılar, ACST2'nin işlevini bloke etmek üzere V-9302 adlı bir taşıyıcı molekül engelleyici sentetik enzim geliştirdi. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde ve kök hücrelerle yapılan deneylerde söz konusu enzimin kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını engellediği ve oksitleme hasarıyla birlikte hücre ölümüne yol açtığı görüldü.

 

Bulguların kanser tedavisinde kullanılabileceği kaydedildi. Araştırmanın sonuçları 'Nature Medicine' dergisinde yayımlandı.

 

Emre Aytekin (AA)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!