Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de Enerji İçeceklerine Yasak Geliyor

İngiltere'de hükümetin çocuklara enerji içeceği satışının yasaklanması kararını aldığı açıklandı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada, gençlerin sağlığı üzerindeki etkileri ile ilgili duyulan kaygı nedeniyle, yüksek oranda kafein ve şeker barındıran Red Bull, Monster Energy vb enerji içeceklerinin satışına yasak getirileceği belirtildi.

 

Kafein Kaynaklı Sağlık Problemleri Yaşanıyor

 

Yasağın ana gerekçesi olarak, baş ve mide ağrıları, hiperaktivite ve uyku problemleri de dahil olmak üzere, çocuklar üzerinde görülen çeşitli sağlık problemlerinin enerji içeceklerinde yüksek oranda bulunan kafein kaynaklı olması gösterildi.

 

Fotoğraf: 250 ml'lik bir Red Bull'da yaklaşık olarak 80 mg kafein bulunuyor. (Alamy)

 

250 ml'lik bir Red Bull'da yaklaşık olarak 80 mg kafein bulunuyor. Bu oran aynı büyüklükteki bir fincan kahveye denk gelirken, Coca Cola'daki kafein miktarından üç kat daha fazla kafein barındırdığına dikkat çekiliyor. 500 ml'lik bir Monster Energy şişesinde ise, 160 mg kafein bulunuyor.

 

Yüksek Oranda Şeker Barındırıyorlar

 

Enerji içecekleri, aynı zamanda meşrubatlardakinden daha yüksek oranda şeker barındırıyor. Elde edilen verilere göre, şekerli enerji içecekleri meşrubatlardan % 60 daha fazla kaloriye ve % 65 daha fazla şeker oranına sahip.

 

Fotoğraf: Şekerli enerji içecekleri meşrubatlardan % 60 daha fazla kaloriye ve % 65 daha fazla şeker oranına sahip. (GIE)

 

Ülkede bazı büyük perakende zincirleri hali hazırda çocuklara enerji içeceklerinin satışını yapmazken, diğer satış noktalarında satışına devam ediliyor. Hükümetten yapılan açıklamaya göre, 10 - 17 yaşları arasındaki çocukların üçte ikisi, 6 - 9 yaşları arasındaki çocukların ise dörtte biri enerji içecekleri tüketiyor.

 

Sadece İngiltere'de Geçerli Olacak

 

Yasağın 16 veya 18 yaş altındaki çocuklar için hazırlanması bekleniyor. Öte yandan getirilmesi planlanan yasağın sadece İngiltere için geçerli olacağı, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'nın ise istediği takdirde aynı yasağı uygulayabileceği belirtildi.

 

Geçtiğimiz mart ayında bazı büyük süpermarket zincirleri, 16 yaşından küçük çocuklara enerji içeceği satışını yasakladıklarını açıklamıştı.

 

İçerik: Londrali.com
Kaynak: Guardian
En Son Eklenen Makaleler


Reklam

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!