Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Bu Kış Birleşik Krallık'ta Etkili Olacak İlk Fırtınaya 'Ali' İsmi Verilecek

Meteoroloji Ofisi, bu kış Birleşik Krallık ve İrlanda'yı etkilemesi beklenen fırtınalar için hazırladığı isim listesini yayınladı.

Hava durumu uzmanları, 'Ali' isminin bu yıl Birleşik Krallık ve İrlanda'yı etkileyecek şiddetli hava olaylarına verilecek isimler listesinde ilk sırada yer aldığını açıkladı. Ali ismini sırasıyla Bronagh, Callum ve Deirdre isimleri takip ediyor.

 

Alfabetik Olarak Sıralandı

 

İsimlerin, halk görüşlerinden derlendiği belirtilirken, alfabetik olarak sıralanan listesinin, uluslar arası fırtına adlandırma kurallarına uyulması amacıyla Q, U, X, Y ve Z harflerini atlayarak ilerlediği öğrenildi.

 

Fotoğraf: Bu yıl Birleşik Krallık ve İrlanda'yı etkileyecek şiddetli hava olaylarına verilecek isimler listesinde ilk sırada 'Ali' yer alıyor. (J.Selwyn)

 

Meteoroloji Ofisi tarafından hazırlanan isimlerin tam listesi şöyle:

 

1. Ali

2. Bronagh

3. Callum

4. Deirdre

5. Erik

6. Freya

7. Gareth

8. Hannah

9. Idris

10. Jane

11. Kevin

12. Lily

13. Max

14. Niamh

15. Oliver

16. Peggy

17. Ross

18. Saoirse

19. Tristan

20. Violet

21. Wyn

 

Fırtınalara İsim Vermek, Farkındalığı Artırıyor

 

Meteoroloji Ofisi'nden Derrick Rrall, "Ülkedeki şiddetli hava durumu olaylarıyla ilgili farkındalığı arttırmak, halkı düzenli bir şekilde bilgilendirmek ve hem kendilerinin hem de mülklerinin zarar görmemesi için harekete geçmelerini sağlamak amacıyla Birleşik Krallık'taki fırtınalara isimler veriyoruz" şeklinde konuştu.

 

Fotoğraf: Halkın yaklaşık % 80'i fırtınalara isim verilmesini, farkındalık yaratmak açısından yararlı buluyor. (PA)

 

Yapılan araştırmalar da, halkın yaklaşık % 80'inin fırtınalara isim verilmesini, farkındalık yaratmak açısından yararlı bulduğunu gösteriyor.

 

Aileen ile Başladı, Hector İle Bitti

 

2017-2018 dönemi 10 şiddetli hava olayının ilki olan Aileen Fırtınası ile başlamış, yaz başında yaşanan Hector Fırtınası ile sona etmişti.

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık'ta sık sık şiddetli fırtınalar yaşanıyor. (Met Office)

 

Hava durumu uzmanı Evelyn Cusack ise, "Son bir yılda dünyanın hemen her yerinde ve bizim ülkemizde de etkili olan şiddetli hava olaylarına maruz kaldık. Gelecek kışın fırtınalı mı, yoksa sakin mi geçeceği konusunda yorumda bulunmak için henüz erken" dedi.

 

Ö.Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: Met Office, HuffPost, Standard
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!