Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Son Balkan Ülkesi De AB'ye Vizesiz Seyahat Hakkı Kazandı

Kosova vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz seyahat edebilmeleri ile ilgili karara onay verildi.

Strazburg'da devam eden AP Genel Kurulu, Sivil Özgürlükler Komitesi tarafından Eylül 2016'da kabul edilen ve eksikliklerin tamamlanması amacıyla onayı ertelenen tasarıyı oyladı. 186'ya karşı 420 üyenin onayı ve 22 çekimser oyla kabul edilen tasarıda, Kosova vatandaşlarının AB ülkelerinden herhangi birine 90 gün boyunca vizesiz girmelerinin yolu açılıyor.

 

Vizesiz Seyahat Hakkı Bulunmayan Son Balkan Ülkesiydi

 

AB kurallarına göre, vizesiz seyahat imkanından faydalanabilecek Kosova vatandaşlarının biyometrik pasaport sahibi olmaları gerekiyor. Kosova, AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı bulunmayan son Balkan ülkesiydi.

 

Fotoğraf: Kosova, AB ülkelerine vizesiz seyahat hakkı bulunmayan son Balkan ülkesiydi. (NG)

 

2012'de başlayan müzakerelerde Kosova yönetiminden 95 kriteri yerine getirmesi istenmiş, AB Komisyonu geçen ay tüm kriterlerin yerine getirildiği yargısına vararak vize serbestisi için AP ve AB Konseyi onay prosedürlerinin başlanmasına yeşil ışık yakmıştı.

 

Birleşik Krallık ve İrlanda Hariç

 

AB; Makedonya, Karadağ ve Sırbistan'a 2009'da, Bosna-Hersek ve Arnavutluk vatandaşlarına ise 2010'da 90 gün boyunca vizesiz seyahat hakkı tanımıştı. 90 günlük vize serbestisi ile bu ülkelerin vatandaşları, ticari, turistik veya ailevi nedenlerle Birleşik Krallık ve İrlanda hariç AB ülkelerine biyometrik pasaport ile vizesiz girebiliyor.

 

İçerik: Hürriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!