Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Birleşik Krallık Ehliyetlerinin Avrupa Birliği'ndeki Geçerliliği Kalkabilir

Birleşik Krallık'ta kullanılan sürücü ehliyetlerinin, Brexit (Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması) sonrası bir anlaşma sağlanamazsa Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli olmayabileceği açıklandı.

Hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği'nin Brexit sonrasında Birleşik Krallık'ın ehliyetlerini kabul etmemesi durumunda, sürücülerin Uluslararası Sürüş İzni'ne (IDP) ihtiyaç duyabileceği belirtildi. Gerekli belgelere sahip olmayan sürücülerin ise, sınırdan geri döndürülebilecekleri öğrenildi.

 

İki Çeşit İzin Belgesi Bulunuyor

 

Avrupa Birliği ülkelerinin karayolu trafiği ile ilgili 1949 ya da 1968 tarihli sözleşmelerini onaylamalarına göre değişen iki çeşit IDP belgesi bulunuyor. Bu da kimi sürücülerin her iki izne de sahip olması gerekebileceği anlamına geliyor. Örneğin sürücülerin, hem Fransa hem de İspanya'ya yolculuk etmeleri durumunda her iki belgeye de sahip olmaları gerekiyor.

 

Fotoğraf: Sürücülerin, hem Fransa hem de İspanya'ya yolculuk etmeleri durumunda her iki belgeye de sahip olmaları gerekiyor. (PA)

 

Belgelerin her birinin ücretinin 5,5 Sterlin olduğu açıklanırken, sürücülerin Birleşik Krallık genelindeki 2500 postaneden her iki belge için de başvuruda bulabilecekleri bildirildi.

 

Bir Yılda 7 Milyon Başvuru Bekleniyor

 

Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Brexit sonrasında yaşanacak ilk bir yıl içinde 7 milyon civarında izin başvurusunun yapılmasının beklendiği söylendi.

 

Ö.Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: Guardian, Sky, Express
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!