Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Mars’ta Uzun Süre Kalmak İçin Dev Bir İglo İnşa Edilecek

Mars’ın kutup bölgesinde kurulacak iglo sayesinde bilim insanlarının kızıl gezegende 9 ay boyunca kalabilecekleri öngörülüyor.

İsviçre'nin bilim ve mühendislik araştırma enstitüsü EPFL'den yapılan açıklamaya göre, Mars'a üs olarak kullanılmak üzere dev bir iglo inşa edilmesi planlanıyor.

 

Yapının bilim insanlarına Mars'ı ve Güneş sisteminin ötesini araştırabilecekleri, uzun vadeli olarak kendi kendilerini idame ettirebilecekleri bir habitat sunacağı belirtildi.

 

Üç Kapsül Bulunacak

 

Yaklaşık 12,5 metre uzunluğunda ve 5 metre genişliğinde olması planlanan igloda merkezi bir yaşam alanı ile içeride ve dışarıda hava kilidi işlevi görecek üç kapsül bulunacak.

 

Fotoğraf: Mars'ın kutup bölgelerinin Dünya dışı yaşama dair olası izleri bulmak için en iyi şansı sunduğu düşünülüyor. (Pixabay)

 

İglonun kubbesi ise polietilen fiberden yapılacak ve 3 metre kalınlığında bir buz kütlesiyle kaplanacak. Bu kubbe, astronotları radyasyonun yanı sıra, bir gezegenin atmosferinde yanmayan ve Mars üzerinde çalışan insanlar için önemli bir risk oluşturabilecek küçük kaya parçaları olan mikro meteoroidlere karşı koruyacak.

 

6 Kişilik Ekip 288 Günlüğüne Mars'a Gönderilecek

 

EPFL tasarımı, altı kişilik bir ekibin 288 gün sürekli ışık olan kutup yazında Mars'a gönderilebileceği varsayımıyla yapıldı.

 

Mars'ın kutup bölgelerinin Dünya dışı yaşama dair olası izleri bulmak için en iyi şansı sunduğu düşünülüyor.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!