Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Londra Dahil Olmak Üzere Birçok Büyük Kent Sular Altında Kalabilir

Yeni yayınlanan bir rapora göre Londra, Şangay ve Houston gibi büyük kentler, küresel ısınma sebebiyle yükselen deniz suyu seviyesine bağlı olarak sular altında kalabilir.

Christian Aid adlı organizasyon tarafından yayınlanan küresel ısınma raporu, Londra, Şangay ve Houston gibi büyük şehirlerin, yükselen su seviyesi sebebiyle batabileceğini ortaya koydu.

 

Küresel Isınmanın 1,5 C'yi Aşması Gezegeni Değiştirebilir

 

Su altında kalma riski olan kentleri mercek altına alan rapor, deniz seviyesinin 40 cm yükselmesi ve küresel ısınmanın 1,5 C'yi aşması durumunda gezegeni bekleyen değişimlere dikkat çekti.

 

Fotoğraf: Londra'nın çökme sorunu, son Buz Çağı'nda İskoçya topraklarını baskılayan buzullar ile bağlantılı. (GIE)

 

Yayınlanan raporda Londra'nın çökme sorununun, son Buz Çağı'nda İskoçya topraklarını baskılayan buzullar ile bağlantılı olduğu belirtildi. Buz Çağı'nın ardından adanın güney tarafını yukarı kaldıran buzulların eridiği ve bu sebeple batma-çökme denkleminin tersine döndüğü vurgusu yapıldı.

 

Houston Sel Riskine Karşı Zayıf

 

ABD'nin Teksas eyaletinde yer alan Houston kentinin, yer altı suyunu nüfus ve gaz tedarikçileri için kullanması sebebiyle de, sel riskine karşı zayıf olduğu belirtildi. Raporda ayrıca yükselen deniz seviyesinin ve sayısı artan kasırgaların, mevcut sorunların üzerine yenilerini ekleyeceği yer aldı.

 

Fotoğraf: Bangkok'un önümüzdeki 15 yıl içinde sular altında kalabilme tehlikesi bulunuyor. (GIE)

 

Tayland'ın başkenti Bangkok'ta yönetim, kentin önümüzdeki 15 yıl içinde sular altında kalabileceği tehlikesini göz önüne alarak üç yıl önce bir rapor yayınlamıştı. Çin'in büyük kentlerinden Şangay'da da, kentin sular altında kalması tehlikesine karşı bazı önlemler alınıyor.

 

Pek Çok Şehir Sorunlarla Mücadele Ediyor

 

Filipinler'in başkenti Manila, Endonezya'nın başkenti Cakarta, Nijerya'nın başkenti Lagos ve Bangladeş'in başkenti Dakka da çökme, yer altı sularının azalması, kanalizasyon sisteminin yetersiz olması, binaların ağırlığı, sel riski gibi sorunlarla mücadele ediyor.

 

Fotoğraf: Şangay'da, kentin sular altında kalması tehlikesine karşı bazı önlemler alınıyor. (GIE)

 

Raporu kaleme alan Dr. Kat Kramer, iklim değişikliğinin tehdit artırıcı bir unsur olmaya başlaması durumunda nelere yol açacağını görmeye başladıklarını, küresel ölçekte ortalama ısının 1 C arttığını ve artışın 1,5 C'yi geçmesi durumunda neler olup biteceğinin resmini ortaya çıkardıklarını söyledi.

 

Deniz Kıyısındaki Yerleşimler Tehlike Altında

 

Dr. Kramer, Dünya'nın şu an için 3 C gibi tehlikeli artış sürecinde olduğunu ve bu senaryonun gerçekleşmesi durumunda denize kıyısı olan yerlerde yaşayan milyonlarca insanın korkunç sonuçlarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

 

İçerik: Hürriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!