Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Altın Vize Uygulamasının Yolsuzlukla İlişkisi Mercek Altında

Avrupa'da ev satın alan yabancılara verilen tartışmalı 'Altın Vize' konusunu araştıran Uluslararası Şeffaflık örgütü raporunu açıkladı.

Yolsuzlukla mücadele kapsamında gerçekleştirilen yapılan çalışma sonucu hazırlanan rapora göre, Avrupa Birliği ülkeleri son 10 yıl içerisinde 'Altın vize' uygulaması ile 100 bin kişiye oturma izni sağladı. 6 bin kişi ise doğrudan Avrupa Birliği vatandaşı oldu. Avrupa Milletvekili Ana Gomes bu duruma tepki göstererek Avrupa Birliği'nin güvenliğinin tehdit altında olduğunu söyledi.

 

Altın Vize'ye Başvuranların 'Kaçakçı' Olduğu İddiası

 

Gomes, "Zengin yabancılara yönelik prosedürleri hızlandırıyorlar. Genelde bu insanlar kaçakçı oluyor. Avrupa Birliği'nin güvenliğini ve Schengen bölgesini tehdit eden bir durum. Schengen bölgesi resmen satışa sunuluyor" şeklinde konuştu.

 

Fotoğraf: Avrupa Birliği ülkeleri son 10 yıl içerisinde 'Altın vize' uygulaması ile 100 bin kişiye oturma izni sağladı. (AFP)

 

Altın vize uygulamasını en çok kullanan ülkelerin başında İspanya, Macaristan, Letonya, Portekiz ve Birleşik Krallık bulunuyor. Bu listede Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta da var.

 

250 Bin Euro'ya Letonya Vatandaşlığı

 

Letonya'da veya Yunanistan'da 250 Bin Euroya ev alınabiliyor. Kıbrıs Rum Kesimi'nin sunduğu altın vize programı kapsamında ülkede 2 Milyon Euroluk gayrimenkul satın alan vatandaşlık almaya hak kazanıyor. Avusturya'da ise bu durum 10 Milyon Euroyu buluyor.

 

Fotoğraf: Letonya'da veya Yunanistan'da 250 Bin Euroya ev alınabiliyor. (GIE)

 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü yetkilisi Laura Brillaud "Vatandaşlık satan 4 AB ülkesi var, 12 ülke oturma izni sağlıyor. Son 10 yıl içinde Avrupa Birliği'ne 25 Milyar Euroluk yatırım yapıldı" dedi.

 

En Önemli Şart, Banka Hesabı

 

En büyük kaynak akışı İspanya, Kıbrıs Rum Kesimi, Portekiz ve Birleşik Krallık'ta görülüyor. Dil bilme veya ülkede ikamet edilmesi gibi şartlar aranmıyor, en büyük koşul banka hesaplarının kabarık olması.

 

Fotoğraf: Dil bilme veya ülkede ikamet edilmesi gibi şartlar aranmıyor, en büyük koşul banka hesaplarının kabarık olması. (GIE)

 

 

2008 yılında yaşanan ekonomik krizden olumsuz etkilenen bazı AB ülkeleri altın vize uygulamasını yaygın bir şekilde kullanıyor. Altın vize uygulaması gayrimenkul satın almaları şartıyla kişilere ve ailelerine ülkede ikamet izni veya AB vatandaşlığı sağlıyor ayrıca Schengen bölgesinde serbest bir şekilde dolaşılmasını mümkün kılıyor.

 

İçerik: Euronews




En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!