Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Dünyada Ruh Sağlığı Hastalıkları Artıyor

Yapılan bir araştırmada dünyanın her ülkesinde ruh sağlığı bozukluklarında artış olduğu ve eğer toplu bir önlem alınmazsa bunun 2010 ile 2030 arasında küresel ekonomiye maliyetinin 16 trilyon doları bulabileceği açıklandı.

Psikiyatri, halk sağlığı ve nörobilim alanında 28 küresel uzman ile hastalar ve savunucu grupları tarafından hazırlanan Lancet Komisyonu raporunda, ruh sağlığı konusunda dünya çapında büyüyen krizin insanlar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara yol açabileceği vurgulandı.

 

Son 25 Yılda Çarpıcı Artış

 

Raporun başyazarı Harward Tıp Okulu'ndan Profesör Vikram Patel, maliyetlerin bir kısmının doğrudan sağlık hizmetleri, ilaç ve terapilerinden oluşacağını belirterek, çoğunun ise üretkenlik kaybı, sosyal refah, eğitim ile yasa ve düzene harcama gibi dolaylı yollardan olacağını kaydetti.

 

Fotoğraf: Ruh sağlığı konusunda dünya çapında büyüyen kriz insanlar, toplumlar ve ekonomiler üzerinde kalıcı zararlara yol açabilir. (GIE)

 

Patel, son 25 yılda ruh sağlığı rahatsızlıklarının toplumların gittikçe yaşlanması nedeniyle 'çarpıcı şekilde' arttığına işaret ederek, "Durum, aşırı derecede vahim, ama hiçbir ülke bu konuda yeterince yatırım yapmıyor. İnsanlarda ruh sağlığı kadar başka hiçbir sağlık durumu ihmal edilmedi" diye konuştu.

 

300 Milyon İnsan Depresyon Yaşadı

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan tahminlerde, dünya çapında yaklaşık 300 milyon insanın depresyon, 50 milyon insanın bunama yaşadığı, 23 milyon insanın şizofren ve 60 milyonun da bipolar bozukluğu rahatsızlığından etkilendiği kaydedildi.

 

Fotoğraf: Dünya çapında yaklaşık 300 milyon insan depresyon, 50 milyon insan bunama yaşadı. (GIE)

 

Lancet raporunun bu hafta Londra’da ilk defa bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen olan ruh sağlığı zirvesi öncesi yayınlanması dikkati çekti.

 

İçerik: Sputnik
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!