Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Stephen Hawking'in Son Makalesi Yayınlandı

Mart ayında 76 yaşında hayatını kaybeden ünlü fizik profesörü Stephen Hawking'in 'bilgi paradoksuyla' ilgili son bilimsel makalesi yayımlandı.

Stephen Hawking'in hayatını kaybetmeden birkaç gün önce tamamladığı belirtilen makale, Cambridge ve Harvard Üniversitesi'de birlikte çalıştığı bilim insanları tarafından düzenlenerek internete kondu.

 

40 Yıldır Bilgi Paradoksu Üzerinde Çalışıyordu

 

Cambridge Üniversitesi'nden teorik fizikçi Prof. Malcolm Perry, 'Kara Delikte Bilgi Yitimi (Entropi) ve Yumuşak Saçlar' adlı makaleyle ilgili açıklamasında Hawking'in 40 yıldan uzun bir süre bilgi paradoksu üzerinde üzerinde çalıştığını söyledi.

 

Fotoğraf: Hawking, 40 yıldan uzun bir süre bilgi paradoksu üzerinde üzerinde çalışıyordu. (NASA)

 

Prof Hawking teorisinde, sıcak nesneler uzayda ısı kaybettiği için kara deliklerin sonunda buharlaşarak yok olması gerektiğine işaret ediyor. Ancak bilim insanlarına göre bu, bir paradoks yaratıyor.

 

Bilgi Asla Kaybolmaz

 

Zira kuantum dünyası kuralları, bilginin asla kaybolmadığını söylüyor ve "Bu durumda kara delik tarafından yutulan bir nesnenin içerdiği fiziksel bilgiye ne oluyor?" sorusu gündeme geliyor.

 

Fotoğraf: Prof Hawking teorisinde, sıcak nesneler uzayda ısı kaybettiği için kara deliklerin sonunda buharlaşarak yok olması gerektiğine işaret ediyor. (GIE)

 

Son makalede Hawking ve birlikte çalıştığı bilim insanları, bu bilginin en azından nasıl korunabileceğini ilişkin tezler ileri sürüyor. Makalede, kara deliğe bir madde atılınca kara deliğin sıcaklığının değişeceği, aynı şekilde sıcaklığı arttıkça termodinamikte bir nesnenin iç düzensizlik ölçüsü olarak entropinin de artacağı belirtiliyor.

 

Yumuşak Saçlar

 

Hawking'in makalesinde, bir kara deliğin entropisinin, ışığın yoğun kütleçekim gücünden kaçamayacağı nokta olan, kara deliğin olay ufkunun çevresindeki fotonlar tarafından kaydedilebileceği vurgulanıyor. Makalede, bu foton saçaklarına 'Yumuşak saçlar' adı veriliyor.

 

Fotoğraf: Makalede, kara deliğe bir madde atılınca kara deliğin sıcaklığının değişeceği belirtiliyor. (STScI)

 

Prof. Perry, "Bu makale, yumuşak saçların entropiyi açıkladığını ortaya koyuyor" şeklinde konuştu, ancak bilgi paradoksunun sonunun gelmediğini daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!