Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

62. Londra Film Festivali Başladı

62. Londra Film Festivali Oscar ödüllü Steve McQueen’in 'Dul Kadınlar' filminin Avrupa prömiyeriyle perdelerini açtı.

77 ülkeden filmlerin katılacağı, 12 gün ve gece sürecek olan 62. Londra Film Festivali’nde toplamda 225 film izlenecek. Bu yılki festivalde 21 filmin dünya prömiyeri, 29 filmin de Avrupa prömiyeri yapılacak. Ayrıca 46 belgesel, 4 animasyon ve 160 kısa film de festival programında yer alıyor.

 

Festivalin Açılış Filmi 'Dul Kadınlar'

 

Festivalin açılışını 2013’te '12 Yıllık Esaret' filmiyle Oscar alan Steve McQueen’in gerilim filmi 'Widows - Dul Kadınlar' yaptı. Zengin oyuncu kadrosuna sahip filmde başrolleri Oscar ödüllü Viola Davis, 'Hızlı ve Öfkeli' serisinin yıldızı Michelle Rodriguez ile 'The Night Manager'da rol alan Elizabeth Debicki ve Cynthia Erivo oynuyor. Ayrıca Colin Farrell, Daniel Kaluuya, Jacki Weaver, Robert Duvall ve Liam Neeson da oyuncu kadrosunda yer alıyor.

 

Fotoğraf: Festivalin açılışını 2013’te '12 Yıllık Esaret' filmiyle Oscar alan Steve McQueen’in gerilim filmi 'Widows - Dul Kadınlar' yaptı. (M.Morton)

 

Londra Film Festivali’nde Türkiye’yi Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği 'Ahlat Ağacı' temsil edecek. Filmin tanıtımını yazan ve Türkiye sinemasını yakından izleyen Geoff Andrew, Ceylan’ın Sinan tiplemesiyle, yine kusurlu bir erkek ruhunu usul usul ve derinlemesine incelediğini belirtti.

 

Nuri Bilge Ceylan'a Övgü

 

Yönetmenin alaycı tonunun yine Çehov’u andırdığını, olan bitene mesafeli, ama şefkatli, güç algılanan, ama belirgin, sessiz, ama son derece etkileyici bir dil kullandığını yazan Andrew, "Harika birer oyunculuk sergileyen güçlü karakterleri ve birbirine örülmüş konulardan oluşan mükemmel dokusuyla, bu film dibine kadar, tam bir Ceylan" yorumunu yaptı.

 

Fotoğraf: Londra Film Festivali’nde Türkiye’yi Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği 'Ahlat Ağacı' temsil edecek. (NTV)

 

16 ve 17 Ekim’de gösterilecek olan 'Ahlat Ağacı'nın biletlerinin tükendiği açıklandı. Filmin önümüzdeki aylarda Londra sinemalarında da gösterime girerek daha uzun süreyle, daha fazla izleyiciye ulaşması umuluyor.

 

Kadın Yönetmenlere Ağırlık

 

Sanat yönetmenliğini geçici olarak Tricia Tuttle’ın yaptığı Londra Film Festivali’nde öne çıkan noktalardan biri de kadın yönetmenler oldu. 62. festivalde izlenecek 225 uzun metrajlı filmden 69’u, 160 kısa filmden 80’i kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor. Festivalin sanat yönetmeni Tuttle, program hazırlarken kadın yönetmenlerin de hak ettikleri düzeyde temsil edilmesine öncelik verdiklerini, ancak herhangi bir kota belirlemediklerini söyledi.

 

Fotoğraf: Bu yılki Londra Film Festivali, 21 Ekim’de gösterilecek olan 'Stan ve Ollie'nin dünya prömiyeriyle kapanacak. (A.Spinks)

 

Festival sırasında, film sektöründe isimlerini duyurmuş kadın sinemacıların katılacağı ve çalışmalarını hem cinsiyet farklılığına odaklanmadan sanatsal yönden tartışacakları hem de kadın sinemacı gözüyle yeni kuşak kadın sinemacılara nasıl esin kaynağı olunabileceğini anlatacakları bir panel de düzenlenecek.

 

Kapanış Filmi, 'Stan ve Ollie'

 

Bu yılki Londra Film Festivali, 21 Ekim’de gösterilecek olan 'Stan ve Ollie'nin dünya prömiyeriyle kapanacak. Steve Coogan ve John C Reilly’nin Hollywood’un efsanevi ikilisi Laurel ve Hardy’yi canlandırdıkları film, festivalin kapanışını yapacak.

 

İçerik: Cumhuriyet
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!