Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Twitter, Emojilerin Harcadığı Karakter Sayısını Sabitledi

Her emojinin farklı sayıda karaktere denk gelmesinden hoşlanmayan kullanıcıları olduğunun farkına varan Twitter, tüm emojilerin aynı sayıda karaktere karşılık gelmesini sağladı.

Dünyanın en popüler mikro blog sitesi olan Twitter, geçtiğimiz dönemde radikal bir karar alarak tek bir tweette kullanılabilir karakter sayısını ikiye katlamış, kullanıcıların 280 karakterlik tweetler atmasını mümkün kılmıştı.

 

Fakat günümüzde duyguları emoji ile yansıtmak, metin ile uzun uzun açıklamaktan daha popüler hale gelmiş durumda. Bu durum, Twitter kullanıcılarının 280 karaktere sığamamalarına neden olabiliyor. Zira her emoji farklı sayıda karakter harcıyor.

 

Fotoğraf: Twitter, geçtiğimiz dönemde tek bir tweette kullanılabilir karakter sayısını ikiye katladı. (GIE)

 

Her emoji, bileşenleri kadar karakter harcanmasına neden oluyor. Örneğin yemek pişiren adam emojisi, yemek ve adam emojilerinin birleşiminden oluşuyor. Bu nedenle 2 + 2’den toplam 4 karakter harcıyor.

 

Her Emojinin Karakter Sayısı Eşit Değildi

 

Bir emojinin kaç karakter harcayacağı konusunda emojideki karakterin cinsiyeti, cilt tonu gibi faktörler de etkili oluyor. Yani tüm emojiler aynı boyutta görülse bile, yemek pişiren siyahi adam emojisi ile yemek pişiren adam emojisi aynı sayıda karakter harcamıyor.

 

Fotoğraf: Twitter, her emojinin farklı sayıda karakter harcamasının önüne geçti. (GIE)

 

Ancak kullanılan emojilerin sayısı her geçen gün artıyor ve bazı emojiler o kadar fazla bileşenden oluşuyor ki, tek bir emoji kullanmak için 14 karakterden feragat etmek gerekebiliyor.

 

Her Emoji 2 Karakter Yer Kaplayacak

 

Bu konuya el atan Twitter, her emojinin farklı sayıda karakter harcamasının önüne geçti. Artık ne kadar karmaşık bir emoji kullanılırsa kullanılsın, tweette yalnızca 2 karakter yer kaplayacak.

 

Beyazıt Kartal (Webtekno)
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!