Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Kendini Parçalara Ayıran Banksy Eserinin Satışı Gerçekleşti

Banksy'nin dünyaca ünlü 'Kırmızı Balonlu Kız' adlı eserini 1 Milyon Sterline satın alan koleksiyonerin, eserin kendini parçalara ayırmasına rağmen alış işlemini gerçekleştirmeye karar verdiği öğrenildi.

Dünyaca ünlü duvar resmi sanatçısı Banksy'nin 'Kırmızı Balonlu Kız' adlı eseri geçen hafta Londra'daki Sotheby's müzayede evinde 1 Milyon Sterline satılmasının hemen ardından içerisine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendini yok etmişti.

 

Sanat Tarihine Damga Vuran Eser

 

Sotheby's, Avrupalı koleksiyonerin eserin artık sanat tarihine damga vurduğunu düşündüğü için alış işlemini gerçekleştirmeye karar verdiğini duyurdu. İsmi açıklanmayan koleksiyonerin, "İlk başta şoke oldum, ama daha sonra kendi sanat tarihi eserime sahip olacağımı anladım" dediği bildirildi.

 

Fotoğraf: Eser, 1 Milyon Sterline satılmasının hemen ardından içerisine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendini yok etmişti. (PA)

 

Kendini imha etmesinin ardından esere 'Love is in the Bin' (Çöpteki Aşk) ismi verildi. Sotheby's müzayede evinin çağdaş sanat bölümü müdürü Alex Branczik, "Sanatçının yeni ismiyle 'Love is in the Bin' adlı eserinin satıldığını bildirmekten memnuniyet duyarım. Bu eser, bir müzayede sırasında canlı canlı yaratılan tarihteki ilk sanat eseri" açıklamasını yaptı.

 

Eserin Maddi Değeri Daha Da Arttı

 

Eserin kendini parçalara ayırmasının ardından, değerinin ikiye katlanmış olabileceği belirtildi. Sanat dergisi Artension'dan uzman Mikael Faujour, "Banksy, bu sanat eserini parçalayarak onu satın alan kapitalistleri hakir gördüğünü düşünüyor olabilir, ancak yanılıyor. Eserden geriye kalanlar yeni bir prestije kavuşacak ve eserin maddi olarak değeri de artacak" dedi.

 

Video: Banksy'nin eseri herkesin gözleri önünde parçalara ayrıldı. (Youtube)

 

Paris'teki Artcurial müzayede evinden uzman Arnaud Oliveux de, Banksy'nin eserin tamamını parçalamadığına dikkat çekerek, eserin başka bir şeye dönüştüğünü söyledi.

 

Galeri, Haberi Olmadığını Söyledi


Sotheby's, sanat eserinin kendini imha edeceğinden haberlerinin olmadığını söylemesine karşın,bazı sanat uzmanları bunun onların bilgisi olmadan mümkün olamayacağını savundu. Bu fikrin savunucuları, sanat eserlerinin ve çerçevelerinin genellikle satıştan önce dikkatlice incelendiğini kaydetti.

 

Fotoğraf: Sotheby's, sanat eserinin kendini imha edeceğinden haberlerinin olmadığını söyledi. (Sotheby’s)

 

'Kırmızı Balonlu Kız', satışın gerçekleştiği an izleyicilerin şaşkın bakışları altında parçalara ayrılmıştı. Banksy de bu anın videosunu Instagram sayfasından Picasso'nun "Yok etme dürtüsü de yaratıcı bir dürtüdür" alıntısıyla paylaşmıştı.

 

Gizlice Kağıt İmha Makinesi Yerleştirdi

 

Banksy videonun altına düştüğü notta, "Birkaç yıl önce, bir gün açık arttırmada satılması ihtimaline karşı tablonun içine gizlice bir kağıt imha makinesi yerleştirmiştim" ifadesini kullandı.

 

Fotoğraf: 'Love is in the Bin' eseri hafta sonu Londra'daki Sotheby's galerisinde sergilenecek. (GIE)

 

Eser, 1 Milyon 42 Bin Sterline satıldı. 'Love is in the Bin' eseri hafta sonu Londra'daki Sotheby's galerisinde sergilenecek.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!