Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Yakında Kadınlar Erkeksiz Çocuk Doğurabilecek

Bir doğurganlık uzmanı, kadınların 20 yıl içinde erkeksiz çocuk doğurmalarının mümkün olabileceğini söyledi.

Avustralya'da yaşayan Dr. David Molloy, Çin'deki bilim insanlarının iki anneyle, baba olmadan yavru fareler üretmesini yorumladı.

 

Çin'deki araştırmacılar, bunu dişi farelerin birinden yumurta, diğerinden de yarı kromozomlu embriyonik kök hücre alarak sağladı. İki erkek fareden yavru üretme girişiminden ise sonuç alınamadı. Annesiz doğan yavrular, 48 saat içinde hayatlarını kaybetti.

 

Kadınlar Sperme İhtiyaç Duymadan Çocuk Doğurabilecek

 

Dr. Molloy, doğurganlık ve genetik teknolojisi sayesinde aynı durumu insanlarda da yapmanın mümkün olduğunu, kadınların sperme ihtiyaç duymadan çocuk doğurabileceklerini söyledi.

 

Fotoğraf: Dr. Molloy, kadınların sperme ihtiyaç duymadan çocuk doğurabileceklerini söyledi. (GIE)

 

Halihazırda Avustralya yasaları, etik kaygılarla buna izin vermiyor. Ancak Dr. Molloy zamanla bu anlayışın değişeceğine inandığını belirterek "Teknoloji gelişmeye devam edecek. Bunu durduramazsınız" dedi.

 

Avustralya'da yayımlanan Courier-Mail gazetesine konuşan Molloy, "Bu, erkeğin sperm kalitesinin düşük olduğu heteroseksüel çiftlerin ve kadın çiftlerin kendi genetik çocuklarını doğurabilmeleri anlamına geliyor. Bir yumurtayı, bir dizi yarı kromozomla dölleyerek ve gen kurgulama yaparak insanlarda da bunu yapmak mümkün olacak" şeklinde konuştu.

 

Belirsizliklerin Giderilmesi Gerekiyor

 

Adelaide Üniversitesi'nden doğurganlık uzmanı Robert Norman da "Konsept insan doğurganlığı açısından çok ilginç. Ama böyle bir şeye girişmeden önce mevzut belirsizliklerin ortadan kaldırılması gerekiyor" dedi.

 

İçerik: BBC




En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Vita Services

En Çok Okunan Makaleler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!