Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

İngiltere'nin Kendi İşinin Patronu Olmuş Genç Girişimcileri

Para kazandıracağından emin olduğunuz bir fikriniz var. Peki bu fikri nasıl hayata geçirirsiniz? Aynı yoldan genç girişimciler deneyimlerini paylaştı.

Şirket kurmak isteyen pek çok insanın başlangıçta bunu nasıl gerçekleştireceklerine dair pek bir fikri olmuyor. Ürün, pazarlama ve sermaye gibi göz önünde bulundurulması gereken pek çok kriter var.

 

181 Bin Genç Girişimci

 

İstatistikler, 16-24 yaş arasında kendileri için çalışmayı tercih eden gençlerin sayısının arttığını gösteriyor. Rakamlar 2001 yılından bu yana ikiye katlanırken,
İngiltere'de 2016 yılında bu yaş aralığındaki 181 bin kişi, kendi işinin sahibi olarak kayıtlara geçti.

 

Ancak 'Enterprise Research Center' isimli araştırma merkezine göre, start-up şirketlerinin yarısı üçüncü yılını tamamlayamıyor.

 

BBC'de yer alan haberde, kendi işini kuran genç girişimciler deneyimlerini paylaştı:

 

Adam Ali, 21

 

Fotoğraf: Adam Ali (BBC)

 

21 yaşındaki Adam Ali, İngiltere'nin kuzeyindeki Digisee şirketini başkası için çalışmak istemediği için kurduğunu açıkladı. Girişimcilere şirket kurmanın belli başlı basamaklarını öğreten Peter Jones Vakfı'nın projesine başvuran Ali, 'Yılın Girişimcisi' seçildi. Bu da şirketi kurmak için 5 Bin Sterlinlik ödülü kazanması ve çalışmak için bir yer edinmesi anlamına geliyor.

 

Ali, "Eğer bir fikriniz, bir tutkunuz varsa onu yapın. Öğrenmeniz gereken birşeyler varsa, gidin, öğrenin ve kendinizi pozitif insanlarla çevreleyin" diyor.

 

İngiltere'de hükümet start-up şirketlere kredi veriyor. 2012'den beri 18-24 yaş arasındaki kişilere 54 Milyon Sterlin kredi verildi.

 

Vittoria Capaldi, 20

 

Fotoğraf: Vittoria Capaldi (East Dunbartonshire Council)

 

20 yaşındaki Vittoria Capaldi, iş başvuruları yaptığı sırada çok genç olduğunu ve bankalar ve diğer kredi veren kuruluşlar için iyi bir aday olarak görülmediğini söyledi. Bunun yerine, 2014 yılında Glasgow yakınlarında kuracağı fırın için start-up şirketlerine verilen krediye başvurdu ve 20 Bin Sterlin kredi aldı.

 

İngiltere'de hükümetin ayrıca genç girişimcilere tavsiyelerde bulunmak için iş kurma destek hatları da bulunuyor.

 

Ashleigh Plummer, 25

 

Fotoğraf: Ashleigh Plummer (sağda) (Careers and placements)

 

25 yaşındaki Ashleigh Plummer geliştirdiği spor ile ilgili uygulamayı hayata geçirmek için yardıma ihtiyaç duydu. Birmigham şehrindeki teknoloji alanında faaliyet gösteren start-up şirketlere yardımcı olan Gymshark isimli şirketle iletişime geçti. Kentteki 160 dijital teknoloji şirketine ev sahipliği yapan bir kampüste ücretsiz çalışma alanı edindi ve danışmanlık hizmeti hakkı kazandı.

 

İngiltere'de start-up şirketlere destek veren 38 adet merkez var. Amaçları, büyük şirketlerin rehberlik yoluyla start-up şirketlere yardımcı olmasını sağlamak.

 

Akshay Ruparelia, 20

 

Fotoğraf: Akshay Ruparelia (Youth Time)

 

Akshay Ruparelia, 'doorsteps.co.uk' sitesini ailesinden aldığı borçla iki yıl önce başlattığında sadece 18 yaşındaydı. Bu yılın başında şirkete daha fazla para çekmek için kitle fonlamaya başvurdu. Şirketin değeri şu anda 18 Milyon Sterline ulaştı. Ayrıca bin civarında hissedarı bulunuyor.

 

İçerik: BBC
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!