Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Yabancı Dile İleri Yaşlarda Başlayanlar Daha Başarılı

Yabancı dil öğrenme yaşıyla ilgili 'Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi' tezi, yapılan araştırmalarla çürütüldü.

Bilimsel araştırmalar, insanın dil ile ilişkisinin ömür boyunca nasıl geliştiği konusunda karmaşık açıklamalar sunuyor. Veriler, daha ileri yaşlarda yabancı dil öğrenmeye başlayanların daha avantajlı olabileceğini gösteriyor.

 

Yetişkinlerin Konsantre Olma Süreleri Daha Fazla

 

Hayatın farklı dönemlerinde dil öğrenmenin farklı avantajları var. Bebekken kulaklarımız seslere karşı daha duyarlıdır. 1-3 yaş arası çocuklar farklı aksanları hızla öğrenip taklit eder. Yetişkinlerin ise konsantre olma süreleri daha uzun olduğu gibi, okuma yazma gibi becerilere sahip olmak sadece yabancı dilde değil anadilimizde de kelime haznesini sürekli genişletme olanağı verir.

 

Fotoğraf: Yaş ilerledikçe dil performasındaki başarının da arttığı gözlendi. (GIE)

 

İsrail'de yapılan bir araştırmada, yapay bir dil kuralını anlama ve bunu yeni kelimelerle uygulamada yaş gruplarının performansı gözlendi. İncelemede, genç yetişkinler denilen 14-21 yaş grubu, 12 yaş grubundan çok daha iyi performans gösterirken, 12 yaşındakiler de 8 yaş grubundan daha yüksek puan aldı.

 

Yaş İlerledikçe Performans Artıyor

 

Yaş ilerledikçe dil performasındaki başarının da arttığı gözlendi. İngilizce öğrenen 2000 öğrenci ile yapılan araştırmada da benzer bir sonuca ulaşıldı.

 

Fotoğraf: Yabancı dil öğrenmeye daha ileri yaşlarda başlayanlar, daha genç yaşta başlayanlara kıyasla daha hızlı öğreniyor. (GIE)

 

ABD'de bulunan Massachusetts Teknoloji Enstitiüsü de, yabancı dil için 'Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi' tezini araştırdı ve dil öğrenmek için çocuklarda ideal yaşın 10-12 olduğunu tespit ettti.

 

'Yaşla Birlikte Her Şey Kötüye Gitmiyor'

 

Araştırmalar, yabancı dil öğrenmeye daha ileri yaşlarda başlayanların daha genç yaşta başlayanlara kıyasla daha hızlı öğrendiğini ortaya koyarken, Edinburg Üniversitesi'nden Prof. Antonella Sorace, "Yaşla birlikte her şey kötüye gitmiyor" şeklinde konuştu.

 

İçerik: BBC, Karnaval
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!