Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Avrupa Vatandaşlığı Kavramını Doğuran Maastricht Antlaşması 25 Yaşında

Avrupa kıtası için dönüm noktalarından biri olan Maastricht Antlaşması, yürürlüğe girişinin 25'inci yılını kutluyor.

7 Şubat 1992 tarihinde imzalanan ve 1 Kasım 1993 tarihinde yürürlüğe giren anlaşma sayesinde 12 ülke, Avrupa Ekonomik Topluluğu'ndan Avrupa Birliği'ne dönüşmenin yolunu açtı.

 

Ekonomik İşbirliğinden Ötesi

 

Avrupa Tarihi Müzesi'nde küratör Perikles Christodoulou, antlaşmanın imzalanmasındaki amacı şöyle açıkladı: "Refah seviyesi yüksek Avrupa Topluluğu'na üye ülkeler basit bir ekonomik işbirliğinden öteye gitme gereği hissediyordu. Bu ortaklığın başka seviyeleri de olmalıydı."

 

Fotoğraf: Avrupa kıtası için dönüm noktalarından biri olan Maastricht Antlaşması, yürürlüğe girişinin 25'inci yılını kutluyor. (AP)

 

Maastricht Antlaşması, 10 yıl sonra kullanıma sürülen Euro'nun doğmasına imkan kılarken, Birliğin siyasi güçlerinin artmasını sağladı. Antlaşma sayesinde Avrupa vatandaşlığı kavramı oluşurken, ortak dış politika ve daha sağlam hukuki işbirliği de öngörüldü.

 

Danimarka'da Reddedildi

 

Ancak antlaşmanın imzalanma süreci kolay olmadı. Birçok ülkede referandum düzenlenirken, Fransa'da evet oyu çok küçük bir farkla geçti. Danimarka'da ise referandum reddedildi. Dönemin Avrupa Komisyonu Başkanı Jacques Delors, "Bu hayır herkesi düşündürmeli, ama Komisyon'un söyleyebileceği tek şey, 'hayır' kararının sonuçlarının ağır olacağıdır" şeklinde konuştu.

 

Fotoğraf: Maastricht Antlaşması, 10 yıl sonra kullanıma sürülen Euro'nun doğmasına imkan kıldı. (AFP)

 

Referandumdan hayır kararının çıkmasında ise farklı nedenler vardı. Bazıları için Avrupa Birliği göçü arttıracak ve milli kimliği öldürecekti. Başkalarıysa birliğin ekonomik modelini çok liberal buluyordu.

 

Avrupa Tarihinde Mihenk Taşı

 

Maastricht Antlaşması'nın tartışmalara sebep olan bir başka uygulamasıysa, ülkelerin bütçe açıklarına sınır koymasıydı. Bugünkü anlaşmazlıkların kaynaklarını tarihten aldığını söyleyen Özgür Brüksel Üniversitesi Tarih Araştırmacısı Victor Fernandez Soriano, "Yaşanan sorunların çoğu birbirine benziyor. Maastricht Antlaşması, Avrupa entegrasyonu için bir dönüm noktasıydı. Avrupa tarihinde bir mihenk taşıydı, ama aynı zamanda Avrupa karşıtlığının da ortaya çıktığı dönemdi" dedi.

 

Fotoğraf: Maastricht Antlaşması dönemindeki tartışmalar günümüzde de gündemi oluşturuyor. (AFP)

 

Danimarka, referandumdaki hayır oyuna rağmen antlaşmada yapılan bazı değişiklikler sayesinde birliğe üye olabildi. Ancak Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkma kararı alması, Avrupa karşıtlığının günden güne artması ve Roma ile Brüksel arasındaki bütçe krizi gibi sorunlar, topluluğun hâlâ sağlam temellere oturamadığını gösteriyor.

 

Halen Aynı Sorunlar Çözülmeye Çalışılıyor

 

Yürürlüğe girmesinin ardından çeyrek asır geçmesine rağmen, Maastricht Antlaşması dönemindeki tartışmalar günümüzde de gündemi oluşturuyor.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!