Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 EB

Dünyanın En Uzun Süre Tahtta Kalan Hükümdarları

Tayland Kralı'nın yaşamını yitirmesinin ardından, Kraliçe II. Elizabeth 66 yıllık serüveniyle dünyanın en uzun süredir tahtta bulunan hükümdarı pozisyonuna geldi.

70 yıl hüküm süren Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej 88 yaşında hayatını kaybetti. Onun yaşamını yitirmesinin ardından, Kraliçe II. Elizabeth 66 yılla dünyanın en uzun süredir tahtta bulunan hükümdarı unvanının sahibi oldu.

 

18 yaşında tahtta oturan Kral Bhumibol 70 yıl Tayland’ın Kralı oldu. Listenin diğer isimlerini ise sizin için sıraladık:

 

Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth – 1952’den bu yana 66 yıl

 

Elizabeth, babası Kral VI. George’un 6 Şubat 1952 yılında yaşamını yitirmesinin ardından Kraliçe oldu. Haber geldiğinde 25 yaşında olan II. Elizabeth eşi Prens Philip ile birlikte Kenya turundaydı. Tacını ise 2 Haziran 1953 tarihinde taktı.

 

Fotoğraf:Elizabeth, babası Kral VI. George’un 6 Şubat 1952 yılında yaşamını yitirmesinin ardından Kraliçe oldu. (GIE)

 

Kraliçe Elizabet 9 Eylül 2015’te 63 yılı geride bırakarak Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta bulunan hükümdarı olarak tarihe geçti.

 

II. Elizabeth Edinburgh Dükü Philip ile evliliğinin 71 yılının 66 yılı kraliçeydi. Erkek çocukları Prens Charles ise İngiltere tarihinin en uzun süre veliaht prens olarak kalan kişisi oldu.

 

Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah – 1967’den bu yana 51 yıl

 

Listenin ikinci sırasında ise dünyanın en zengin isimlerinden biri var. Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, dünyada çok az sayıda kalan mutlak monarşilerinden birinin başında bulunuyor. Brunei Sultanı tahta 4 Ekim 1967 yılında babası Haj Ömer Ali Saifuddin’in çekilmesi ile çıktı.

 

Fotoğraf: Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah, dünyada çok az sayıda kalan mutlak monarşilerinden birinin başında bulunuyor. (AFP)

 

Ülkenin gaz ve petrol rezervleri dolayısıyla dünyanın en zengin isimlerinden biri olarak gösteriliyor. Kraliyet ailesi devasa bir özel fonu yönetirken, hiçbir şekilde vergi ödemiyor. Bolkiah Sultan olduğu gibi aynı zamanda Başbakan, Savunma ve Maliye Bakanı, Silahlı Kuvvetler Komutanı, Kraliyet Donanması fahri amirali ve polis genel müfettişi.

 

Umman Sultanı Kabus bin Said al Said – 1970 yılından bu yana 48 yıl

 

1970 yılında babasını tahttan indiren Sultan Kabus bin Said günümüze kadar 46 yıl boyunca Umman’ın başında yer aldı. Ülkesinin alt yapısını geliştirmek için Umman’ın petrol gelirlerini kullandı. Ülkede bir Danışma Meclisi ve bir Danışma Konseyi kurulmuş olmasına rağmen bütün kararlar sultan tarafından alınıyor. Sultan Kabus bin Said al Said’in bir veliahtı bulunmuyor ve durum kendisinden sonra gelecek kişi hakkında spekülasyonların çıkmasına neden oluyor.

 

Fotoğraf: Sultan Kabus bin Said günümüze kadar 46 yıl boyunca Umman’ın başında yer aldı. (AFP)

 

Sağlık bozulan Sultan 2014’ten bu yana zaman zaman Almanya’da tedavi oluyor.

 

Danimarka Kraliçesi II. Margrethe – 1972 yılından bu yana 46 yıl

 

Ülkesinde Daisy olarak anılan II. Margrethe, Danimarka’nın ilk kraliçesi ve Kral IV. Christian’dan (12 Nisan 1577 – 28 Şubat 1648) sonra en uzun süre tahtta kalan ikinci hükümdarı.

 

Fotoğraf: II. Margrethe, Danimarka’nın ilk kraliçesi. (AFP)

 

Halkın büyük sevgisini kazanan Margrethe’nin babası Kral IX. Frederick ve eşi Kraliçe Ingrid’in veliaht olarak hiç erkek çocukları olmadı. Ülkede 1953 yılında yapılan referandumla Birleşik Krallık'taki gibi bir kadının kraliçe olmasının önü açıldı ve Margrethe, babasının 14 Ocak 1972’de hayatını kaybetmesinin ardından Kraliçe oldu.

 

İsveç Kralı XVI Carl – 1973’den bu yana 45 yıl

 

Carl Gustaf, 15 Eylül 1973’de taç takarak İsveç Kralı oldu. Gençliği ise diğer kraliyet aileleri üyelerinden farklı geçti.

 

Fotoğraf: Carl Gustaf, 15 Eylül 1973’de taç takarak İsveç Kralı oldu. (P.Knutson)

 

Ailesinin en küçük fakat tek erkek çocuğu olan Kral Gustaf, 1947 yılında sadece 9 aylıkken babasını bir uçak kazasında kaybetti. Hayatı bunun üzerine kurulu olan Kral Gustaf, 2004 yılındaki tsunami faciasının yaşamını yitiren İsveçli kurbanlar için 2005 yılında yaptığı konuşmada, "Babasız büyümenin ne demek olduğunu biliyorum" diyerek duygularını dile getirdi.

 

İçerik: Euronews
En Son Eklenen Makaleler


Reklam
Tcca

En Çok Okunan Makaleler

Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!