Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Şimdi İngilizce Zamanı, ''Now It's English Time''

Dünyanın ortak dili haline gelen İngilizce, artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Örneğin ben de bu durumu yakından tecrübe edenlerdenim; Türkiye’de bir iş görüşmesinde, İngilizce bildiğimi söyleyince, iş veren, zaten bilmem gerektiğini; başka bir dil bilip bilmediğimi sormuştu. Yıllar önce yaşadığım bu durum, İngilizce'nin gerekliliğini açık bir şekilde ortaya koymaya yetiyor sanırım.


İş, sosyal ve akademik açıdan ikinci bir dil bilmenin kuşkusuz ne kadar önemli olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Eğer dili iyice öğrenmek niyetindeysek, o dilin konuşulduğu ülkede bulunmanın ne kadar önemli olduğunu tartışmaya bile gerek yok. Bu gerekliliğin farkında olan, English Time (Dil Okulu ve Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı) Londra'da bir şube açmış bulunmakta.

 

Bu düşünce ile Türkiye'den buralara kadar uzanan bir dil okulunun ve Mahmut Aydın'ın hikayesine kulak vermek istedik. English Time’ın Oxford Street üzerinde bulunan şubesinin Yönetim Müdürü Mahmut Aydın bu haftaki konuğumuz. Kendisiyle ofisinde gerçekleştirdiğimiz güzel sohbetimizde İngilizceden, dil okullarından, kendisinin Londra’daki hayatından  ve daha bir çok konudan konuştuk.

 

 

Merhaba Mahmut Bey, öncelikle hoşgeldiniz. Bize biraz bu maceranın başlangıcından bahseder misiniz? Yeni bir hayat kurmak sizin için nasıl bir duyguydu?

 

Üniversite yıllarımda, Sanayi Devrimi'ni gerçekleştiren İngiltere’de ve ya Rönesans hareketinin başladığı Fransa'da bir üniversite okumak istiyordum. Türkiye’de aradığımı üniversite ortamını bulamadım. Burada yüksek lisan daha sonra doktora yapmak istemiştim ve yaklaşık 14 senedir buradayım. Bu iş biraz da şans eseri oldu diyebilirim.

 

Röportajlarımızda başlangıçta sürekli iş konuşuyoruz bu yüzden bugün öncelikle sizden ve Londra’daki yaşamınızdan konuşalım istiyorum. Bize biraz Londra’daki sosyal yaşamınızdan bahseder misiniz?

 

Yaptığım iş biraz yoğun olduğu için, sosyal hayatım için çok az zaman bulabiliyorum. Normalde ayda bir defa tiyatroya gidiyorum. Merkezden daha çok lokal tiyatrolara gitmeyi tercih ediyorum çünkü hem sahneye hem de oyuna kendimi daha yakın hissediyorum. Oyuncularla birebir temasınız olduğu için küçük tiyatrolarda daha sıcak ortam olduğunu düşünüyorum. En son Greenwich’de Goethe’nin Faust oyununu izlemiştim.

 

Bunun dışında yaptığınız bir aktivite var mı?

 

Londra’da herkesin yaptığı gibi spor yapmıyorum. (Gülüşmeler) Spor olarak daha çok yürümeyi tercih ediyorum. Sabah ve akşamları yarım saat yürüme yapıyorum. Hafta sonlarında ise 4 - 5 saat yürüyüş yaptığım oluyor. Güne çok erken saatlerde başladığım için enerjik ve zinde olmam gerekiyor.

 

Şimdi biraz iş konuşalım o zaman. English Time sadece bir dil okulu değil. Eğitim danışmanlığından, kurumsal eğitim kurslarına kadar bir çok hizmeti var. Bize biraz English Time’ı anlatabilir misiniz?

 

 

English Time 10 yıldır burada ama son altı aydır birlikte çalışıyoruz. Öğrenciler bize daha çok 6 ya da 11 aylık ziyaretçi öğrenci vizesi ile geliyorlar. Onun yanında kısa kurslarımız var. Örneğin öğrencilerimiz hem nasıl film yapılır, hem de nasıl İngilizce öğrenilir onu bir arada görüyorlar. Bu müzik ve tiyatro için de geçerli. Ama her şey dil üzerinden şekilleniyor. Seneye yeni bir binaya taşınacağız ve o zaman daha yoğun bir şekilde insanlara ulaşacağız. ASIC sisteminin değerlendirmesine göre İngiltere’deki en iyi 15 dil kursu arasındayız.

 

Londra’nın en ünlü caddesi Oxford Street üzerinde bulunuyorsunuz. Öğrencileriniz için bunun avantaj ve dezavantajları nelerdir?

 

Dezavantaj olarak, sadece küçük bir yerde olmamızı söyleyebilirim. Londra'nın merkezinde büyük ve konforlu bir yer bulmak gerçekten çok zor. Ama avantajları bunu unutturuyor. Bir çok lokal aktiviteye çok yakınız, örneğin British Museum yürüme mesafesinde. Bazen gidip derslerimizi orada işleyebiliyoruz.

 

Yazın havalar iyi olduğu sürece, derslerimizi dışarda parklarda işliyoruz. Bütün Londra bizim kampüsümüz diyebilirim. Sinema, tiyatroların yoğun olduğu bir konumdayız. Hatta öğrencilerimizin Hollywood starlarını görme şansı bile var (Gülüşmeler).

 

Londra ya da İstanbul’da dil okuluna gitmenin elbette ki büyük farklılıkları var. Öğrenciler neden Londra’yı tercih etmeli?

 

Ben de İngilizce'yi Türkiye'de öğrendim ama adres bile tarif edemiyordum. Konuşma alanında Türkiye’de çok kısıtlı şansı oluyor öğrencinin. Ve yazı anlamında da keza öyle. Buraya gelen öğrenciler zaten daha çok konuşmak istiyorlar.

 

Londra’daki son sayımlara göre Londra’nın %47 İngiliz %53’ü ise yabancılardan oluşuyor. Artık bütün metropoller bu şekilde. İlerde iş hayatına girdiğinizde sadece İngilizlerle birlikte olmuyorsunuz. Diğer kültürleri ve onların da hassasiyetlerini; hatta onların aksanını öğreniyorsunuz. Bu anlamda Londra’yı ben çok önemli buluyorum.

 

 

İnternet çok yoğun bir şekilde sizin hitap ettiğiniz kitleler tarafından kullanılıyor. Onlara internet üzerinden ulaşıyor musunuz?

 

'English Time Londra' Facebook sayfası henüz yeni kuruldu. Resmi web sayfamızda da Londra başlığımız ayrıca olacak. Her ülkeden ajanslarla çalışıyoruz. Yakında öğrenciler internet üzerinden paket oluşturup o paketi alabilecekler. Ayrıca sınıflarda teknolojinin çok aktif olmaması gerektiğini düşünüyorum çünkü öğrenci ve öğretmenin daha birebir ilişki kurmasının doğru olacağını düşünüyorum.

 

Dersler dışında öğrenciler ne gibi sosyal aktivitelere katılıyor?

 

Mevsim şartlarından dolayı yaz programlarımız daha aktif oluyor. Londra içi ve dışı olmak üzere gezilerimiz oluyor. Kültürel ve eğlenceye yönelik gezilerimiz de oluyor. Bazen sinemaya, tiyatro ve müzelere giderken diğer hafta pub ve eğlence merkezleri olabiliyor.

 

 

Peki bunların üzerine şöyle bir soru sormak istiyorum. English Time olarak Türkiye’den gelen öğrencilere ne gibi imkanlar ve kolaylıklar sağlıyorsunuz?

 

Öğrencilerimize konaklama konusunda yardımcı oluyoruz ve iki seçenek sunuyoruz. Türk ailesi ya da İngiliz ailesinin yanında kalmak gibi iki seçenekleri var.

 

Londra’ya gelen öğrencilerin genelde karşı karşıya kaldığı en önemli sorun sizce nedir? Dil okulu için Londra’yı düşünecek olan adaylara neleri göz önüne almaları gerekir?

 

Şu andaki seviyelerini iyi tanımlamaları gerekiyor. Yıllardır eğitimden uzak kalıp, bir anda dersliklerde İngilizce öğrenmek bazılarına zor gelebiliyor. Bunları iyi analize etmeleri gerek. Dengeli bir programla zamana yaymak daha iyi. 3 ayın altında dil öğrenmek zor. Hiç dil seviyesi olmayanlarınsa en az 6 ay dil kursuna gitmeleri gerekiyor. Sürekli aynı insanlarla çalışıyoruz. Bir ekip olmak istiyoruz ve böylelikle bir çok şey hem kolay hem de çok hızlı hallediliyor.

 

English Time Dil Okulu:

Adress: 25-27 Oxford Street (2. ve 3. Kat), W1D 2DW, London

Telefon: +44 20 7734 3666

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı' cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Mahmut Bey sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş?

 

1) Nihat Doğan mı, √ Ajdar mı?

 

2) Evening Standart mı √ Metro mu?

 

Neden?: Metro, çünkü akşamları Evening Standart okumak için çok yorgun oluyorum.

 

3) √ Klasik giyim mi, Spor giyim mi?

 

4) √ Çince mi, İspanyolca mı?

 

Neden?: Çince, daha bulmaca gibi geliyor.

 

5) Dalston Junction mu,  Brixton mu?

 

Neden?: Brixton'da Daha çok adrenalin var

 

6) √ Yeşilçam mı, Hollywood mu?

 

7) √ Marilyn Monroe mu, Kim Kardashian mı?

 

Neden?: Elbette ki Kim Kardashian dememi bekliyorsunuz ama maalesef Marilyn Monroe (Gülüşmeler)

 

Londrali.com / Copyright 2015 © Tüm Hakları Saklıdır

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam
Vita Services

Facebook'ta Biz

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!