Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İnternet + Teknoloji + Yemek = Online Bite

Teknoloji ve internet alanındaki tecrübelerini birleştirerek İngiltere’de takeaway konusunda yeni bir açılımın uğraşında olan Tunca Canlıel, bu haftaki konuğumuz. Kendisi, takeaway ve restoranların online sipariş almalarını kolaylaştıran bir sistem olan Onlinebite’ın kurucusu.


Teknolojinin hızla gelişmesi ve hayatımıza bu kadar dahil olması, ister istemez günlük hayatımıza da etki ediyor. İnternet üzerinden aldığımız küçük bir şeyin bile saatler içince kapımızda olmasına şaşırmamak lazım. Peki teknolojinin bu hızlı gidişine ayak uydurabilecek miyiz?

 

Kullanımı kolay teknolojik araçlar bizleri her ne kadar tembelleştirse de, artık hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldukları kesin. Bu anlamda artık kendimizi hiç yormadan yemeklerimizi sipariş edip; günlük ihtiyaçlarımızı ya da birçok alışverişimizi web siteleri aracılığıyla yapabiliyoruz.

 

Bu anlamda yeni bir girişim uğraşında olan ve 2009 yılında beri İngiltere’de yaşayan Canlıel’in serüvenine kulak veriyoruz.

 

Her zamanki gibi yine klişe bir soruyla başlayalım. Okuyucularımız için biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

Eskişehirliyim ve 29 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi, Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarımda freelance (serbest) işler yaparken İngiltere’de aynı sektörden birisiyle tanışmamın ardından kendimi bir anda burada buldum.

 

Peki İngiltere’deki yaşamınızdan bahsedebilir misiniz? Mesela iş dışında nelerle ilgileniyorsunuz?

 

İş dışında genelde sinema ve sporla ilgileniyorum. Otomobillere ilgim var. Örneğin 90’lı yıllardaki Audi Coupe’leri çok seviyorum.

 

İngiltere’ye ilk geldiğinizde ne tür işlerde çalıştınız? Bu süreç içindeki deneyimlerinizden sonra, şu anda hayalinizdeki işi yapıyorsunuz diyebilir miyiz?

 

İlk geldiğim zamanlarda önce Takeway işlerinde çalıştım. Bunu yanı sıra, altı ay süpermarkette çalıştım. Herkesin geçtiği ya da bir anlamda geçmesi gereken yollardan geçtim diyebilirim. Hayalimdeki meslek arabalara olan ilgimden dolayı Rally pilotu olmaktı. Ama şimdi de hayalerimi her zaman süslemiş olan bir mesleği yapıyorum ve memnunum.

 

 

Şimdi biraz da röportajımızın bir diğer konusu olan işinizden konuşalım. Onlinebite en yalın bir şekli ile nedir, ne işe yarar? Okuyucularımız için biraz anlatabilir misiniz?

 

Onlinebite iki senelik bir firma ama daha öncesinde iki yıllık bir fikir aşaması da vardı. İnsanlar, genelde yemeklerini evlerinde yemeyi tercih ediyorlar. Bu sebep ile daha az masraflı oluşu takeaway kültürünü popüler kılıyor. Biz de ortaya çıkan bu gereksinimin internet ile birleştiği bir sistem üzerine çalışıyoruz.

 

İnternetten yemek siparişi elbette yeni bir şey değil. Türkiye’de ve burada bir çok yapılanma halihazırda var. Örneğin JustEat gibi bir sistemi kullanmanın çok maliyetli olduğu düşünen birçok kişi ve kuruluş olduğunu biliyoruz. Biz de bu tarz oluşumlarla rekabet etmek yerine, onların bıraktığı boşlukları doldurmayı hedefliyoruz. Bu sebeple Onlinebite Sistemi'ni oluşturduk ve geliştirilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz.

 

Sizi diğer takeaway hizmeti veren web sitelerden (şirketlerden) ayıran özellikler var mı? Varsa bu özellikler nelerdir?

 

Bizim sistemimiz biraz daha farklı çalışıyor. Tek bir web sitesi üzerinden değil. Bütün müşterilerimiz için ayrı ayrı web siteleri yapıyoruz. İşletme sahipleri kendi web sitelerinden, telefon, bilgisayar ve ya tablet üzerinden sipariş alabiliyorlar.

 

Banka kartı ya da kredi kartı ile yapılan ödeme gerçekleştikten sonra hiç bir arama yapılmadan işlem tamamlanıyor. İki taraf için de hızlı ve hesaplı bir iş oluyor. Ayrıca bu işlemler içinde hiç bir komisyon ücreti talep etmiyoruz.

 

Hizmet olarak bir de Facebook aplikasyonumuz var. Buradan iş yeri sahipleri müşterilerine indirimler sunabiliyor ve siparişi paylaşabiliyorlar. Yani sosyal medyayı da aktif bir şekilde kullanabileceğiniz bir sistem sunuyoruz.

 

 

Komisyon almadığınızı söylüyorsunuz peki bu işin sırrı nedir?

 

Daha önce de söylediğim gibi, komisyon sistemi birçok kişi ve kuruluşun şikayetçi olduğu bir sistem. İş yerinin müşteri potansiyeli arttıkça hizmeti sağlayan kuruluşa ödediği miktar artıyor.

 

Bizim sistemimizde, aylık sabit ücret olarak sadece 39 Sterlin talep ediyoruz. Bunu yapmamızın sebebini ise seri üretim olarak açıklayabilirim. Ayrıca bu şekilde zamandan da kazanıyoruz ve bu da maliyet düşüyor.

 

Bu sistemin müşterilerinizin işlerine nasıl katkısı oluyor? Verdiğiniz hizmetten memnunlar mı?

 

Restoran ve takeway işi yapan işletmelerin rakiplerinden bir adım öne geçmeleri için çok ucuz ve en etkili sistem diyebilirim. Öncelikle komisyonlardan kurtuldular ve giderleri azaldı. Bunun yanı sıra zamandan da kazandılar. Oldukça esnek ve daha çok müşteriyi koruyan bir sözleşmemiz var.

 

Şirketimiz ilk kurulduğunda bazı şikayetler aldık ama onları da gidermiş durumdayız. Sistemimizi kullanan müşterilerimiz memnunlar.

 

Avrupa’nın en büyük takeaway fuarı olan Takeawayexpo (29-30 Eylül 2015)’ya katıldınız. Bu fuarda yaptıklarınız ve size getirileri nelerdir? Genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

 

Avrupa’nın en büyük takeway fuarı ve bu sene Excel Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çok canlı ve kalabalık bir fuar oldu diyebilirim. Birçok işletme sahibiyle tanışma fırsatımız oldu. Ayrıca fuara katılan diğer şirketlerle ve rakiplerimizle de tanıştık. Paylaşımlarımız da oldu. Bunun yanı sıra birlikte çalışacağımız firmalar da edindik.

 

 

Bizim için birçok açıdan faydalı bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Katıldığımız ilk fuar olmasına rağmen, elimizden geldiğince tanıtımımızı yapmaya çalıştık. Önümüzdeki sene tekrar katılmayı düşünüyoruz.

 

Bütün bu yoğunluğa rağmen sizi motive eden şeyler nelerdir?

 

Gerçekten çok stresli ve zaman sınırlaması olan bir iş. Yeni müşteriler geldikçe ve sistem iyi bir şekilde işledikçe insan daha çok ilerlemek istiyor. Daha çok web sitesi yaparak Online Bite sistemini yaymak ve farklı müşteri kitlelerine ulaşmak istiyorum.

 

Sürekli hayalini kurduğunuz bir rüyanız ya da planınız var mı ?

 

Çok sayıda çalışanı olan bir şirketim olsun isterim.

 

Bildiğimiz üzere Northampton’da yaşıyorsunuz. Böyle bir hayal ve mesleki kariyer için Londra’da olmanız gerekmez mi veya gelmeyi düşünüyor musunuz?

 

Yaptığım iş internet üzerinden olduğu için, 'high street' olarak tabir edilen, ana cadde üzerinde bir iş yerine ihtiyacım yok. İşin yapısı gereği çok istihdam gerektiren bir durum olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla talep olursa ilk seçeneğim Londra olur.

 

 

Genel olarak genç insanların hayali büyük şirketlerde iyi bir pozisyonda çalışmaktır. Siz kendi şirketiniz kurmaya karar verenlerdensiniz. Sizin gibi düşünen genç arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

 

Öncelikle sabırlı olmaları gerekiyor. Yani sabır derken bu zorlu yol için birkaç yıldan bahsediyorum. Bir sporcu gibi savaşçı olmaları gerekiyor. Çalışkan ve sabırlı bir şekilde hayallerinin peşinden gitsinler.

 

Online Bite:

Adress: 73 Somers Road, CV22 7DG, Rugby

Telefon: +44 1162 624 108

Web Adresi: TIKLAYINIZ

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı' cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Tunca Bey sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş?

 

1) √ Antalya’nın Yazı mı, Londra’nın Kışı mı?

 

2) √ Facebook mu, Twitter mı?

 

* Neden?: Twitter kullanmaya bir türlü alışamadım.

 

3) √ Londra mı, İstanbul mu?

 

4)  Kebap mı, Fish and Chips mi?

 

Neden?: Kebap. Tartışmaya bile gerek duymuyorum. (Gülüşmeler)

 

5) IOS mu, √ Android mi?

 

6) Bülent Ersoy mu √ Zeki Müren mi?

 

7) Kız arkadaşınızın ya da partnerinizin doğum gününü unuttunuz ve kendinizi affettirmek için onu yemeğe davet ettiniz. Unuttuğunuz birşey vardı ki aynı saatte çok önemli bir iş görüsmeniz var. Durum bu halde iken; √ Partnerinizi Yemeğe Çıkarmayı mı, İş Görüşmenizi mi tercih ederdiniz?

 

Neden?: Çok basit! İş görüşmemi iptal ederim ve partnerimi yemeğe götürürüm. İşşiz kalmazsınız ama size değer verecek birilerini bulamayabilirsiniz.

 

Londrali.com / Copyright 2015 © Tüm Hakları Saklıdır

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam
Tcca

Facebook'ta Biz

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!