Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Coco Shisha Lounge'da Nargile Keyfine Davetlisiniz

Bugünki röportajımızın konuğu, kısa bir süre önce yönetimi el değiştiren ve yeni bir kimliğe kavuşan Coco Shisha Lounge'ın işletme sahibi, genç girişimci Serhat Karakuş.


Hepimiz şunu biliyoruz ki; Kültürümüzde 400 yıllık yeri olan nargile, Türkiye'de gündelik kültürde büyük ve önemli bir yere sahip. Somut tanım olarak keyif aracı olarak da kullanılan nargile için 'keyif dendi mi nargile, nargile dendi mi de keyif gelir akla' gibi farklı söylemler de mevcuttur.

 

Peki Türkiye'de yaygınlığı, ünü ve kullanım alanı yüksek olan nargileyi Londra'da bulmak mümkün mü? Cevap: Tabii ki evet!

 

Bu hafta; yeni menüsü, dekorasyonu ve bir çok hizmeti ile farklı bir konsept yakalamak telaşında olan Coco Shisha Lounge'nin işletme sahibi Serhat Karakuş ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Merhabalar Serhat Bey, öncelikle okuyucularımıza biraz kendinizden bahseder misiniz?

 

Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz diyerek başlamak istiyorum. 27 yaşındayım ve 24 senedir İngiltere’de yaşıyorum. Daha önce çeşitli firmalarda işletme yönetimi gibi görevler yaptım. Bir anlamda uzun bir süre bu tarz görevlerde yer aldım. Daha sonra kendi işimi kurmak ve iş hayatına atılmak istedim ve bu anda karşıma Coco çıktı. Bir süre düşündükten ve emek sarf ettikten sonra baktım ki buranın sahibi olmuşum.

 

24 yıl bir ülkede yaşamak ve onun parçası olmak için uzun bir zaman dilimi. Peki, neden Londra'da yaşamayı tercih ettiniz?

 

3 yaşımdan itibaren Londra'da yaşıyorum. Yani bir anlamda bütün hayatım Londra'da geçti diyebilirim. Kişisel olarak Londra'da en çok hoşuma giden şey, insanların iletişim şekli. Başka ülkelerde de iş için bulundum ama buradaki iletişimi, belki de o sıcaklığı diğer şehirlerde bulamadım. Buna Türkiye de dahil.

 

 

Genel olarak karşılaştırma yapacak olursak; Türkiye ile İngiltere arasında ne gibi farklar var?

 

Bence aradaki en büyük fark imkanlar olarak ön plana çıkıyor. Londra’nın insanlara daha büyük imkanlar sağladığını söyleyebilirim. Örneğin İstanbul’da bu tarz bir işletme için çok fazla şeye ihtiyacınız olabilir ama burada daha kolay olduğunu düşünüyorum. Prosedür daha kolay diyebiliriz.

 

İki ay önce Coco Shisha Lounge'yi devraldım. Avukatlarımız şu anda evrak hazırlıklarını yapıyorlar. Basit bir örnek olarak; Londra'da bu tarz bir işletmeyi devralmanız için sicilinizin temiz olması gerekiyor. Hal böyle olunca prosedür kolay işliyor ve işinize daha çok konsantre olma fırsatı buluyorsunuz.

 

Birazda işletmenizden konuşalım. Bize Coco Sisha Lounge’dan bahsedebilir misiniz?

 

Coco, çok uzun zamandır bu isim altında faaliyetlerini sürdürmekteydi. İnsanlar genel olarak bu ismi bildiği için, bunu gelenek sayarak isim değişikliğine gitmek istemedim. Coco ismi tam olarak nereden geliyorum bilmiyorum ama bir işletmenin isminin değiştirilmesinin risk yaratabileceği düşüncesi ile ve ismi şahsen de sevmemin etkisiyle aynı isimle yola devam etmeye karar verdim.

 

İzninizle söz alıp sorumu biraz daha değiştirmek istiyorum. Anladığım kadarıyla işletmenizin halihazırda bir geçmişi var. Siz devraldıktan sonra herhangi bir yenilik ya da konseptte değişiklikler yaptınız mı ya da yapmayı planlıyor musunuz?

 

Tabiki! En büyük değişiklik iş yerinin dış görünümünü değişmemiz oldu. Eskiden daha siyah karamsar renkler hakimdi. Şimdi daha açık ve ferah renkleri tercih ettik. Arka bahçeye açılabilir tavan yaptık. Otomatik çadır sistemi getirdik ki; bu şekilde ortamı havalandırmamız ve görüntüyü bir anda tamamen değişebilmemiz mümkün oluyor.

 

En büyük değişiklik Coco'yu bir café olarak sunma çabamız. Mobilyalarımız değişiyor. Daha konforlu koltuklar ve masalar olacak. Café ve tatlı servisi yapan diğer işletmelerin havasını yakalamak istiyoruz. Birçok benzer işletmeyi ziyaret ederek fikirler aldım. Bu fikirleri de yansıtan 'yeni bir Coco' ortaya çıkarmak istiyorum.

 

 

Bu yenilikler ile nasıl bir fark yaratabileceğinizi düşünüyorsunuz?

 

Aslında farkların çok olduğunu söyleyebilirim. Genelde nargile hizmeti veren iş yerlerinin yiyecek menüsü bulunuyor ve bu amaçla çalışmalarımız sürüyor.

 

Sosyal aktivite düşüncelerimiz farklı ve müşterilerimizin de bu özelliğimizi sevdiğini düşünüyorum.

 

Ayrıca, Lig Tv ve Tivibu gibi hizmetimiz de var. Bütün futbol maçlarını nargile keyfi eşliğinde izleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, İngiltere, dünya ligleri ve birçok ülkenin kupa maçlarını izlemek isteyenler için, Skyspor ve BT aboneliğimiz mevcut.

 

Farklı etkinlikler olarak Yeşilçam geceleri düzenliyoruz. Örneğin, geçen hafta Şener Şen’in oynadığı Şekerpare’yi izledik. Nargile eşliğinde sinema keyfi ve güzel nostaljik bir ortam. Hababam sınıfını izleyip, nargilenizi içebiliyorsunuz mesela. Ayrıca sinema günlerimizde patlamış mısır da ikram ediyoruz. Çayımız da ücretsiz oluyor.

 

 

İş yeri olarak kiralama, özel günler ve davetler için nasıl bir hizmet sunuyorsunuz?

 

İnsanlar işletmemizi doğum günleri ve özel günleri için kiralayabilirler. Doğum günü partileri için rezervasyonlar alıyoruz. Etkinlik ya da özel bir gece için planları olanlar bizimle irtibata geçebilir.

 

Servis olarak bize ihtiyaçları olduğu zaman, tüm ekibimizle hizmet veriyoruz. Bunu söylerken küçük bir hatırlatma yaparak; 'Kırk yıl hatırı' olan Türk kahvemizi denemelerini tavsiye ediyorum. Gerçekten özenerek hazırladığımızı söylemek isterim.

 

İşiniz yoğun ve yorucu bir iş olduğunu düşünüyoruz. Bunun üstesinden gelmek için neler yapıyorsunuz?

 

Nargile içiyorum (Gülüşmeler). Şaka bir yana, sizin de söylediğiniz gibi çok zamanım olduğunu söyleyemem. Sevdiğim insanlar ile zaman geçirmek, onlarla bir çay içmek bile beni motive ediyor ve o gücü veriyor.

 

Peki sizi en çok motive eden şey nedir?

 

Beni en çok motive eden şeylerden biri azmim ve işletmemizin en tecrübeli ismi olan Akif diyebilirim. Kendisi ben bu iş yerinin sorumluluğunu üstüme aldığımda, bana en çok yardım eden ve destekleyen kişi oldu. Her anlamda ve her zaman yanımda oldu, iyi ki var.

 

 

Genç bir girişimci olmanın en zor yanını sorsak?

 

En büyük sıkıntı insanların bakış açısı diyebilirim. Bu yaşta bu mekanı nasıl almış, yapmış tavırları oluyor. Bunun dışında pek sıkıntı yok; hatta avantajı olduğunu söyleyebilirim.

 

Hata yaparak mı öğreniyorsunuz yoksa başkalarından aldığınız tecrübelerle mi hareket ediyorsunuz?

 

İkisi de diyebilirim. Hata biz insanlara mahsus. Etrafımdaki insanlardan da çok şey öğrendim ve öğreniyorum.

 

Sizin gibi genç girişimci arkadaşlara neler söylemek istersiniz? Yeni bir iş yaparken deneyim edinmeliler mi?

 

Kimseye güvenmesinler (Gülüşmeler). Kesinlikle çevrenizdeki iş yeri sahiplerinin ve müşterilerin fikirleri alınmalı. Örneğin 'Yeşilçam Gecesi' fikrimi önce müşterilerimle paylaştım. Olumlu tepkiler alınca fikrimi gerçekleştirdim. Fikir alışverişi önemli. Ayrıca işletme yönetecekseniz sabır da önemli bir faktör.

 

 

Londra’da café işletmenin en zor, en iyi ve en kötü tarafı nedir?

 

İşletmenin sürekli bir yenilenme içerisinde olması ve talepleri karşılanmak zorunda olmak zor tarafı diyebilirim. En kötü tarafı, aile ve dostlar tarafından sürekli bir beklentinin olması. İyi yanları ise hatta en iyisi, çok fazla insan tanışıyor olmak. Onlar tarafından tanınmak, karşılıklı saygı ve sevgi görmek çok hoş bir duygu.

 

Sizleri ziyaret etmek isteyecek olan müşterileriniz burada nasıl bir ortam olacağını bilmek isteyeceklerdir. Bize biraz müşteri ağırlığınızdan ya da profilinden bahsedebilir misiniz?

 

Buraya gelen müşterilerimiz genellikle nargile kültürünü bilen, yani Türkiye ve Balkan ağırlıklı. Bir anlamda mekanı ve ortamı kendilerine çok daha yakın buluyorlar. Hatta kendi mekanları gibi hissediyorlar diyebilirim.

 

Yaş olarak zaten 18 yaşında küçükler giremiyor. Daha çok 24-25 yaş ve üstü geliyor ama bu da çok belli olmuyor. Bu biraz da güne ve zamana göre değişiklik gösterebiliyor.

 

İnsanların sizden beklentileri neler oluyor?

 

Genel olarak iyi bir hizmet diyebilirim. Yani üst derecede bir hizmet. Hatta bazı müşteriler bana türkü bile söylettiriyorlar. (Kahkahalar)

 

 

Bize biraz menünüzden bahsedebilir misiniz? Buraya gelen insanlar ille de nargile mi içmeliler?

 

Tabii ki sadece nargile değil ama maalesef şimdilik yemek servisimiz yok. Ama yakında onu da hizmete sokacağız. Pastane de bulabileceğiniz ürünleri de sunacağız. İçecek olarak her türlü alkollü alkolsüz içeceklerimiz mevcut.

 

Sizin için sakıncası yoksa özel yaşantınıza geçelim. Araba tutkunuzun olduğunu öğrendik. Bize biraz tutkularınızdan bahseder misiniz?

 

Araba tutkum olduğu doğru. Sahip olduğum araca her şeyi ile özen gösteriyorum. Ayrıca kahvaltılara gitmeyi de çok severim. Deniz kenarları da rahatlatıyor beni. Bu yüzden fırsat buldukça tatile çıkmayı seviyorum. En son Vegas’a gitmiştim. Tabi bu ziyaretim biraz da iş içindi.

 

Boş zamanlarınızda Londra’da yapmaktan en çok keyif aldığınız şey nedir ?

 

Doğrusunu isterseniz annemle birlikte Türk kahvesi içmekten inanılmaz keyif alıyorum.

 

Son olarak, daha önce enformasyon (IT) geçmişinizin olduğunu biliyoruz. Fakat an itibari ile farklı bir sektördesiniz. Farklı bir sektöre atılmayı düşünen arkadaşlara tavsiyeleriniz neler olur?

 

Tavsiyelerim yapacakları işi bilen ya da yapan kişilerin etrafında olsunlar. Onlardan kesinlikle fikir alsınlar. Kullandıkları avukatlar çok önemli. Avukatlar maddi gücünüze göre değil, sektördeki tecrübesine göre seçilmeli. Bir anlamda bütün önemli işlerinizi onlar halledecek.

 

Yeni bir girişim için bilgi çok önemli. Ön hazırlığınız olmalı ve alacağınız iş önceden çok iyi araştırmanız gerekiyor. Yapacağınız iş hakkında önceden bilgi sahip olmanız şart, ön araştırma yapmanız lazım.

 

Coco Shisha Lounge:

Adress: 7 West Green Road, London, N15 3BL

Telefon: 07783 064 874

Instagram Adresi: TIKLAYINIZ

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı' cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Serhat Bey sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş?

 

1) Chelsea mi, √ Arsenal mı?

 

2) √ Azra Akın mı, Claudia Schiffer mı?

 

3) √ Mercedes mi, BMW mu? Neden?

 

* Neden?: Kendim de kullandığım için diyebilirim.

 

4) √ Sessiz Bir Akşam Yemeği mi, Gece Hayatı mı?

 

5) Merkez londra mı, √ Kuzey Londra mı? Neden?

 

* Neden?: Çünkü daha fazla insan tanıyorum bu bölgede.

 

6) Kız arakdaşınızla sinemaya gideceksiniz. Tercihiniz √ Korku Filmi mi olur, Romantik Film mi?

 

7) Özel bir probleminiz var ve biriyle paylamaşmanız gerekiyor. Öncelikle Annenizle mi paylaşırsınız yok Babanızla mı?

 

* Neden?: Benim annemle olan bağım daha özeldir. O yüzden annemle paylaşırdım.

 

Londrali.com / Copyright 2015 © Tüm Hakları Saklıdır

 

Not: Kanun uyarınca, toplumu ve bireyleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve bu ürünlerin tehlikelerini anlatmak amacıyla asılması zorunlu olan YASAL UYARILAR işletmede mevcuttur. Röportajın amacı iş yerini ve işletme sahibini tanıtmaktır.

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam
Yeni Türkü Live In London 2019 EB Side

Facebook'ta Biz

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!