Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Başarıya Giden Yolda Rakamlara Kulak Vermek Önemli

Avrupa'nın finans başkenti Londra’da ticaret yaparak başarılı olmanın belki de yüzlerce faktörü bulunuyor. Ancak şirketinizin size yıl sonunda getireceği kazanımlar beklediğiniz seviyede değilse ya da işler kurallarına göre gitmiyorsa yaptığınız bütün yatırımlar ya da çabalar bir anlamda yok olmaya mahkum olabilir.


İşletmelerin kendi içlerinde dahi bulundurdukları muhasebe birimi, bir şirketin gelişimindeki en etkin unsurlardan biri olarak göze çarpar. Çünkü bir rakamda bile yapılabilecek küçük bir hata, binlerce sterlinlik bir ceza olarak geri dönebilir. Bu nedenle mesleğin en iyi ve doğru şekilde icra edilmesine verilen önemin yanı sıra her şeyin zamanında ve kurallarına uygun şekilde ilerlemesi de muhasebeciliğin olmazsa olmazlarındandır.

 

İngiltere genelinde 72 ofisle hizmet veren Certax Accounting'in gücünü arkasına alan Cengiz Yıldız muhasebecilik hizmetinin yanında bir şirketin nasıl başarılı olacağı ve kendini geliştireceği konusunda da ipuçları veriyor aslında.

 

Certax Accounting'in Palmers Green şubesinden Cengiz Yıldız ile bu sayıda sizler için dolu dolu bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Cengiz Bey, öncelikle röportajımıza hoş geldiniz. Sizleri tanımayan okuyucularımız için Cengiz Yıldız'ı bize biraz anlatabilir misiniz?

 

Sizler de hoş geldiniz. Ben aslen Sivaslı olup Ankara doğumluyum; ama 1988 yılında 15 yaşında iken aileme katılmak için Londra'ya geldim. Essex Üniversitesi'nde Muhasebe ve Finans Yönetimi üzerine eğitim aldım. Westminster Üniversitesi'nde ise Uluslararası Finans alanında yüksek lisans yaptım.

 

Bizlere akademik geçmişinizden ve kariyer başlangıcınızdan kısaca bahsedebilir misiniz?

 

İngiltere'ye geldiğimde kolejde İngilizce eğitimi aldım. Bununla beraber kolej yıllarında İş Yönetimi kursuna katılarak teknisyen diplomasına sahip oldum. Kursun bitiminden sonra 6 ay kadar bir emlak firmasında çalıştım. Ardından üniversite yıllarım başladı. Okulumu bitirdikten sonra bir deri firmasında görev almaya başladım.

 

 

Londra'daki yaşamınızda iş ve ofis dışında kalan zamanınız nasıl geçiyor?

 

Özellikle Certax ile çalışmaya başladıktan sonra, çok yoğun bir döneme girdim. Bir yıl öncesine kadar Bozca-Der adındaki vakfımızda da yönetici olarak görev aldığım için çocuklarıma bile zaman ayıramıyordum. İşten arta kalan zamanlarda hafta sonlarını çocuklarıma ayırmayı seviyorum. 6 ve 12 yaşında iki tane oğlum var. Onlarla birlikte sevdikleri aktiviteleri yapmaktan keyif alıyorum. Basketbolu ve yüzmeyi çok sevdiğimi de eklemek istiyorum. Eskiden bir de pul koleksiyonum vardı.

 

Şehir sizin için ne kadar önemli? Başkent dışında bulunduğunuz zaman Londra'yı özlediğiniz oluyor mu?

 

Londra bana huzur veriyor. Burada her şey düzenli ve olması gerektiği gibi yolunda. Herkes ne yaptığını biliyor ve birbirine saygı duyuyor. Yola çıktığınız zaman kimin nasıl davranacağını biliyorsunuz ki, bu bile güven veriyor. Türkiye'ye gittiğim zaman Londra’yı çok özlüyorum. 

 

Konuklarımıza sorduğumuz klişe bir soruyu size de yöneltsek… Sizin için 'Londralı' diyebilir miyiz?

 

15 yaşımdan beri burada yaşamama rağmen kendimi Londralı olarak tanımlayamadığımı söylemeliyim. Kendimi tamamen buralı hissedemiyorum. Londra'da yabancı olduğunuzu pek hissetmiyorsunuz; ama bazı bölgelerde kendimi farklı hissettiğim oluyor.

 

15 yıl boyunca bir deri firmasında yöneticilik yaptığınızı ve şirketin iyi bir noktaya gelmesinde etkili bir rol oynadığınızı biliyoruz. Peki, yöneticilikten muhasebeciliğe geçişiniz nasıl oldu? Böyle bir karar almanızdaki en büyük etken neydi?

 

Ben aslında yatırım bankacılığı veya muhasebe üzerine çalışmak istiyordum. Ancak o dönemde Rusya'daki krizden dolayı birçok bankacı işten çıkarıldığı için bu alanda iş bulmak zordu. O nedenle bu şirkette çalışmaya karar verdim. Zaman içinde şirket büyüdü; İngiltere’de deposu, İtalya ve Brezilya'da fabrikası ve dünyanın birçok yerinde ofisi olan bir kuruma dönüştü. Ben de şirket içinde hızla yükseldim. Ancak çalışırken yaptığım işler itibari ile muhasebeden uzak olmasam da, muhasebecilik hep aklımdaydı. Bu firmadan ayrıldığımda kendi işimi kurmayı düşünüyordum. Dolayısıyla kendim için bir şeyler yapmak istediğimde bu işe girmeye karar verdim.

 

 

Certax bildiğimiz üzere ülke genelinde şubeleri bulunan büyük bir muhasebe şirketi ve siz de bu marka adı altında çalışmalarınızı yürütüyorsunuz. Edindiğimiz bilgilere göre ilk şubeniz de Edmonton bölgesinde idi. Peki, Certax'a ne zaman katıldınız, nasıl karar verdiniz? Bu süreçten bahsedebilir misiniz?

 

Certax, 1989 yılından beri hizmet veriyor ve İngiltere genelinde 72 adet ofise (franchise) sahip. Önceleri Edmonton şubesindeydim, daha sonra bina el değiştirdi ve ben de buraya taşındım. O dönemlerde kendi ismimle mi, yoksa bir franchise olarak mı başlamak konusunda düşüncelerim vardı. İyi ve bilinen bir firma ile devam etmenin her kesimden insana hitap etmemi kolaylaştıracağını düşünerek Certax ile çalışmaya karar verdim.

 

Biraz da verdiğiniz hizmetler konusunda bilgi alabilir miyiz? Certax Accounting olarak muhasebecilik alanında ne gibi hizmetler veriyorsunuz?

 

Certax olarak işimizi en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyoruz ve sadece muhasebe branşına odaklanıyoruz. Mortgage ve Ankara Anlaşması yapmak isteyen müşterilerimiz oluyor; ama biz herkesin en iyi olduğu işi yapması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle şirket kurulumundan Payroll, VAT gibi maliye hizmetlerine kadar ağırlıklı muhasebe hizmeti veriyoruz. Ayrıca danışmanlık hizmeti de vererek onlara muhasebe alanında neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. İlk görüşmelerimizi de ücretsiz olarak yapıyoruz.

 

Türkiye'den gelen vatandaşlarımızın tercih ettiği Ankara Anlaşması'na verdiğiniz özel hizmetler var mı? İnsanlarımız ne gibi sorunlarla sizlere başvuru yapıyorlar?

 

Biz Ankara Anlaşması'nın sadece Business Plan kısmında hizmet veriyoruz. Çalışma izni alındıktan sonra da hesapların tutulması için gereken bütün işlemleri üstleniyoruz. Bizimle çalışmaya başlayan şirketlerin, "İlk defa gerçek anlamıyla bir muhasebeci ile çalıştıklarını hissettiklerini" söylediklerini duyuyoruz. Çoğu şirket evraklarını muhasebeciye teslim ettikten sonraki süreci pek bilmez, sadece imza atarlar. Biz genelde üç ayda bir müşterilerimiz ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptığımız toplantılar düzenleriz. Onlara şirketin durumunu tek tek açıklayıp yapılabilecek iyileştirmeleri anlatırız.

 

 

Özellikle Ankara Anlaşması yapan ve oturumunu alan okuyucularımız için neler söylemek istersiniz?

 

Yola iyi bir avukat ile çıkmaları gerekiyor, çünkü ilk başvurularda en önemli detay bu. Daha sonraki süreçte ise hazırlayacakları evraklar çok önemli. Muhasebecinin yapacağı şeyler bir yere kadardır. Eğer siz işinizi sıkı takip etmezseniz, başvurunuzu tehlikeye sokmuş olursunuz. Evrakları düzenli tutmalarını ve muhasebe hesaplarını doğru yapmalarını tavsiye ediyorum.

 

Küçük ya da büyük kurumsal şirketlere verdiğiniz hizmetleri biraz açabilir misiniz?

 

Şirket kurulmasından hesaplarının yapılmasına ve 3 ayda bir yapılan VAT bildirimlerine kadar birçok hizmet sunuyoruz. İşçi maaş bordrolarının yanı sıra defter de tutuyoruz. Sene sonunda vergi hesaplamaları ve HMRC bildirimlerini yapıyoruz. Her işlemin zamanında yapılması büyük önem taşıyor; çünkü geciktiği takdirde hem ceza uygulanıyor hem de HMRC incelemek istediği zaman kuşku yaratmış olunuyor. Bu yüzden işlerin zamanında bitmesi için çok titiz bir şekilde çalışarak müşterilerimizi sürekli uyarıyoruz.

 

Şirketiniz toplumumuzun özellikle yoğunluklu olarak yaşadığı Kuzey Londra'da hizmet veriyor. Bunu özellikle mi seçtiniz? Londra'nın diğer bölgelerinden ve diğer toplumlardan da müşterileriniz oluyor mu?

 

Özellikle seçtim; çünkü evime yakın olmasını istedim (Gülüşmeler). Vatandaşlarımız yoğun olarak bu bölgede yaşıyor; ama benim hedef kitlem sadece onlar değil. Her milletten müşterilerimiz oluyor. Önemli olan müşterinin bizden memnun kalması.

 

 

Sizce İngiltere'de yaşayan vatandaşlarımız buradaki sisteme ve muhasebe konularına ne kadar hakimler? Size göre insanların bu alanda en çok yaptığı yanlışlar nelerdir?

 

En büyük sorun İngilizce olarak ön plana çıkıyor. Yeni nesil dile hakim olsa da, ilk nesiller İngilizce bir evrak bile görmek istemiyorlar, bir an önce işlemlerini tamamlamak derdinde oluyorlar. Biz yine de evrakları gösterip anlatıyoruz. Karşı taraf işi biraz bilirse, işimiz daha kolay oluyor. Çoğu şirket yöneticisi Annual Return'leri bile bilmiyor. Oysa bu tür işleri bilip hesapları kontrol etmeleri her zaman onlar için daha verimli olur.

 

Peki, onlara ne tavsiye edersiniz?

 

Bir muhasebeciye gittiklerinde ödeyecekleri ücretten daha çok alacakları servise dikkat etmeliler. Belki muhasebecinin talep ettiği ücretin fazla olduğunu düşünebilirler, ama öte yandan kendilerine kazandırdıkları avantajları çok daha büyük olabilir. Bazen müşterilerimiz muhasebecisinin yanlış yönlendirmesi yüzünden fazladan insurance veya VAT ödemesi yapmak zorunda kalabiliyor. Bu nedenle önemli olan muhasebeciye ödenen para değil, onun size ne kazandıracağıdır.

 

Londra gibi bir metropolde girişimcilik imkanlarının yüksek oluşu her geçen gün yeni şirketlerin açılması anlamına geliyor. Peki, özellikle bu konuda bir muhasebeci ile çalışmaya karar verildiğinde kaliteyi belirleyen en önemli etkenler nedir?

 

Bir şirket yeni bir muhasebeci ile çalışmayı düşündüğü zaman, genelde etrafına danışarak aldığı tavsiyeler doğrultusunda yola çıkıyor. Kurumsal olarak baktığınızda, isim çok önemli. Bizim, Certax Grubu olarak en az altı ayda bir seminerlerimiz oluyor. Yeni kanunlarla ilgili bilgileri güncel olarak takip ediyoruz. Ayrıca danışmanlık hizmeti de veriyoruz. Arkamıza aldığımız en büyük destek takımımız Certax ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

 

Şirketlerin iyi bir muhasebeciden beklentileri neler olmalı?

 

Genelde şirketler, muhasebecilerine rahatça ulaşabilmek isterler. Bazen müşteri beni aradığında görüşmede veya toplantıda olabiliyorum, fakat işim biter bitmez gelen telefonlara mutlaka dönüş yaparım. Diğer önemli konu ise, muhasebecinin müşterisiyle kişisel olarak ne kadar ilgilendiğidir. Sizi sadece rakam olarak görmemeli, işlerinizi yakından takip etmeli. Biz bazen müşterilerimizle muhasebe haricindeki konularda bile fikir paylaşımı yapıyoruz.

 

İleride sizinle aynı sektöre girmek isteyen genç arkadaşlarımız için tavsiyelerinizi almak istesek… İngiltere'de bu mesleği yerine getiriyor olmanın zorlukları ya da kolay yanları nelerdir?

 

Bu işi yapmak isteyenler, öncelikle eğitimlerine çok önem vermeliler. Kanunları sadece yüzeysel olarak incelemek yeterli olmaz. Muhasebe de hukuk kadar geniş bir kavramdır. Detaylar çok önemli. Bilgileri ne kadar çok olursa, işleri de o kadar kolaylaşır. Bu mesleği Türkiye'de yapmadığım için, orayla karşılaştıramam. Ancak Türkiye'de konuştuğum kişilerden, orada bu mesleği icra etmenin biraz daha zor olduğunu duyuyorum. İngiltere'de çalışmanın kolay yanı ise, burada online bir sistemin olması. Bu durum, işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor.

 

Genel anlamı ile içinde bulunduğunuz sektörü iyi biliyorsunuz. Peki, sizce insanlar Certax Accounting'i neden seçmeli?

 

Başkaları tarafından yapılan evraklarla bizimkileri kıyasladığımız zaman gerçekten iyi bir hizmet verdiğimizi düşünüyoruz. Evraklarımızı son derece düzenli bir şekilde dijital ortamda hazırlıyoruz ve müşterilerimizi üç ayda bir bilgilendiriyoruz. Böylece herkes şirketinin ne durumda olduğunu biliyor ve ona göre hareket etme şansı buluyor. HMRC bir araştırma yapmak istediği zaman da, müşterimizin yanında yer alarak başarılı bir şekilde işlemlerin bitirilmesi için çalışıyoruz.

 

 

Firmanızın bir marka değeri var. Onun haricinde Türkçe hizmet veriyor olmanızın da işlerinizi kolaylaştırdığını düşünüyor musunuz?

 

Türkçe konuşan müşterilerimiz buradaki yabancı bir muhasebe firmasına gittiği zaman zorlanabiliyorlar, bize geldikleri zaman ise rahatlıkla iletişim kurabiliyorlar. Ayrıca ofiste çalışan arkadaşlarımız farklı milletlerden olduğu için yabancı müşteriler de kendi dillerinde konuşabilmek adına bizi tercih edebiliyor.

 

Son sorumuza geçmeden önce mesleğinizin sizi en çok cezbeden yanının ne olduğunu öğrenebilir miyiz?

 

Rakamları çok seviyorum. Ayrıca her sektörden firmayla çalıştığım için birçok farklı konuda fikir sahibi olabiliyorum. Dışarıdan bakan insanlar bizleri çok ciddi, sadece rakamlarla uğraşan kişiler olarak görebilirler, ama ben mesleğimi oldukça seviyorum. Çalışırken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorum.

 

Bizlere ayırdığınız zaman ve güzel sohbetiniz için teşekkür ediyoruz. Son olarak, Londralı okuyucuları için bir mesajınız var mı?

 

Londrali.com'u takip etsinler, paylaşsınlar, tavsiye etsinler. Web sayfanız da, derginiz de çok güzel, çok kaliteli. Başarılarınızın devamını diliyorum.

 

Certax Accounting (Palmers Green):

 

Adres: 8 Clock House Parade, North Circular Road, London, N13 6BG 

Telefon : 020 8888 0004

Email: office@certax.co.uk

Web Adresi: TIKLAYINIZ

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı'cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Cengiz Bey sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş?

 

1) Yağmur mu, √ Kar mı?

 

2) √ Kitap okumak mı, film izlemek mi?

 

3) Zamanı geri alma şansınız olsa lise yıllarınıza mı, √ üniversite yıllarınıza mı dönmek isterdiniz? Neden?

 

Neden?: Hem çok geriye gitmek istemedim hem de üniversite yıllarım daha keyifliydi.

 

4) Dağ evi mi, yazlık mı?

 

5) Gün batımı mı, √ gün doğumu mu? Neden?

 

Neden?: Yeni bir güne başlıyorsunuz. Daha güzel bir his...

 

6) Görünmez mi olmak isterdiniz, yoksa √ uçabilme yeteneğine sahip olmak mı?

 

7) İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkmalı mı, √ çıkmamalı mı? Neden?

 

Neden?: Kesinlikle çıkmamalı. Avrupa Birliği'nin genel yapısını oluşturan birçok unsuru İngiltere oluşturdu. Kendinizin ön ayak olduğu bir gruptan neden çıkasınız ki? Ayrıca işletmelerin geleceğini de kötü etkileyebileceğini düşünüyorum.

 

Londrali.com / Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Facebook'ta Biz

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!