Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de Hakkınızı Aramak Artık Daha Kolay

İngiltere’de yaşayan göçmenlerin, hele bir de yeterli seviyede İngilizceye sahip değillerse, yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri, hukuki açıdan bir haksızlıkla karşı karşıya kaldıkları zaman kendilerini doğru ifade edememe endişesi taşımalarıdır. Eğer yanınızda sizi anlayan ve güvenebileceğiniz bir avukatınız yoksa; o dile ait yasal terimlerle, kanunlarla, imzalanması gereken evraklarla, bürokratik işlemlerle ve prosedürlerle boğuşurken, kendinizi bir labirentin içinde hapsolmuş gibi hissetmeniz kaçınılmaz olabilir.


Londra’daki bu ihtiyacı fark eden Erbiller Solicitors Avukatlık firmasından Meral Erbil de, “Birçok insanımızın İngilizcesi yeterli olmadığı için, onlara sorunlarını kendi dillerinde anlatabilecekleri bir avukata başvurmalarını tavsiye ederim.” diyerek çözümü gösteriyor bizlere. İngilizcenin yanı sıra Türkçe de hizmet veren Erbiller Solicitors Avukatlık firması, üstelik sektöründeki birçok firmadan farklı olarak, “No Win No Fee” ve “%0 kesinti” prensipleri ile her durumda önceliklerinin müvekkillerinin memnuniyeti olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Peki, “No Win No Fee” nedir? “%0 kesinti” ne anlama geliyor?

 

Meral Erbil ile, bu ve bunun gibi pek çok hukuki prosedür ve Erbiller Solicitor Avukatlık firmasının çalışmaları hakkında hem keyifli hem de aydınlatıcı bir sohbet gerçekleştirdik. Bu röportajdan sonra, İngiltere’de hakkınızı aramak, eskisi kadar zor olmayacak.

 

Merhaba Meral Hanım. Öncelikle röportajımıza hoş geldiniz. Okuyucularımız için sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

 

Kolej, üniversite ve yüksek lisans eğitimlerimi İngiltere’de tamamladıktan sonra, avukatlık mesleğine atıldım. 6 yıllık tecrübenin ardından kendi firmamı açmış bulunuyorum.

 

Londra sizin için ne ifade ediyor? Bu şehrin olmazsa olmazı sizce nedir?

 

Londra, dünya üzerindeki en önemli şehirlerden bir tanesi. Bu ününü hem tarihi özelliğinden hem de dünyanın önemli turizm şehirlerinden biri olmasıyla elde etmiş durumda. İsmi, akan nehir anlamındaki 'Londinium' kelimesinden geliyor. Hem konuşulan dil hem de başkentte yaşayan insan çeşitliliği bakımından dünyanın en dikkat çekici şehirlerinden. Yaklaşık 300 ayrı dilin konuşulmakta olduğu bir yer.

 

 

Peki, Londra’nın en sevmediğiniz özelliği nedir? Bu konuda fikrinizi alsak?

 

Londra’nın en sevmediğim özelliği olarak, hava koşullarını söyleyebilirim. Ne yazık ki başkentte havanın çoğunlukla yağmurlu ve soğuk olması yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor. Güneşli günlere hasret kalıyoruz.

 

İşinizin dışında bir gününüz nasıl geçiyor? Londra’da yapmaktan en çok keyif aldığınız şey nedir?

 

Genelde iş hayatımın dışında kalan zamanlarımda sosyal yaşantıma önem vermeye çalışıyorum. Spor, benim için olmazsa olmazlardan. Londra, bir turizm şehri olduğu için, ben de bu şehri gezmekten ve tarihi yerlerini görmekten çok keyif alıyorum. Ayrıca aileme de çok düşkün olduğumdan, fırsat buldukça onlarla zaman geçiriyorum.

 

Erbiller Solicitors Avukatlık firmasında çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Londra’da bu alanda hizmet vermek için nasıl bir eğitim sürecinden geçtiniz?

 

Belirli bir kolej eğitiminden sonra, üniversitede LLB (Bachelor of Laws) dediğimiz 3 senelik hukuk eğitimini almak gerekiyor. Farklı alanlarda eğitimini tamamlayan öğrenciler, GDL (Graduate Diploma in Law) dediğimiz bir senelik kursu tamamlayıp bu eğitimlerini sonlandırabilirler. Bu kursu başarıyla bitiren öğrenciler, pratik yeteneklerini artırmak için tek senelik Legal Practice Course eğitimini almak zorundalar. Bu eğitimin ardından ise, iki sene boyunca bir avukatın yanında zorunlu staj yapmalılar. Avukat olmak için son aşama ise, Profesional Skills Course’dur. 12 günlük tam zamanlı bu kursun yanı sıra en az 24 saatlik Elective Course’u da almak zorunludur. Bu aşamaların hepsini tamamlarsanız, avukat olmak için gerekli eğitim sürecini bitirmiş olursunuz.

 

 

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere ne tavsiye edersiniz?

 

Bu alanda çalışmak isteyen gençlere tavsiyem, yaz tatillerinde veya boş zamanlarında deneyim kazanmak için hukuk firmalarında çalışmaları olacaktır. Bu sayede bizlerin nasıl çalıştığını görme şansları olabilir ve bu mesleği gerçekten icra etmek isteyip istemedikleri konusunda net bir fikir edinebilirler. Bu karar, ileride iş başvurusu yapacakları sırada onlar için çok faydalı olacaktır.

 

BT2 Solicitors, bir süre önce Erbiller Solicitors olarak isim değiştirdi ve ofisini Haringey’e taşıdı. Sizi bu değişikliğe iten sebepler neler oldu?

 

Toplumumuza daha yakın olabilmek için, insanlarımızın yoğun olarak yaşadığı bir bölgede ofis açmamız şarttı. Haringey de, toplumumuzun en çok yaşadığı bölge olduğu için burayı seçtik.

 

Davalarınızda “No Win No Fee” prensibiyle çalıştığınızı sık sık vurguluyorsunuz. Öncelikle bu ifadeye yabancı olan okurlarımız için, “No Win No Fee”nin anlamını sorabilir miyiz?

 

“No Win No Fee”, kazanılmayan davalardan ücret talep edilmediğini ifade eder. Yani eğer davanızın kazanılma şansı yoksa ve avukatınız dosyanızı kapatmak zorunda kalırsa, sizden herhangi bir ücret talep edemez. Birçok hukuk firması, bu uygulama ile hizmet veriyor; ama burada sizlere “Success Fee” dediğimiz kesintiyle ilgili bir uyarıda bulunmak zorundayım. Dediğim gibi, siz hatalı bulunursanız ve dosyanız kapatılırsa avukatınız sizden ücret talep edemez, ancak kazandığınız takdirde avukatınız, hem tazminatınızdan hem de talep ettiğiniz diğer bütün kayıplarınızdan %25’e kadar kesinti yapabilir. Dolayısıyla dikkatli olmanızda fayda var.

 

 

Bütün davalarınızda bu prensibi uyguluyor musunuz?

 

Evet, bütün davalarda “No Win No Fee” ve %0 kesinti prensibi ile çalışıyoruz. Sanırım bu uygulamaları benimseyen nadir firmalardan bir tanesiyiz.

 

Müvekkilleriniz size daha çok hangi sorunlarla başvuruyor? Bu konularda onlara ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

 

Genellikle bir başkasının dikkatsiz araç kullanması sonucu mağdur edilen insanlarımız bize başvuruyor. Biz de A’dan Z’ye her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunların arasında doktora yönlendirme, fizik tedavi, kiralık araç tahsisi, MRI ve XRAY gibi hizmetler yer alıyor. Yani müvekkilimizin kaybını minimuma indirmek için elimizden geleni yapıyoruz.

 

 

Adli bir sorun ile karşılaşan insanların ilk yapmaları gereken şey nedir?

 

İlk olarak deneyimli bir avukata başvurmalılar. Olay hakkında gerekli bilgi ve yönlendirmelere sahip olmaya özen göstersinler. Birçok insanımızın İngilizcesi yeterli olmadığından, onlara sorunlarını kendi dillerinde anlatabilecekleri bir avukata başvurmalarını tavsiye ederim.

 

Tazminat davalarını oluşturan etkenler nelerdir? Bu konuda okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

 

Kaza sonrasında şoför; hatalı değilse ve bu kazadan bedensel ve ruhsal olarak etkilenmiş ise, tazminat alabilir. Bu tür kazalarda önemli olan üç sene içerisinde başvuruda bulunma zorunluluğunun olmasıdır. Bu süreyi geçtikleri takdirde, ‘Statute Barred’ yani ‘Zamanaşımı’ dediğimiz tabir gerçekleşiyor ve kişi bir hak iddia etme şansını kaybediyor.

 

 

Bir tazminat davası ortalama ne kadar sürer ve ne tür prosedürlerden geçer?

 

Sorumluluk erken kabul olursa, dosya kısa sürede sonuçlanabilir, ama karşı taraf sorumluluğu kabul etmemekte diretirse, dosya mahkemeye intikal eder ve daha uzun bir yargı süreci başlar.

 

Bugüne kadar üstlendiğiniz, ancak sizi en çok zorladığınızı düşündüğünüz dava hangisiydi? Nasıl sonuçlandı?

 

Tam olarak zorlandığım bir dava olmadı, ama biraz uzun süren ve daha fazla dikkat gerektiren bir dosyamdan bahsetmek istiyorum. Müvekkilimiz karşı tarafın aracının, geri gelerek kendi aracına önden vurduğunu iddia ediyordu. Bu tür kazalarda sorumluluğun hemen kabul olmayacağını bildiğimiz için acele etmemiz gerektiğinin bilincindeydik. Dosyayı gönderdiğimizde, karşı taraf asıl müvekkilimizin kendi aracının arkasına vurduğunu iddia ederek sorumluluğu reddetti. Müvekkilimizin elinde kazayı gören şahidin iletişim bilgisi vardı, ama maalesef bütün çabalarımıza rağmen kendisine ulaşamadık. Daha fazla kanıt elde etmek için bölgeyi Google Map ile inceleme altına aldık ve kaza yerine biraz uzak olmasına rağmen bir süpermarketin CCTV görüntülerini elde ettik. CCTV kamerası uzaklık nedeniyle net göstermiyordu, ama az da olsa karşı tarafın vurduğu anlaşılıyordu. Bu kanıtı karşı tarafa göndermemizin ardından bir hafta içerisinde sorumluluk kabul edildi ve müvekkilimizin hem incinmesi hem kiralık araç tahsisi ve tamirat süreci hem de fizik tedavisi konusunda uzlaşmaya varıldı. Yani geç de olsa dikkatli ve çabuk davranmamız neticesinde dosyayı mahkemesiz sonuçlandırmış olduk.

 

Erbiller Solicitors’u diğer avukatlık firmalarından ayıran özellikleri nelerdir?

 

Kaliteli servisimiz ve müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz önceliklerimizden. Bizi farklı kılan bir diğer özellik ise, kesinti yapmadan çalışıyor oluşumuz. Ücretimizi sizin hakkınız olan tazminatınızdan değil, karşı tarafın sigorta firmasından alıyoruz. Bunun yanı sıra “No Win No Fee” prensibiyle çalışıyoruz. Bünyemizdeki 30 senelik deneyimli avukat ve barrister’larımızla güvenilir bir firmayız.

 

 

Sizi hukuk alanına yönelten en önemli etkenler neler oldu? Kişilik özelliklerinizin mesleğiniz ile ne ölçüde bağdaştığını düşünüyorsunuz?

 

Ailemdeki birçok insan hukuk sektöründe hizmet veriyor. Onların mesleğe olan bağlılıklarını ve aşklarını görerek büyüdüm. Adalete ve hukuka olan inancım da, bu seçimimde etkiliydi. Ayrıca haksızlığa uğrayan masum insanlara yardımcı olabilmek de apayrı bir duygu.

 

İyi ve başarılı bir avukatın sahip olması gereken özellikleri sizce nelerdir?

 

İyi ve başarılı bir avukat olabilmek için, pek çok özelliğe sahip olmak gerekiyor, ama benim için en önemlisi mesleğinizi aşkla yapabiliyor olmanız. Bunun yanı sıra olayları derinlemesine araştırma merakına, sorumluluk duygusuna, ilkeler arasında ilişki kurabilme gücüne ve başkalarını anlayabilme ve etkileyebilme yeteneğine sahip olabilmeniz önemlidir.

 

Son olarak, Londralı okuyucularına bir mesajınız var mı?

 

Onlara yeni ofisimizle ilgili kısa bir bilgi vermek isterim. Artık Erbiller Solicitors olarak, sizlere Haringey’deki yeni ofisimizde daha da yakınız ve “No Win No Fee” ve “%0 kesinti” prensipleriyle hizmetlerimizi sunuyoruz.

 

Erbiller Solicitors:

Adres: 602 Green Lanes, Haringey, London, N8 0RY 

Telefon : 020 7959 7617

Mobil: 07341 561 533

Email: meral.erbil@erbillersolicitors.com

Web Adresi: TIKLAYINIZ

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı' cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Meral Hanım sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş?

 

1) √ Hediye almak mı, hediye vermek mi?

 

2) √ Yaz mı, kış mı? Neden?

 

Neden?: Bu ülkede yaz mevsimini çok az yaşadığımız için birçoğumuz yazı tercih ederiz diye düşünüyorum.

 

3) Online alışveriş yapmak mı, yoksa √ mağazadan almak mı?

 

4) Balık mı olmak isterdiniz, balıkçı mı?

 

5) √ Deniz kenarında kitap okumak mı, dağ evinde şöminenin karşısında şarap içmek mi?

 

6) Ücretsiz gidiş dönüş bir uçak bileti kazanmış olsanız, √ Frankfurt Kitap Fuarı’na mı gitmek istersiniz, New York Moda Haftası’na mı?

 

7) Zaman makinesinde tek kullanımlık bir hakkınız var. 500 sene öncesine mi, yoksa √ 500 sene sonrasına mı gitmek isterdiniz? Neden?

 

Neden?: 500 sene sonrasında dünyanın ve teknolojinin ne durumda olduğunu görmek isterdim.

 

Londrali.com / Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam

Facebook'ta Biz

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!