Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Yeni Türkü Live In London 2019 DC

Tecrübe, Güven ve Tatil Paketiniz Tek Çatı Altında

Londra gibi yoğun bir metropolde yaşayan bizlerin aklına en çok gelen sorulardan biri, gelecek tatilde nereye ve nasıl gideceğimiz oluyor. Bu soruyu sormamızda özellikle başkentin iklim koşullarının da büyük etkisi olduğu muhakkak.


Bilet fiyatlarının pahalılığı ve onlarca kaynaktan ulaşılabilmesi, çok sayıda olan tatil bölgesinden birini seçmek, hangi otelde kalacağımıza karar vermek, hava alanından otele nasıl ulaşacağımızı planlamak gibi onlarca sorunun kafamızı karıştırmasına şaşırmamak gerek.

 

Peki, bütün bunları yapmanın kolay bir yolu var mı? Aslında artık günlük hayatımızda da yer edinen turizm acenteleri sayesinde bu mümkün.

 

Bu konuda en önemli detaylar ise, hizmet alacağınız acentenin tecrübesi ve size verdiği güven olarak ön plana çıkıyor. Bizler de tüm bunları göz önüne alarak, 1995 yılından bu yana Londra’da hizmet vermeyi sürdüren Tulip Holidays’in kurucularından Itır Sökmen ile Haringey’de bulunan merkez ofisinde güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

 

Turizm sektöründe yaşanan sıkıntılar kadar, tatil için uygulanması gereken pratik bilgileri de siz okuyucularımızla paylaşan ve hem tatil hem de memleket özlemini gidermek isteyenlere aynı çatı altında hizmet sunan Sökmen, yakında bizleri bekleyen yeni projeleri hakkında da ipuçları verdi.

 

Öncelikle röportajımıza hoş geldiniz. Itır Sökmen’i tanımayanlar için bize biraz kendinizi anlatır mısınız?

 

Sizler de hoş geldiniz. İstanbul doğumluyum. İlkokulu İstanbul’da bitirdikten sonra Amerikan Kız Koleji’nde hazırlık okudum. English High School’da eğitim aldım. 1966 yılında, 13 yaşında iken ailemle birlikte İngiltere’ye geldim. O günden beri Londra’da yaşıyorum.

 

 

İngiltere’deki yaşantınızdan bahsedecek olursak, buradaki serüveniniz nasıl başladı?

 

Annem ve babam Türkiye’de öğretmendi. O dönemde Türkiye’deki 44 – 89 kanunu kapsamında Öğretim Bilgi Görgü Artırma programı ile buraya geldikten sonra kalmaya karar verdiler. Uzun yıllar Türkiye’ye gitme fırsatım olmadı. 18 yaşında ilk defa gittiğimde Türkiye çok değişik gelmişti. O zamanlar direkt uçuş olmadığı için, gidip gelmek zor oluyordu. Zaten İngiltere’ye de Almanya üzerinden tren ile üç günde gelmiştik.

 

Dürüst olmak gerekirse, ilk geldiğimde Londra’yı pek sevmemiştim. Zaman içinde alıştım. 21 yaşında eşimle tanıştım. O da İngiltere’ye eğitim için gelmişti. Benimle evlendi ve o da burada kaldı. 

 

Bu vesile ile Kadri Bey’i rahmetle analım. Londra’ya ve toplumumuza çok şeyler kattı kendisi... Uzun yıllardır Londra’da yaşıyorsunuz. Sizin için Londra vazgeçilmez midir? Öyle olduğunu düşünüyorsanız sebebi nedir?

 

Hani derler ya, insanın karnının doyduğu yer önemli diye. İşim burada, hayat düzenim burada. En önemlilerinden biri, torunlarım burada. Çok sık Türkiye’ye gidiyorum, ama artık burası ikinci vatanım oldu. Bugün bile birine gidersem, diğer tarafı özlüyorum. Belki emekli olduğumda dönmeyi düşünebilirim, ama şimdilik pek niyetim yok. Çünkü işim beni motive ediyor. O yüzden temelli dönmek bana zor gelebilir. Kızım ve damadım da bana çok yardımcı oluyorlar. Bütün hayatım burada geçtiği için, sorunuza tabii ki ‘vazgeçilmez’ demek durumundayım.

 

 

Büyük metropollerde yaşamak kadar çalışmanın da bir hayli zor olduğunun farkındayız. Stresinizi atmak için ne tür aktiviteler yapıyorsunuz?

 

Seyahat ederek stres atıyorum. Sadece Türkiye’ye değil, başka ülkelere de gitmeyi seviyorum. Londra içinde sinema ve tiyatroya gitmekten hoşlanıyorum. Ayrıca yüzmekten de keyif alıyorum. Evimin yakınında iki tane park var. Zaman zaman oralarda yürüyüş yapmak da beni mutlu ediyor.

 

Peki, turizm sektörüne atılmaya nasıl karar verdiniz? O dönemlerde sizi bu sektöre yönelten etkenlerin neler olduğunu bizimle paylaşır mısınız?

 

Öğrencilik yıllarımda eşimle birlikte, buraya Türkiye’den gelen turist gruplarına tercümanlık yapıyorduk. Bu dönem içinde benzer görevlerde bulunduk. Ancak 1980’li yıllarda Türkiye’den çıkışlar yasaklanınca, haliyle buraya gelişler de azaldı.

 

Bu yüzden buradaki turisti oraya götürmek daha mantıklı geldi. Belki de sektöre girişimiz bu an itibari ile başladı. 1977 yılında Piccadilly’de ilk şirketimiz olan Golden Horn’u açtık ve bilet satışlarına başladık. Daha sonra bu iş için gerekli ve önemli olan ATOL ve ABTA lisanslarımızı alarak turizm sektörüne iyice girmiş olduk.

 

 

Sektöre girdiğiniz sıralarda eşinizle birlikte merkez Londra’da hizmet verdiğinizi biliyoruz. Siz de biraz önce ilk ofisinizi Piccadilly’de açtığınızdan bahsettiniz. Fakat şu anda şubeleriniz daha çok vatandaşlarımızın yoğunlukla yaşadığı Kuzey Londra’da bulunuyor. Bu tercihinizin sebebini bizimle paylaşmak ister misiniz?

 

O zamanlar Londra’da çok az vatandaşımız olduğu için, genel bir hizmet anlayışı ile Londralıları Türkiye’ye ve Kıbrıs’a yönlendirmeyi uygun görmüştük. 4 ofisimiz vardı ve merkez ofisimiz Oxford Street’te idi. Kuzey Londra’da ilk açtığımız şubemiz ise, Green Lanes caddesinin girişinde idi. Orada aldığımız sonuç ve tepkiler pozitif ve güzel olduğu için Stoke Newington’da bir şube daha açtık.

 

Daha sonra Sunquest’in de içinde bulunduğu ve şu anda kullandığımız Haringey’deki şubemize taşındık. Kuzey Londra’nın pozitif getirileri sebebi ile bu bölgede kalmayı uygun bulduk. Merkezdeki ofisimizi ise, binanın yıkılacağını öğrendiğimiz için kapatmak zorunda kaldık.

 

Tulip Holidays olarak Londra’nın birçok bölgesinde şubeleriniz var. Okuyucularımıza biraz Tulip Holidays’ten ve hizmetlerinden bahseder misiniz?

 

Tulip Holidays 1995 yılında kuruldu. O zamandan bugüne Londra’da yaşayan herkese uçak biletleri ve tatil paketleri sunan bir şirket olarak çalışmalarına devam ediyor.

 

Dünyanın her yerine uçak bileti ve tatil paketi sunuyoruz. Uzun yıllar yoğun bir şekilde yaptığımız Kıbrıs ve Türkiye’ye çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

Tatil paketleri ve uçak biletlerinin yanı sıra otel rezervasyonu, havalimanı transferi ve seyahat sigortası hizmeti de sağlıyoruz. Yabancılara Türkiye seyahatleri için gerekli olan vize işlemlerinde yardımcı oluyoruz.

 

 

Hizmetlerinizden biri olan tatil paketleriniz dışında, müşterilerinizin talep ettiği özel tatil programlarını sunan ve ‘Tailor-Made Holiday’ adını verdiğiniz bir modeliniz var. Okuyucularımız için hizmetin içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

‘Tailor-Made Holiday’ ile; aslında uçak + araç kiralama, uçak + transfer ya da sadece konaklama veya villa/daire kiralama gibi isteğe bağlı servisler sunuyoruz. Müşterilerimiz dilediği şekilde sahip olduğu tatil paketinin planını ve düzenlemesini yapabiliyor. Örneğin; Gaziantep’e gitmek isteyen bir kişi, önce Didim’e giderek tatilini yapıyor, ardından memleketi Gaziantep’e uçuyor ve daha sonra İngiltere’ye dönüş yapıyor. Böylece hem ailesini görmüş hem de tatilini yapmış oluyor. Bunun yanı sıra yılın belirli dönemlerinde charter uçuşlarımız da bulunuyor.

 

Türkiye ve Kıbrıs; tatil için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Özellikle yabancı müşterileriniz arasında ilk defa buralara tatile gidenlerden aldığınız yorumlar nasıl oluyor?

 

İnsanlar kesinlikle Türkiye’yi çok beğeniyor; oldukça güzel yorumlar alıyoruz. Her yaz gelip, “Bu sene bizi nereye göndereceksiniz?” diye soran birçok müşterimiz bulunuyor. Uzun yıllardır Türkiye’ye giden müşterilerimizin birçoğu Didim, Kuşadası ya da Fethiye’de ev almış durumdalar.

 

İşinizin yorucu olduğunu ve detaylı bir çalışma gerektirdiğini, hatta bazen de sürprizlerle dolu olabileceğini düşünüyoruz. Bu açıdan bakarak işinizin sevdiğiniz ve sevmediğiniz yanlarının neler olduğunu sorabilir miyiz?

 

İnsanların tatil planları ile iç içe olmak ve o an gözlerinden okunan mutluluğu görmek çok keyifli. Onları mutlu etmeyi çok seviyorum, çünkü birçoğu bir anlamda rüyalarını gerçekleştirmiş oluyor. Sevmediğim kısım ise, elimizde olmayan nedenlerden dolayı insanların zor durumda kalması... Bu durum sadece onları değil, bizim de bütün ekibimizi etkileyebiliyor. 

 

 

Hakkınızda biraz araştırma yaptıktan sonra; Londra’daki yeni fikirlere ve girişimlere ön ayak olduğunuzu ve desteklediğinizi öğrendik. Bu alanda yaptığınız ve paylaşmak istediğiniz bir projeniz var mı?

 

Son dönemlerde kadınlarımız için çalışmalar yapmak niyetindeyim. Genel olarak baktığınızda, Londra’da bulunan toplumumuzda kadınlarımızın biraz daha geri planda kalmış olduğunu görebiliyoruz.

 

Örnek vermek gerekirse, eğitim seviyesinin düşük olması ve yabancı dil dezavantajı, annelerin çocuklarını doğru yönlendirememelerine neden oluyor. Bu da gençlerimizi yanlış noktalara yöneltebiliyor.

 

Buradaki kadınlarımıza çeşitli eğitimler verilmesinin oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bütün kadın dernekleri ve diğer dernekler bir araya gelerek, çocuklarımızı iyi yönlendirilebilirsek, çok iyi yerlere gelebilirler. Bunların toplumumuza çok büyük katkısı olacaktır.

 

Tulip Holidays olarak gelecek dönemde bizleri bekleyen yeni projeleriniz olacak mı?

 

Önümüzdeki dönemlerde Avrupa’ya daha çok açılmayı düşünüyoruz. Mesela yeni yılda Viyana’ya bir turumuz olacak. Başarılı olursak, devamının geleceğini düşünüyorum. Bunun gibi birkaç projemiz daha olacak.

 

 

Bir günlüğüne turizm sektörünün başına geçme şansınız olsa, ilk değiştireceğiniz şey ne olurdu?

 

Her şey dahil sistemi değiştirirdim. Şu anda Yunanistan’da olduğu gibi, her bölgede bir tane olacak şekilde azaltırdım. Avrupa’da çok az sayıda otelde her şey dahil sistemi bulunuyor. Bu da hem bölgedeki esnafa hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Bu hizmet bu gibi ülkelerde yaptırım olarak devlet tarafından talep ediliyor.

 

Bunun yanı sıra deniz kıyısındaki düzensiz yapılaşmaya da izin vermezdim. En basit örnek olarak, iki kattan yüksek binalar hem manzarayı bozuyor hem de tatil keyfini azaltıyor. Buna paralel olarak da bu bölgelerdeki yeşil alanların korunması için çalışırdım.

 

İçinde bulunduğunuz sektörde rekabetin yüksek olduğu aşikâr. İnsanların sizi tercih etmesindeki en belirleyici neden ne oluyor?

 

Türkiye’ye hizmet veren birçok şirket, ekonomik ya da farklı sebepler ile kepenk kapatmak zorunda kaldı. Bu anlamda tecrübemiz, bizi ayrıcalıklı kılan en büyük özelliğimiz diyebilirim. Gerekli tüm lisanslarımızın oluşunun yanı sıra devamlılığımızın da bize büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

 

 

Son olarak okuyucularımız için neler söylemek istersiniz?

 

Memleketimizde sorunlar olabilir; ama yine de desteklemeli ve oradaki devamlılığımızı devam ettirmeliyiz. Ne olursa olsun, orası bizim vatanımız.

 

Tulip Holidays:

Adres: (Ana Ofis) 9 Grand Parade, Green Lanes, London, N4 1JX 

Telefon : 020 8211 0001

 

Adres: (Şube) 43 Newington Green, London, N16 9PX 

Telefon : 020 8211 0001

 

Adres: (Şube) 156 Stoke Newington Road, London, N16 7XA 

Telefon : 020 7254 0066

Email: info@tulipholidays.com

Web Adresi: TIKLAYINIZ

 

 

Röportajlarımızın son bölümünde; konuklarımıza sorduğumuz eğlenceli sorulara 'hızlı' cevaplar vermelerini istiyoruz. Soruların iptali ya da cevap değiştirme gibi şanslarının olmadığını da belirtelim. Bakalım Itır Hanım sorularımıza '3 saniyede' nasıl cevaplar vermiş? 

 

1) Kitap okumak mı, √ müzik dinlemek mi?

 

2) Hiç bilmediğiniz bir şehirde tek gecelik bir kamp yapmak zorunda olsanız; şehrin √ sahilinde mi, yoksa ormanlık alanında mı sabahlamak isterdiniz? Neden?

 

Neden?: Denizi daha çok seviyorum. Gecemi sahilde geçirirdim.

 

3) Bir süper güce sahip olacaksınız. √ Uçmak mı isterdiniz, zihin okumak mı?

 

4) √ 1990’ların Londra’sı mı, günümüz Londra’sı mı? Neden?

 

Neden?: O zaman Londra daha güzeldi ve suç oranı daha düşüktü. Yaşam kalitesi daha yüksekti.

 

5) Tarık Akan mı, √ Ayhan Işık mı?

 

6) Bir daha hiç √ internete girememek mi, Londra’nın dışına çıkamamak mı?

 

7) İşlediğiniz bir suç sebebi ile cezaya tâbi tutuldunuz, ama cezanızı seçme hakkınız var. √ Bir yıl boyunca kapalı bir ortamda tek başınıza mı kalmayı seçerdiniz, yoksa beş yıl boyunca ıssız bir adada tek başınıza yaşamayı mı?

 

Londrali.com / Copyright 2016 © Tüm Hakları Saklıdır

Röportajlarımıza siz de konuk olmak ister misiniz?
Röportaj Başvurusunda Bulun
Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side 2

Facebook'ta Biz

Reklam
Yeni Türkü Live In London DC Side

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!