Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Grenfell Tower Yangınına 16. Katta Yakalanan Macit Çiftinin Mucize Kurtuluş Hikayesi

Geçtiğimiz hafta bir buzdolabının patlaması sonucu yanan 24 katlı binada yaşayanlar arasında Şener Macit ve eşi Hanife Macit çifti de bulunuyordu.

Şener Macit ve eşi Hanife Macit çifti, 79 kişinin hayatını kaybettiği Grenfell Tower yangınından sağ kurtulmayı başardı. Çift, alevlerin 16. kattaki evlerine ulaşmasının ardından birbirleri ile vedalaştıklarını söyledi.

 

Macit çifti yangının başladığı sırada evlerinde televizyon izliyordu. İtfaiye araçlarının sesini duymuşlardı, ama küçük bir olay olduğunu düşünüp önemsememişlerdi. Ancak birkaç dakika sonra, komşu blokta yaşayan bir akrabaları onlara yanan binalarının fotoğrafını gönderdi. Hemen 999'u arayan Şener Macit, telefondaki operatörden kapının altına ıslak havlu koymaları ve evlerinde kalmaları talimatını aldı.

 

Fotoğraf: Grenfell Tower yangınından sağ kurtulmayı başaran Şener ve Hanife Macit... (Sun)

 

Çiftin 24 ve 27 yaşındaki kızları, telefonda onlara dışarı çıkmaları için yalvarıyorlardı, fakat çift üç kez dışarı çıkmayı denemelerine rağmen, alevlerden ve dumandan korkarak evlerine geri dönmüşlerdi.

 

Saatler Geçmesine Rağmen Kimse Gelmedi

 

Telefondaki operatör dumanın artması halinde yere yatmalarını ve ıslak havlular ile yüzlerini kapatmalarını söyledi. Birilerinin gelip kendilerini kurtaracağını söyleyen operatör, hattın serbest kalmasını, çünkü geldikleri zaman kendilerini geri arayacaklarını belirtmişti. Ancak saatler geçmesine rağmen kimse Macit çiftinin kapısını çalmıyordu.

 

Şener Macit o anları şu sözlerle anlattı: "Eşim panikle odanın içinde yürüyordu. Ona salona gitmesini ve yere yatmasını söyledim. O sırada camlar patladı ve yıkıntılar içeri girmeye başladı. Yatak odasının duvarları yanıyordu."

 

Fotoğraf: Yanan 24 katlı binadaki 79 kişi hayatını kaybetti. (Splash News)

 

Bunun üzerine 999'u tekrar arayan Macit, operatörün kendisine verdiği cevabı şöyle ifade etti: "Telefondaki operator ağlayarak bana , 'Yerinize ulaşamıyoruz. En iyi seçenek, evinizden çıkmak' dedi. Ona ikimizin de 50'li yaşlarda olduğumuzu ve benim askerden beri hiç koşmadığımı söyledim. Ama o bana 'Lütfen kendinizi kurtarmaya çalışın. Koşmak zorundasınız' dedi.

 

İki seçeneğimiz vardı. Ya kalıp yanarak ölmeyi bekleyecektik ya da kaçmayı deneyecektik. O an karar verdim. 'Belki ölmeyebiliriz ve bir şansımız olabilir' diye düşündüm."

 

Telefonda Çocukları İle Vedalaştılar

 

Çift çocukları ile vedalaştıkları bir telefon konuşması yaptı. 27 yaşındaki kızları Merve, "Telefonda birbirimizi sevdiğimizi söyledik. Küçük kardeşime iyi bakmamı söylediler. O sırada telefon kesildi. Bu en kötü andı. Alevlerin onları bulduğunu düşündük. Dağılmış durumdaydık. Her şey bir rüya gibiydi." şeklinde konuştu.

 

Fotoğraf: Macit çifti, 27 yaşındaki kızları Merve ile... (Sun)

 

Üzerlerine kovalarca su döken çift, iyice ıslandıktan sonra ıslak havlularla yüzünü kapatarak koridora çıktı.

 

İnsanların Üzerine Basarak İlerlediler

 

"Eşime 'Tamam, gidiyoruz. Merdivenlerden aşağı inmek zorundayız ve geri gelmeyeceğiz' dedim. Eşim çantasını aldı. Pasaportlarımızı içine koyduk ve koridora çıktık. Her yer simsiyah dumanlarla kaplıydı ve çok sıcaktı. Trabzanlara tutunarak merdivenlerden inmeye başladık. 14. katta yumuşak bir şeylere bastığımı fark ettim. İnleyen insanların seslerini duyduk. Ama onlar için yapacak bir şeyimiz olmadığını biliyordum. Eşime yürümeye devam etmesini söyledim."

 

Çift, 10. kata geldiğinde bir itfaiye görevlisi görerek, ona doğru koştu. Ancak görevli duman nedeniyle onları görmemişti.

 

Fotoğraf: Macit çifti, yüksek dozda duman soludukları için üç gün hastanede tedavi altına alındı. (Haberturk)

 

Macit çifti yangın başladıktan üç saat sonra, sabaha karşı 04:30 sularında zemin kata ulaştı ve yangından kurtulmayı başardı.

 

Şimdi Otelde Yaşıyorlar

 

Yüksek dozda duman soludukları için üç gün hastanede tedavi altında tutulan çift, daha sonra yeni evlerine taşınana kadar kalmak üzere Merkez Londra'daki bir otele yerleşti.

 

Şener Macit sözlerini şöyle tamamladı: "Merdivenden inerken başka kimse görmedim. Kaçan son iki kişiydik. Komşularımızın çoğu kaybettik. Umarım şimdi huzur içindedirler. Hâlâ kaçmayı nasıl başardığımızı bilmiyorum. Tüm bu olup bitenler bir mucizeydi. Tanrı bize yardım etti."

 

Haber: Ö. Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: Metro, SunEn Son Eklenen Haberler


Reklam

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!