Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Asit Saldırısı Sonrasında Neler Yapmalısınız?

Londra'da son dönemde artış gösteren asit saldırılarına karşı NHS (Sağlık Bakanlığı) yeni bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda görgü tanıklarına da seslenen NHS, "Rapor edin, asidi etkilenen bölgeden uzaklaştırın ve durulayın" dedi.

NHS'den yapılan açıklamada, son dönemde artış gösteren asit saldırılarına maruz kalan kişilere nasıl yardım edileceği anlatıldı.

 

Öncelikle Rapor Edin

 

Saldırıdan sonraki ilk dakikaların kritik olduğuna dikkat çekilen paylaşımda, görgü tanıklarının veya saldırıya uğrayanların ilk olarak 999'u aramaları gerektiği belirtildi.

 

Özellikle dikkat çekilen bir diğer konu ise, saldırıya uğrayan kişilerin güvenli ve temiz bir ortama taşınmış olması oldu.

 

Saldırı sonrası yanıcı maddeye maruz kalmış kıyafetlerin çıkarılması ve etkilenen bölgenin suyla durulanması gerektiğini belirten yetkililer, müdahale edecek kişinin mümkün ise eldiven kullanmasını tavsiye etti.

 

Panzehir İle Müdahale Etmeyin!

 

Saldırıların sıvı ya da toz formunda maddeler ile yapılabileceğine değinilirken, kullanılan maddenin ne olduğunun bilinmemesi sebebi ile panzehir (antidot) kullanılmasının sakıncalı olabileceği ve daha kötü sonuçlara neden olabileceği vurgulandı.

 

Su İle 20 Dakika

 

İlk yardım ekiplerinin geç kalması durumunda yanıcı maddeye maruz kalan bölgenin yaklaşık 15-20 dakika sürekli su ile durulanması ve saldırıya maruz kalan kişinin bulunduğu bölgede su birikintisi oluşmamasına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi.

 

Fotoğraf: Asit saldırısı sonrası tedavi edilen kişi sayısı 2014 yılında 16 iken, geçtiğimiz sene iki katına çıkarak 32'ye yükseldi. (Guardian)

 

NSH'in tavsiyeleri polis ve ambulans personeli dahil olmak üzere acil müdahale görevlileri arasında da paylaşıldı.

 

İki Yılda İki Katına Çıktı

 

NHS İngiltere'nin verilerine göre, asit saldırısı sonrası tedavi edilen kişi sayısı 2014 yılında 16 iken, geçtiğimiz sene iki katına çıkarak 32'ye yükseldi. 2015'te ise bu sayı 25 idi. Sayının bu yıl daha da artacağı tahmin ediliyor.

 

Grafik: Londra'da son yıllarda yaşanan asitli saldırıların yoğunluğu (Met Police)

 

İngiltere ve Galler'deki 39 polis teşkilatından alınan bilgilerde, bu yılın nisan ayına kadar olan son 6 aylık dönemde 400'den fazla asit ve yakıcı madde ile saldırı gerçekleştirildi.

 

Haber: Ö. Aytekin (Londrali.com)
Kaynaklar: NHS, StandardEn Son Eklenen Haberler


Reklam
ABS London

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!