Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Yakın Zamanda Yaşanabilecek Fare İstilalarına Dikkat!

Yağmurlu ve rüzgarlı geçen ağustos ayı nedeniyle, önümüzdeki haftalarda fare istilaları yaşanabileceği duyuruldu.

Haşerelerle mücadele eden Pest Control Association Teknik Yöneticisi Dee Ward-Thompson, "Sıcaklıkların azaldığı sonbahar dönemlerinde fare istilaları konusunda aldığımız çağrılarda bir artış yaşanıyor. İnsanlar, böyle dönemlerde evlerini farelerden korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

 

15 MM'lik Bir Boşluk Yeterli

 

Uzmanların verdiği bilgilere göre, tipik bir evde kemirgenler için bir düzineden fazla potansiyel giriş noktası bulunabiliyor, çünkü onlar 15 mm'lik aralıklardan bile rahatlıkla geçebiliyorlar.

 

Kemirgenler genellikle su boruları, havalandırma boşlukları ya da saçaklardaki veya çatı kenarlarındaki boşluklardan içeri girebiliyor.

 

Fotoğraf: Tipik bir evde kemirgenler için bir düzineden fazla potansiyel giriş noktası bulunabiliyor. (AFP)

 

Yağmur suyu farelerin kanalizasyonlardan veya yuvalandıkları diğer yerlerden çıkmalarına neden oluyor ve onlar kaçınılmaz olarak daha yüksek bir yere sığınma ihtiyacı duyuyor.

 

Ward-Thompson'a göre, bir evde fare bulunduğunun ilk kanıtı, zeminin altından, duvarların içinden veya çatı katlarından gelen gürültüler oluyor, çünkü bu alanlar onların en çok bulunduğu yerler olarak dikkat çekiyor.

 

Yangın Bile Çıkarabiliyorlar

 

Sağlık risklerine ek olarak fareler, su tanklarını kirletip, tahtaları ve elektrik kablolarını çiğneyerek de daha fazla hasara yol açabiliyor. Hatta yangın tehlikesine bile neden olabiliyorlar.

 

Fotoğraf: Fareler yangın tehlikesine bile neden olabiliyorlar. (GIE)

 

Ward-Thompson'a göre, "Fareler böyle zamanlarda gıda bulabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunun için insanların yaşadığı alanları işgal edebiliyorlar. Hızlı bir şekilde üreyerek, çatı katı ve duvarlara yuva yapıyorlar. Bu nedenle herhangi bir kanıt bulunduğu anda hemen harekete geçmek hayati önem taşıyor."

 

Evinizi Farelerden Nasıl Koruyabilirsiniz?

 

Evinizi koruma altına almak, onlardan kurtulmaya çalışmaktan çok daha kolay ve basit önlemlerle mümkün.

 

1. Evinizde farelerin geçebileceği her türlü alanı kontrol edin ve tüm boşlukların kapatılmasını sağlayın.

 

2. Bahçenizi her zaman temiz tutun, uzamış otları kesin, tahta veya atıkların oluşturduğu yığınları kaldırın.

 

3. Kapıların ve pencerelerin her zaman düzgün şekilde kapatıldığından emin olun. Rögar kapaklarının kapalı olmasına dikkat edin.

 

4. Çöplerinizi dikkatli bir şekilde atın, etrafta yiyecek bırakmayın ve çöp kutularının kapaklarının kapalı olmasına özen gösterin.

 

5. Kuş yemliklerini veya evde beslediğiniz hayvanların mama kaplarını gece boyunca açıkta bırakmayın.

 

Haber: Londrali.com
Kaynak: SunEn Son Eklenen Haberler


Reklam

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
ABS London

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!