Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

AB Bakanı Ömer Çelik Londra'da

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye ve İngiltere'nin Avrupa'nın iki temel sütunu olduğunu belirterek, 'İngiltere, Avrupa’nın Atlantik’e açılan kapısı, Türkiye ise Avrupa’nın Asya’ya açılan kapısı olarak Avrupa siyasetine yön vermeye devam edecekler.' dedi.

Çelik, İngiltere temasları kapsamında Kraliyet Dış İlişkiler Enstitüsü Chatham House’da “Türkiye , İngiltere ve Avrupa: Ortak Bir Gelecek Vizyonu” başlıklı konuşma yaptı.

 

İngiltere’nin AB’den ayrılma (Brexit) sürecinde olduğunu ancak bunun İngiltere’nin büyük bir Avrupa gücü olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade eden Çelik, "Aynı şekilde, Türkiye AB üyesi olmasa da tarih boyunca bir Avrupa gücü oldu ve 100 yıldır da bir Avrupa demokrasisi olarak yoluna devam ediyor.” dedi.

 

İngiltere’nin üyesi olmadığı bir AB’nin nasıl bir AB olacağı sorusunun gündemde olduğunu anımsatan Çelik, şunlar söyledi:

 

“Biz Brexit kararını çok olumlu karşılamadık. Türkiye’nin AB’ye girmesini savunan İngiltere gibi bir müttefikimizin AB içinde olmasını isterdik. Tabii ki İngiltere halkının kararına saygı duyuyoruz. Ama siyasi pozisyonumuz İngiltere ile AB içinde bir arada olmaktan yanadır. Dolayısıyla AB’den İngiltere’nin ayrılması sürecinin AB’yi de köklü bir şekilde değiştireceğini düşünüyoruz ve bunu yakından takip ediyoruz.”

 

Küresel Düzen Dengesi Sarsıldı

 

Küresel düzende soğuk savaş sonrası oluşan dengenin artık sarsıldığını belirten Çelik, “Hassas bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın bir geçiş döneminde olduğunu söyleyebiliriz. Eski dünyanın sabitlikleri değişiyor, yepyeni bir dünyanın ortaya çıkmasıyla karşı karşıyayız. Birçok analiz bu durumu küresel lidersiz dünya olarak adlandırıyor. Bu da birçok merkezin ortaya çıkmaya başladığı, bir bakıma bir kaos durumuna da işaret etmektedir. Batı bloğunun liderliği tartışılıyor, Çin’in ve Rusya'nın yükselişi hızlanıyor.” diye konuştu.

 

Değişen Roller

 

Ömer Çelik, ekonomik karşılıklı bağımlılığın karşısında ilk defa bugün küresel ticarete karşı korumacılıktan bahseden, korumacılığı öven birtakım yaklaşımlar görüldüğüne işaret ederek, "ABD Başkanı Trump, korumacılıktan bahsederken, serbest ticarete karşı açıklamalar yapıp korumacılıktan bahsederken, Çin lideri Şi Cinping, Davos’ta yaptığı konuşmada, küreselleşmeyi desteklediklerini ve serbest ticaretten yana olduklarını söyledi. Bu cümleleri biz daha önce duysaydık, ikinci cümlenin Amerikan başkanına, birinci cümlenin Çin devlet başkanına ait olduğunu düşünebilirdik.” ifadelerini kullandı.

 

Avrupa'nın Meşruiyet Krizi

 

Liberal dünyanın vaatlerini yerine getirmedeki başarısızlığının insanların demokrasiye inançlarını sarstığına dikkati çeken Çelik, “Bir zamanlar gelişmiş bir demokrasinin verdiği özgüvenle hareket edenler, bugün o gelişmiş demokrasiye karşı kuşku üreten, tehdit üreten politikalara doğru kayıyorlar. Avrupa’nın kendi bütünlüğünün Brexit kararıyla sarsılması, bunu yanı sıra Avrupa’da aşırı sağın ciddi biçimde güçlenmesi, terörle ve düzensiz göç ile mücadelede yaşanan zaafiyetler, Avrupa projesine duyulan güvenin ve AB’nin evrensel değerlere bağlılığının sorgulanmasına yol açıyor.” şeklinde konuştu.

 


Çelik, Avrupa'daki merkez partilerin, popülist akımların kullandığı İslam düşmanlığı, göçmen karşıtlığı, çok kültürlülüğe karşı ırkçılığa varan sert söylemlerine alternatif üretememelerinin de Avrupa’da sorunun daha da büyümesine neden olduğunu vurguladı.

 

Kapsayıcı Politikalar

 

"Önümüzdeki dönem Avrupa açısından gelişimi yenilendirme kapasitesinin küresel düzeyde sınanacağı, test edileceği bir dönemdir." diyen Çelik, Avrupa'nın içe kapanmaması gerektiğinin altını çizdi.

 

AB'nin 21. yüzyılda da yumuşak güç konumunu koruyabilmesi için sosyal kapsayıcılık kavramını ön plana çıkarması gerektiğini söyleyen Çelik, "Herkesle kutuplaşmayı gidermek için nefret suçlarına karşı, İslamofobiye karşı ve anti-semitizme karşı toplumun zehirlenmesini önlemek için toplumsal kapsayıcılık kavramını gündemlerine almaları gerekiyor. Bu kapsayıcı politikalar kısa vadede Avrupa’ya maliyetli görünse de uzun vadede Avrupa’nın güvenliğini ve refahını korumasının garantisi olacaktır." ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
ABS London

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!