Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Başbakan May, Rusya'yı Seçimlere Müdahale Etmekle Suçladı

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Rusya'ya karşı bugüne kadarki en sert suçlamasını yaptı.

Londra'da iş dünyasının katıldığı bir akşam yemeğinde konuşan Başbakan May, Rusya'da Vladimir Putin yönetiminin 'özgür toplumların altını oymaya' çalıştığını söyledi.

 

İngiltere'de hafta sonunda bazı yayın organlarında çıkan haberlerde, ABD'de başkanlık seçimleri kampanyasında faal olarak çalışan ve Rusya'dan açılan Twitter hesaplarının Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili referandum öncesinde ayrılıklı ve ırkçı mesajlar yaydığı öne sürülmüştü.

 

Fotoğraf: Theresa May ve Vladimir Putin (Wikimedia)

 

Theresa May ise Rusya yönetiminin "Batı'da uyumsuzluk tohumları atmak için yalan haberler ürettiğini" söyledi. May, ülkesinin Rusya ile sürekli bir çatışma içinde olmak istemediğini, ancak çıkarlarını da koruyacağını belirtti.

 

Rusya'nın ABD'deki Başkanlık Seçimlerine De Müdahale Ettiği Düşünülüyor

 

ABD'de Rusya'nın geçen yılki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği yönünde açılan soruşturmalar devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump ise Rusya'nın müdahale etmediği yönünde Putin'in yaptığı değerlendirmeleri ikna edici bulduğunu söyledi.

 

Fotoğraf: ABD Başkanı Donald Trump, Putin'in yaptığı değerlendirmeleri ikna edici bulduğunu söyledi. (GIE)

 

ABD istihbarat örgütlerinin Ocak 2017'de hazırladıkları raporda, Rusya hükümetinin en üst düzeyde seçim sonuçlarını ve seçmen kararını etkilemek için doğrudan müdahale ettiği belirtilmişti.

 

Seçim Sitelerinin Hack'lendiği İddiası

 

Bu müdahale için kullanılan taktikler eyalet seçim sistemlerinin hack'lenmesi, parti komiteleri ve siyasi stratejistlerinin bilgisayarlarına girilerek, buralardan bilgi sızdırılması ve sosyal medya ile web siteleri üzerinden Demokrat Parti adayı Hillary Clinton hakkında olumsuz, Trump hakkında olumlu haberlerin yayılması olarak sıralanıyor.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!