Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Döner Avrupa'da Yasaklanma Tehlikesi İle Karşı Karşıya

Avrupa Parlementosu'nun (AP) gıda ürünlerindeki fosfat oranını düzenleyen kararından sonra gözler dönere çevrildi.

Avrupa Parlementosu'nun gıda ürünlerindeki fosfat katkısı kararı gereğince, döner Avrupa mutfağından uzaklaştırılabilir.

 

Döner Yasaklanma Riski Altında

 

Almanya'da fast-food ürünleri arasında önemli pazar payı tutan döner ve döner ürünlerinin fosfat katkı maddesi nedeniyle yasaklanma riski altında olduğuna dikkat çekiliyor.

 

Fotoğraf: Almanya'da fast-food ürünleri arasında döner önemli bir yer kaplıyor. (AP)

 

Özellikle donmuş ürünler ve çiğ et üzerinde sağlığa zararlı etki yaptığı gerekçe gösterilen karar ile, döner üretimi üzerinde yasaklama da dahil olmak üzere pek çok yaptırımın söz konusu olabileceğinin altı çiziliyor.

 

4 Milyar Euro Ciro

 

Yalnızca Almanya'da 16 binden fazla satış noktası bulunan, yaklaşık 4 Milyar Euro'luk ciroya sahip döner üretiminin bu karardan olumsuz etkileneceği kaydediliyor.

 

Fotoğraf: Almanya'da 16 binden fazla satış noktası bulunuyor. (AP) 

 

Fosfat katkı maddesi yalnızca döner üretimde kullanılmıyor. Sosis çeşitleri, kola, konserve balık ve pasta çeşitlerinin üretiminde de kullanılan fosfat yan maddesinin, insan sağlığı açısından sakıncalı olduğu biliniyor. 0,3 litrelik kolada 210 miligram fosfat bulunabiliyor.

 

2006 Yılında Da Gündeme Gelmişti

 

Döner üretimi ile ilgili benzer bir kriz 2006 yılında 'kokmuş et' skandalında patlak vermiş, binlerce ton et imha edilerek, üretici şirketler hakkında büyük para cezaları kesilmişti.

 

Kaynak: CNNEn Son Eklenen Haberler


Reklam

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!