Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

'Bakan Deviren' Profumo Skandalı'nın Kilit İsmi Hayatını Kaybetti

İngiltere'de 1963'te Savaş Bakanı John Profumo'yla yaşadığı skandal ilişki ile dönemin Muhafazakar Parti hükümetini sarsan eski model Christine Keeler hayatını kaybetti.

Londra'daki Royal Princess Hastahanesi'nde 75 yaşında hayatını kaybeden Keeler'ın oğlu Seymour Platt, annesinin birkaç aydır kronik akciğer hastalığıyla mücadele ettiğini söyledi.

 

BBC'ye konuşan Platt, annesinin İngiltere tarihinde bir yer kazandığını, ama kişisel hayatında büyük bir bedel ödediğini söyledi. Platt, her şeye rağmen annesiyle yaşamının sonuna kadar gurur duyduğunu belirtti.

 

Fotoğraf: Eski model Christine Keeler 75 yaşında hayatını kaybetti. (GIE)

 

Profumo Skandalı patlak verdiğinde Keeler, aynı anda Sovyet Büyükelçiliği'ndeki askeri ateşe Eugene Ivanov'la da ilişki yaşadığını iddia etmişti. John Profumo ise, Avam Kamarası'na Keeler ile dostane bir ilişkileri olduğunu ve uygunsuz bir durum olmadığını söylemişti. Ancak muhalefet milletvekilleri yaşananların ulusal güvenlik açısından tehdit oluşturduğunu savunmuştu.

 

Yalan Söylediğini İtiraf Etmişti

 

Muhafazakar bakan daha sonra sonra yalan söylediğini itiraf etti ve istifaya zorlandı. Keeler ise boşanmayla sonuçlanan iki evlilik yaptı ve iki oğlu oldu.

 

Fotoğraf: John Profumo o dönem istifa etmek zorunda kalmıştı. (GIE)

 

Biyografisini hazırlarken Keeler'la çalışan gazeteci-yazar Douglas Thompson, ünlü model için, "Tanıdığım en dürüst insandı" ifadesini kullandı. Thompson'a göre, Keeler dönemin kurbanıydı ve aynı skandal bugün olsaydı, büyük ihtimalle kendi televizyon şovunu sunuyor olacaktı.

 

BBC Yaşananları Dizi Yapacak

 

BBC One kanalında önümüzdeki yıl Profumo Skandalı'nı konu alan bir dizi yayımlanacak.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!