Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

AB, Brexit Anlaşması İçin Pazar Gününe Kadar Süre Tanıdı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Başbakan Theresa May'in gelecek hafta düzenlenecek AB Zirvesi'nde Brexit'e ilişkin anlaşma sunması için pazar gece yarısına kadar vakti olduğunu söyledi.

AB Komisyonunun günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Margaritis Schinas, "AB Zirvesi'ne hazırlanabilmek için belli bir zamana ihtiyacımız var. Başbakan May'i her an ağırlamaya hazırız. Bunun bu hafta, pazar gecesine kadar olması gerekiyor. Haftaya sarkamaz." dedi.

 

Brexit Görüşmelerinde Tıkanma

 

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, tıkanan Brexit müzakereleri için pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelmişti. Yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Juncker, "Çabalarımıza, bizim ve ekiplerimizin geriye kalan sorunlar konusunda geçen sürede kaydettiği önemli ilerlemeye rağmen tam bir anlaşmaya varmak mümkün olmadı." ifadesini kullanmıştı.

 

Fotoğraf: Theresa May ve Jean-Claude Juncker (GIE)

 

May ise her iki tarafın iyi niyetle çalıştığını, zorlu müzakereler gerçekleştirdiklerini belirterek, "Çok ilerleme kaydedildi. Pek çok konuda ortak bir anlayış var." şeklinde konuşmuştu. Görüşmelerin tarafların Kuzey İrlanda konusunda anlaşma sağlayamadığı için kesildiği iddia edilmişti.

 

AB Zirvesi 14 Aralık'ta Başlıyor

 

AB ve Birleşik Krallık gelecek hafta 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenecek AB Zirvesi'nde, Brexit müzakerelerinin ikinci aşaması olan ticaret anlaşması da dahil, gelecekteki ilişkilerin seyrini belirleyecek aşamaya geçmek istiyor.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Vita Services

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!