Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Pasaport Başvurusunda Yaptığı Hata Yüzünden Sınır Dışı Edilmesine Karar Verildi

10 yıldır Britanya'da yaşamakta olan bir kişi, pasaport başvurusunda yaptığı bir hata nedeniyle sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

James Geale, 10 yıl önce Avustralya'dan ayrılarak Britanya'da yaşamaya başlamıştı. Ancak Britanya vatandaşı olmak için yaptığı pasaport başvurusu sırasında tarihlerde bir karışıklık yaşadı. Düğün hazırlıkları içinde olan Geale'in, yaşadığı bu olay nedeniyle evlenemeden sınır dışı edilebileceği öğrenildi.

 

Marangoz olarak çalışan ve The Shard, Walkie Talkie gibi Londra'nın önemli binalarında görev alan Geale'in, 15 Aralık tarihi itibariyle çalışma izninin de durdurulduğu açıklandı.

 

Başvuru Tarihlerini Karıştırdı

 

36 yaşındaki Geale, hata yaptığını kabul ederek, son teslim tarihinin 12 Ağustos 2017 olduğunu sandığı, ancak asıl tarihin 10 Temmuz olduğunu fark ettiğini dile getirdi.

 

Fotoğraf: 36 yaşındaki Geale, hata yaptığını kabul ediyor. (BPM Media)

 

Geale, "Ben ve nişanlım son teslim tarihinin ağustos ayında olduğunu sanıyorduk. Bir hata yaptım ve bu yüzden beni cezalandıırmaları gerekiyorsa, tamam. Ama Home Office (İçişleri Bakanlığı) beni bir ikilem de bırakıyor. Hatamı düzeltmeme izin vermeyeceklerini hissediyorum." şeklinde konuştu.

 

Yaşadığı sorunu çözebilmek amacıyla eş vizesinden faydalanabilmek için düğünlerini daha erken bir tarihe almak istedilerini ve bu yüzden kayıt bürosuna gittiklerini söyleyen Geale, "Ancak bana pasaportumun bir kopyasına ihtiyaçları olduğunu söylediler. Pasaportum şu anda Home Office'te ve ülkeyi terk etmedikçe geri alamıyorum." dedi.

 

Home Office'ten Dönüş Alamadı

 

Defalarca Home Office'ı aradığını söyleyen Geale sözlerini şöyle sürdürdü: "Onları en az 15 kez aradım. Ne kadar büyük kurum oldukları gerçeği şaşırtıcı değil, ancak her seferinde farklı bir kişi ile konuştum. Kurum içindeki birimler birbirleri ile iletişim kuruyor gibi görünmüyordu ve hiç kimse bana geri dönmedi."

 

Fotoğraf: Geale defalarca Home Office'ı aradığını söyledi, ama sonuç alamadığını söyledi. (Facebook)

 

Geale, "Kendimi ihanete uğramış gibi hissediyorum. 10 yıldır burada çalışıyorum ve vergi ödüyorum. Burada yaşamayı seviyorum. Burası benim evim, ama onlar bana yardım etmiyorlar. Bu durum beni evimden ve ailemden uzaklaştıracak." diye konuştu.

 

10 Yıldır Britanya'da Yaşıyordu

 

Çift, geciken başvurular için verilen ek sürenin 14 gün olduğunu öğrendi. Dedesi Manchester doğumlu olan Geale, bu sayede aldığı vize ile 10 yıldır Britanya'da yaşıyordu. Ancak Britanya vatandaşı olmak ve nişanlısı Jenni Sutton ile ağustos ayında evlenmek istemişti.

 

Pasaport başvurusu reddedilen Geale'in, ülkeden ayrılması yönünde bir mektup aldığı belirtildi. Aynı mektupta çalışma izninin de elinden alındığı yazılıydı. Çift; Geale'nin sınır dışı edilmesini engellemek için daha önce evlenmek istedi, ancak başvurusu nedeniyle pasaportu Home Office'te olduğu için, o olmadan bu işlemi de gerçekleştiremediler.

 

Fotoğraf: Çift, evlenmeyi planlıyordu. (BPM Media)

 

Home Office'in bu tutumunu karşısında tek seçeneğin, yurtdışında evlenmek ve Geale'nin bir yıl boyunca ülkeden ayrı kaldıktan sonra eş vizesine başvurması olduğu belirtildi. En az iki yıldır nişanlı olmaları gerektiği için nişanlı vizesine de başvuru yapamadıkları açıklandı.

 

Geale'nin nişanlısı 36 yaşındaki Jenni Sutton ise, yapılan hatanın insani bir durum olduğunu söyleyerek, "O sadece tarihleri karıştırdı ve karşılığında artık burada çalışamayacağını ve yaşayamayacağını yazan oldukça korkunç bir mektup aldı. Bu durum hayatımızı alt üst etti. Biz ayrılmak istemiyoruz, birbirimizi çok seviyoruz. Ama imkansız bir durumun içindeyiz." şeklinde konuştu.

 

Home Office Açıklama Yaptı

 

Home Office sözcüsü ise yaptığı değerlendirmede, Geale'nin pasaportunun reddedilmesi kararı ile ilgili idari inceleme için başvurulabileceğini belirterek, "Geale'nin başvusuru verilen süre içerisinde sunulamadığı için reddedildi" şeklinde konuştu.

 

Haber: Londrali.com
Kaynak: MirrorEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!