Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Londra'daki Asit Saldırılarının Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Son rakamlara göre, Londra'daki asit saldırılarının sayısının son iki yılda % 78'ten fazla arttığı öğrenildi.

Metropolitan Police tarafından yayınlanan bilgiye göre, 2017 yılında başkentte 465 zararlı sıvı ile işlenen saldırı vakası rapor edildi. Bu sayı 2015 yılında 260'tı.

 

Geçtiğimiz sene 397 saldırı vakası kaydedildi. Bu saldırılardan etkilenen kişilerin sayısı ise, 2015 yılında 281 iken geçtiğimiz sene 487'ye yükseldi.

 

Bilgi Edinme Özgürlüğü talebi kapsamında Metropolitan Police'ten elde edilen veriler şu sonuçları ortaya koydu:

 

*Asit saldırılarına maruz kalanlar genelde gençler oluyor. Yaralıların yarısından fazlası 10 ila 29 yaş aralığındaydı.

 

Fotoğraf: 2017 yılında başkentte 465 zararlı sıvı ile işlenen saldırı vakası rapor edildi. (AFP)

 

*Saldırılardan etkilenenlerin çoğunluğu erkeklerden oluşuyor. Geçtiğimiz yılın 10 aylık döneminde asit saldırısına uğrayan 351 kişi erkekti. Kadın mağdurların sayısı ise son 10 yılda önemli oranda düşüş gösterdi.

 

*Son üç yılda yaşanan asit saldırılarının şüphelilerine bakıldığında yaşlarının 10 - 19 yaş aralığında olduğu ve erkeklerden oluştuğu görülüyor.

 

En Tehlikeli Bölge Newham

 

Newham 2015 yılından bu yana asit saldırılarının en yoğun olarak yaşandığı bölge olarak öne çıktı. Geçtiğimiz yılın 10 aylık döneminde bu bölgede 768 asit suçu işlendi. Bu saldırıların % 43'ü mülklere yönelikti. Bu sayı 2015 yılında 439, 2016 yılında ise 622 idi.

 

Asit Saldırısı Sonrası Ne Yapmalı?

 

Asit saldırılarında yaşanan hızlı artış nedeniyle, geçtiğimiz aylarda NHS'den yapılan açıklamada, bu tür saldırılara maruz kalan kişilere nasıl yardım edileceği anlatılmıştı.

 

Saldırı sonrası yanıcı maddeye maruz kalmış kıyafetlerin çıkarılması ve etkilenen bölgenin suyla durulanması gerektiğini belirten yetkililer, müdahale edecek kişinin mümkün ise eldiven kullanmasını tavsiye etti.

 

Fotoğraf: Newham 2015 yılından bu yana asit saldırılarının en yoğun olarak yaşandığı bölge olarak öne çıktı. (Twitter) 

 

Saldırıların sıvı ya da toz formunda maddeler ile yapılabileceğine değinilirken, kullanılan maddenin ne olduğunun bilinmemesi sebebi ile panzehir (antidot) kullanılmasının sakıncalı olabileceği ve daha kötü sonuçlara neden olabileceği vurgulandı.

 

Su İle 20 Dakika

 

İlk yardım ekiplerinin geç kalması durumunda yanıcı maddeye maruz kalan bölgenin yaklaşık 15-20 dakika sürekli su ile durulanması gerektiği belirtildi.

 

Haber: Londrali.com

Kaynaklar: World News, Guardian, StandardEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Vita Services

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!