Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Birleşik Krallık, Assange'a Diplomatik Statü Vermedi

Birleşik Krallık, Ekvator hükümetinin Wikileaks'in kurucusu Julian Assange’a diplomatik statü verilmesi talebini geri çevirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ekvador hükümetinin geçtiğimiz günlerde Assange’a Birleşik Krallık'ta diplomatik statü verilmesini talep ettiğini, ancak bu talebin reddedildiğini bildirdi. 

 

Ekvador ile bu konuda herhangi bir görüşme sürdürmediklerini belirten Sözcü, "Ekvador bu sorunun çözüm yolunun Julian Assange’ın adaletle yüzleşmek için büyükelçiliği terk etmesi olduğunu biliyor.” ifadesini kullandı.

 

Fotoğraf: Assange, yaklaşık 6 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor. (Guardian)

 

İsveç’te Assange hakkındaki tecavüz iddialarını içeren dava mayıs ayında düşürülmüştü. 45 yaşındaki Assange, yaklaşık 6 yıldır Londra'nın Knightsbridge semtinde bulunan Ekvador Büyükelçiliği'nin bir odasında yaşıyor.

 

Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne Sığındı

 

Birleşik Krallık mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Julian Assange'ın 2010 yılında iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Assange, hakkındaki iade kararının ardından 2012 yılının Haziran ayında İngiltere'deyken İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ne sığınmıştı. 

 

Fotoğraf: Birleşik Krallık, Ekvator hükümetinin Wikileaks'in kurucusu Julian Assange’a diplomatik statü verilmesi talebini geri çevirdi. (EPA)

 

İngiltere polisi, Assange'ın Ekvador Büyükelçilik binasını terk etmesi durumunda Haziran 2012'de mahkemeye çıkmadığı için Westminster Sulh Hukuk Mahkemesi'nin daha önce verdiği tutuklama emrini yerine getireceğini duyurmuştu.

 

Ekvador, Assange'ın Siyasi İltica Talebini Kabul Etmişti

 

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

 

Kaynak: AAEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Vita Services

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam
Tcca

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!