Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

Kız Öğrencilere Artık 'Kız' Denilemeyecek, İngiltere

İngiltere’nin Altrincham kentindeki kız gramer okulunda görevli öğretmenlerin, kız öğrencilere 'kız' olarak hitap etmeleri yasaklandı.

Daily Mail gazetesinin aktardığı habere göre, okul müdürü Stephanie Gill, öğrenci velilerine gönderdiği mektupta, okulun cinsiyet kimliklerini sorgulayan veya kendilerini kızlarla özdeş tutmayan öğrencilerin karşılaştıkları zorluklara tepki verdiğini, bu nedenle görevli öğretmenlere, öğrencilerle iletişim kurarken 'öğrenci' sözcüğünü kullanma yönünde talimat verildiğini yazdı.

 

Okulun Adından Çıkarılmayacak

 

Haberde, bunun yanında okulun adından 'kız' sözcüğünün çıkarılmayacağı ifade edildi. Daily Mail’in verilerine göre bazı vatandaşlar, yeni uygulamaya tepki gösterdi.

 

Fotoğraf: Altrincham kentindeki okulda görevli öğretmenlerin, kız öğrencilere 'kız' olarak hitap etmeleri yasaklandı. (Simon Pendrigh)

 

Okul idaresinden gelen mektubu okuyan bir veli, "Mektubu açtığımda bunun bir şaka olup olmadığından emin değildim. Bu bana pek normal bir şey gibi gelmedi" diye konuştu.

 

Karşı Çıkanlar Oldu

 

Kentin sakinlerinden biriyse, "Bu saçmalık. İnsanların görüşlerine saygı duymamız gereken bir zamanda yaşıyoruz ve eğer biri, cinsiyeti ya da cinselliği ile ilgili sorun yaşıyorsa, bunu anlamalıyız. Fakat kızlara kız denmeli" ifadelerini kullandı.

 

Campaign for Real Education inisiyatif grubundan Chris McGovern ise, konuyla ilgili açıklamasında, "Mesaj güzel, fakat cinsiyet kimlikleriyle sorunları olan çocuklara karşı, onlara uyum sağlamak için İngilizce dilini değiştirmeden, saygılı davranmalı" dedi.

 

Kaynak: SputnikEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Tcca

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!