Icon
MenuMenü
Cart
Londra
Londrali Limited

İngiltere'de NHS Krizi Giderek Büyüyor

Ulusal Sağlık Servisi'nin (NHS) bütçe kesintileri ve gerekli yatırımların yapılmaması nedeniyle krize girdiği yönündeki tartışmalara acil servis doktorları da katıldı.

68 acil servis doktoru Başbakan Theresa May'e hitaben yazdıkları açık mektupta, "Saatlerce hastane koridorlarına bekletilen hastalar hayatını kaybediyor." dedi. Ülkedeki hastanelerin başhekimleri ise yeni hastaları yatırabilecekleri yataklarının kalmadığını ifade etti.

 

2017'de bir açıklama yapan Uluslararası Kızılhaç Örgütü, İngiltere'nin sağlık sisteminde yaşanan sorunların 'insani kriz boyutuna ulaştığını' belirtmişti.

 

Fotoğraf: 68 acil servis doktoru Başbakan Theresa May'e hitaben açık mektup yazdı. (PA)

 

Acil servis doktorlarının mektubunda derhal çözüme kavuşturulması talep edilen sorunlar şöyle sıralanıyor:

 

*Yeni hastalar için oda kalmadığı için birçok kişi derme çatma koğuşlarda tedaviye alınıyor.


*Yatakların boşalmasını bekleyen hastalar 12 saate varan süreler boyunca sedyelerde bekletiliyor.


*Binlerce hasta acil servis personeli olmadığı için ambulanslarda bekletiliyor.


*Günde 120'nin üzerinde hastanın tedavisi hastane koridorlarında yapılıyor, bazıları hayatını kaybediyor.

 

Bugün açıklanan bir diğer rapora göre ise, İngiltere'deki hastanelerin acil servisine başvuran 300 bin hastanın bir doktoru görebilmek için en az 4 saat bekletildiği açıklandı. Rapora göre 4 saat içerisinde doktor görebilen hastaların oranı % 85'te kalıyor. NHS'in hedeflediği oran ise % 95 seviyesinde.

 

Fotoğraf: Binlerce hasta acil servis personeli olmadığı için ambulanslarda bekletiliyor. (GIE)

 

Geçtiğimiz hafta kış aylarında hastanelere gelen hasta sayısındaki artış nedeniyle NHS aciliyeti olmayan hastaların ameliyatlarını ertelemek zorunda kalmış, protez ya da katarakt ameliyatı gibi ameliyatları bekleyen binlerce hastadan özür dilenmişti.

 

Sağlık Bakanı Hunt'a İstifa Çağrısı

 

Ana muhalefetteki İşçi Partisi, ulusal sağlık sisteminde yaşanan krizden hükümetin kemer sıkma politikalarını sorumlu tutarak, Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'a istifa çağrısında bulundu.

 

Fotoğraf: Sağlık Bakanı Jeremy Hunt'a istifa çağrısında bulunuldu. (PA)

 

Ülkede 2010 yılından bu yana NHS bütçesi % 1 oranında artırılıyor. Önceki yıllarda bu oran yıllık ortalama % 4 şeklindeydi.

 

Sağlık Bakanlığı'ndan Açıklama Geldi

 

BBC'ye açıklama yapan Sağlık Bakanlığı sözcüsü ise, "Acil servislerin büyük bir baskı altında olduğunu biliyoruz. Bu zorlu koşullarda çalışan tüm sağlık personeline teşekkür ediyoruz. Yerel yönetimlerin idaresindeki hasta bakım merkezlerinin devreye sokulması için çalışmalarımız sürüyor" dedi.

 

Kaynak: BBCEn Son Eklenen Haberler


Reklam
Vita Services

Anket

En Çok Okunan Haberler

Reklam

Nerede olursan ol Londrali.com yanında

100'den fazla cihazda hizmetinizdeyiz!